TVN24 Biznes | Z kraju

Od dzisiaj kontrole sanitarne również na granicach z Niemcami i z Litwą

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej
wideo 2/5
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej

Od wtorku kontrole sanitarne będą prowadzone również na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej z Niemcami i Litwą. Dotychczas dotyczyły one granic z Czechami i ze Słowacją. Rozszerzenie kontroli ma związek z wejściem w życie nowych zasad kwarantanny granicznej.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniem wszyscy podróżujący do Polski, każdego rodzaju transportem, podlegać będą obowiązkowej, 10-dniowej kwarantannie. Przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni m.in. negatywny test na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Wjeżdżających do Polski weryfikować będą patrole.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Test nie zwolni z kwarantanny podróżujących z kraju spoza strefy Schengen, w którym go wykonają.

Dotychczas na kwarantannę kierowano osoby przekraczające polską granicę stanowiącą granicę zewnętrzną UE oraz przekraczające granicę wewnętrzną UE podróżujące transportem zbiorowym.

Kontrole na granicach

Zasady te zaostrzono pod koniec lutego br. na granicy z Czechami i ze Słowacją. Wprowadzono tam kontrolę sanitarną, w ramach której patrole m.in. Straży Granicznej sprawdzały, czy przekraczający granicę, również indywidualnym transportem i pieszo, mają test. Dla Polaków i mieszkających w Polsce cudzoziemców test był podstawą do zwolnienia z kwarantanny, dla pozostałych - posiadanie go było obowiązkowe. W ciągu miesiąca skontrolowano tak prawie 80 tysięcy osób.

Od wtorku podobne kontrole sanitarne będą prowadzone na wszystkich granicach Polski stanowiących wewnętrzną granicę UE, również na granicy z Niemcami i z Litwą. Jak tłumaczył rzecznik rządu Piotr Mueller podczas poniedziałkowego briefingu, po wprowadzonych rozporządzeniem zmianach nie zostanie tam przywrócona standardowa kontrola graniczna. Tymczasowo przywrócono ją rok temu, na początku pandemii.

- Natomiast będą na tych granicach patrole, które będą sprawdzały, czy osoby przekraczające te granice spełniają wymogi, które zostały przedstawione, czyli czy posiadają aktualne badania. Jeżeli nie posiadają – w tej sytuacji będzie również weryfikacja i wpisanie do systemu, jeżeli chodzi o kwarantannę – wskazał rzecznik rządu. - Osoby, które przekraczają granicę z krajami Unii Europejskiej, jeżeli przekroczyły tę granicę, automatycznie objęte są kwarantanną i powinny zgłosić się do sanepidu w celu jej odbycia – dodał Mueller.

KPRM

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wyjątki

Mueller w poniedziałek tłumaczył też, że wyjątki od obowiązkowej kwarantanny przewidziane dla przyjezdnych z Czech i ze Słowacji będą utrzymane również w przypadku pozostałych granic wewnętrznych. Kwarantannie po przekroczeniu granicy nadal nie będą zatem podlegać m.in. pracownicy transgraniczni, kierowcy zawodowi oraz studenci.

Z obowiązkowej kwarantanny wyłączone zostaną również osoby zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE i ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację lub hospitalizację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości