Walczą o pieniądze za odwołany wyjazd. "Klienci nie potrafią tego biurom podróży zapomnieć"

Autor:
mp
Źródło:
TVN24

Pandemia COVID-19 doprowadziła do potężnego kryzysu w turystyce, ale wprowadzone przez rząd ułatwienia dla branży nie podobają się klientom touroperatorów. - Za nasze uczciwie zarobione pieniądze został udzielony kredyt biurom podróży - mówi w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 pani Izabella, której wyjazd nie doszedł do skutku.

To miał być dla rodziny pani Izabelli wymarzony, długi weekend majowy w Turcji. Miał, bo już w połowie marca stało się dla nich jasne, że nigdzie nie wyjadą.

Biuro podróży nie chciało zwrócić pieniędzy

- W żadnym kraju nie opanowali epidemii w półtora miesiąca. Dlatego stwierdziłam, że nasz wyjazd do Turcji nie będzie realny - mówi w rozmowie z TVN24 pani Izabella.

I tu zaczęły się problemy. Organizujące wyjazd biuro podróży chciało oddać klientce 750 złotych z zaliczki wynoszącej dwa tysiące złotych. I to mimo tego, że pani Izabella powoływała się na szereg przepisów, m. in. na ustawę z 2017 roku. Tam możemy przeczytać, że podróżny może odstąpić od umowy w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym.

- Od 17 marca wymieniłam około 39 e-maili z biurem podróży. Prosiłam o zwrot pieniędzy na podstawie ustaw i obowiązującego aktualnie prawa w Polsce - tłumaczy pani Izabella.

"Klienci nie potrafią tego biurom podróży zapomnieć"

Mecenas Bartosz Kempa na co dzień zajmuje się sprawami pokrzywdzonych klientów biur podróży. Podkreśla, że ma świadomość tego, że branża turystyczna jest dziś w bardzo trudnej sytuacji finansowej. - Jednak sposób zachowania wielu biur podróży budzi zastrzeżenia tak moje jak i samych klientów - dodaje.

Te zastrzeżenia polegają m.in. na tym, że biura nie informowały rzetelnie klientów o realnym zagrożeniu do momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce.

Zdaniem mecenasa Kempy biura powinny pozwolić kupującemu zmienić warunki umowy lub odstąpić od niej i zwrócić pieniądze. - Klienci nie potrafią tego biurom podróży zapomnieć - zaznacza.

Rząd przygotował przepisy, które mają pomóc branży w trudnej sytuacji. W ramach pakietu antykryzysowego, który wszedł w życie 1 kwietnia, przewidziano zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną po upływie 180 dni od rozwiązania umowy.

"Przedsiębiorca prowadzący działalność związaną z organizacją (...) rekreacyjną (...) w przypadku rozwiązania umowy z klientem (...) w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, jest zobowiązany zwrócić wpłacone (...) środki w terminie 180 dni od dnia skutecznego rozwiązania umowy" - zapisano w ustawie.

"To ukłon w obie strony"

- Jest to ukłon w obie strony - tłumaczy prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki (PZOT) Sławomir Szulc. Jego zdaniem taki przepis ustawy powoduje, że biura nie tracą płynności finansowej, a mówiąc wprost chroni je przed bankructwem.

Dodatkowo, zamiast pieniędzy klient może otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną. Ci, którzy nie będą chcieli wycofać swoich pieniędzy będą mogli go zrealizować przez rok i wybrać się na wycieczkę, która teraz nie doszła do skutku.

Pani Izabella jest przekonana, że pieniądze wpłacane przez klientów "poszły na ratowanie biur podróży". - Za nasze uczciwie zarobione pieniądze został udzielony kredyt biurom podróży - podkreśla.

Polskie biura podróży bronią się i tłumaczą, że pieniądze od klientów zostały przekazane do hoteli, czy linii lotniczych. Przypominają też, że w przypadku ogłoszenia bankructwa przez dane biuro każdy klient powinien otrzymać zwrot pieniędzy.

- Aby prowadzić swoją działalność każdy z nas musi mieć swoją polisę gwarancyjną i ta polisa gwarantuje wypłatę środków dla klientów - wyjaśnia szef PZOT.

Zdaniem Bartosza Kempy, jeżeli same biura podróży nie zaczną luzować rygorystycznych zasad, nałożonych na konsumentów specustawą oraz nie zaczną porozumiewać się z klientami co do możliwości szybszego zwrotu środków, to może okazać się, że biura stracą klientów na zawsze.

- Jestem przekonany, że klienci odwrócą się od takiego biura podróży. Nie przyjmą voucherów i nigdy do tego biura już nie wrócą - prognozuje.

Pani Izabella otrzymała informację o odwołaniu wycieczki 3 kwietnia. Dziś, podobnie jak inne osoby poszkodowane, nie odpuszcza walki o wcześniejszy zwrot pieniędzy. - Mamy trójkę małych dzieci. Na sprawy sądowe nie za bardzo mamy czas. Forma walki, to chociażby nagłośnienie tej sprawy - mówi.

Autor:mp

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Abonament RTV jest nie do uratowania - uważa członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski. Jego zdaniem oczekiwania i praktyka ostatnich lat spowodowały, że abonament nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych. 

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, RMF FM, tvn24.pl

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

3,3 miliona złotych oszczędności i nieruchomości warte około 63 milionów złotych znalazły się w oświadczeniu majątkowym posła PiS Andrzeja Guta-Mostowego. Dokument został opublikowany w piątek na stronie Sejmu.

To jeden z najbogatszych posłów

To jeden z najbogatszych posłów

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl

Program Bezpieczny kredyt 2 procent cieszy głównie deweloperów i aktywnych inwestorów, a odcina od rynku ogromną rzeszę potencjalnych nabywców, których na nowe mieszkania po wzroście cen po prostu nie stać - stwierdził Damian Kaźmierczak, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB). W piątek rząd przyjął projekt zwiększający około dwukrotnie środki na program Bezpieczny kredyt 2 procent.

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl