TVN24 Biznes | Pieniądze

Termomodernizacja domu. Jak dostać dopłatę? Na jaką kwotę można liczyć?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku TVN24
wideo 2/7
TVN24Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku

Termomodernizacja domu to nie tylko oszczędność na rachunkach za ogrzewanie, ale też troska o środowisko naturalne. Dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze na dofinansowanie do termomodernizacji mogą liczyć wszyscy, którzy są właścicielami domu jednorodzinnego lub właśnie zamierzają go budować. W 2021 roku maksymalna kwota wsparcia to 37 tysięcy złotych.

Termomodernizacja domu – czym jest? 

Termomodernizacja to ogólna nazwa prac mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Dotyczy to zarówno wprowadzenia bardziej oszczędnych technologii ogrzewania domu i wody użytkowej, jak też ograniczania strat energii cieplnej.

Wszystkie osoby fizyczne planujące przeprowadzenie termomodernizacji swoich domów od 2018 roku mogą skorzystać z uruchomionego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu Czyste Powietrze. Celem tego rządowego programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza przez istniejące już jednorodzinne budynki mieszkalne, jak też uniknięcie emisji z domów, które dopiero będą budowane, lub których budowa rozpoczęła się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Na realizację programu Czyste Powietrze rząd przewidział w ciągu 10 lat łącznie 103 miliardy złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ile wynosi dotacja na ocieplenie domu?

Program Czyste Powietrze wspiera termomodernizację domów poprzez dotacje i preferencyjne pożyczki. Po zmianach wprowadzonych w 2020 roku maksymalna kwota dofinansowania wynosi 37 tysięcy złotych (łącznie z instalacją fotowoltaiczną).

Uzyskanie maksymalnej kwoty dofinansowania uzależnione będzie jednak od dochodów wnioskodawcy – liczyć na nie mogą osoby, u których dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1400 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1960 zł.

Osoby o wyższym dochodzie, ale nieprzekraczającym 100 tys. zł rocznie, mogą liczyć na dotację w wysokości do 30 tys. zł. Należy pamiętać, że od dochodów wnioskodawcy oraz rodzaju planowanych prac uzależniona jest również wysokość wymaganego wkładu własnego.

Program Czyste Powietrze zintegrowany jest przy tym z programem Mój Prąd, w ramach którego można uzyskać dotację do 5 tysięcy złotych na własną mikroinstalację fotowoltaiczną. Dzięki zintegrowaniu obu programów możliwe jest ubieganie się na jednym wniosku o skorzystanie z nich obu. Oznacza to jednak, że maksymalna kwota dotacji z samego programu Czyste Powietrze, czyli bez mikroinstalacji fotowoltaicznej, to 32 tys. zł.

Termomodernizacja domu. Na co można dostać dotację?

W ramach programu Czyste Powietrze można liczyć na wsparcie finansowe na większość prac związanych z termomodernizacją domu. Obejmuje ono przede wszystkim dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów na nowocześniejsze, ale też dotacje na wymianę instalacji centralnego ogrzewania czy na ocieplenie domu i/lub wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Można także ubiegać się o pożyczkę na instalację odnawialnych źródeł energii.

Dla ułatwienia skorzystać można ze specjalnego kalkulatora dofinansowania zamieszczonego na stronie internetowej programu Czyste Powietrze. Za jego pomocą możliwe jest wstępne sprawdzenie, na jaką sumę dofinansowania można liczyć w danym przypadku.

Jak uzyskać dotację na ocieplenie domu?

Aby skorzystać z dofinansowania termomodernizacji domu należy złożyć wniosek we właściwym wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Do wniosku należy również załączyć niezbędne dokumenty, przede wszystkim zaświadczenie z gminy o miesięcznym dochodzie na członka gospodarstwa domowego.

Czas na składanie wniosków jest do 2027 roku, a czas na realizację prac to 30 miesięcy, maksymalnie do końca czerwca 2029 roku.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości