Obostrzenia zostaną na dłużej. Jest nowy termin

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Rzecznik MZ: zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce
Rzecznik MZ: zaczyna się dominacja wariantu omikron w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik MZ: zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce

W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie przedłużające obecne obostrzenia do końca lutego. Obowiązują między innymi niższe limity osób w hotelach, lokalach gastronomicznych oraz kinach.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek, a weszły w życie w poniedziałek.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

"W projekcie przewiduje się przedłużenie do dnia 28 lutego 2022 r. aktualnie obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów, co jest uzasadnione sytuacją epidemiczną" - napisano w uzasadnieniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

Od 15 grudnia 2021 roku ograniczono limit osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania m.in. z hoteli, lokali gastronomicznych oraz kin. W przypadku lokali gastronomicznych - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 grudnia - odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, siłownie, kluby fitness, solaria działają w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób - maks. 1 os. na 15 m2. W przypadku wesel, komunii i innych uroczystości obowiązuje limit - maksymalnie 100 osób. 

Obowiązuje również zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Rząd w połowie grudnia wprowadził wobec przedsiębiorców i innych podmiotów prowadzących działalność związaną z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych obowiązek zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków.

Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 w przypadku osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia.

"Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19" - mogliśmy przeczytać w rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 grudnia.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości