Branża turystyczna w czasie zakazów. "Osób, które stracą pracę, będzie więcej"

[object Object]
Słowomir Szulc o tym, jak można wesprzeć branżę turystyczną tvn24
wideo 2/5

Turystyka to branża, która została bardzo mocno dotknięta przez pandemię COVID-19. - W chwili obecnej najbardziej cierpią pracownicy branży, którzy tracą zatrudnienie - mówił w TVN24 prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Sławomir Szulc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Nie ma chyba w Polsce branży, która z powodu pandemii cierpi bardziej niż turystyka. Hotele, pensjonaty czy biura podróży ledwo funkcjonują. Nikt nie wie, co będzie dalej, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Przedsiębiorcy czekają na pomoc i liczą na rozwiązania w ramach rządowego pakietu antykryzysowego.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zaległości branży hotelarstwa, gastronomii i cateringu wzrosły na początku kwietnia do 242 milionów złotych. Gwałtowny przyrost długów sektora może nastąpić jednak w kwietniu i maju.

- Pamiętajmy, że turystyka to ogromna gałąź gospodarki i jest w niej wiele różnych sektorów. Mamy autokary, mamy hotele, mamy eventy, mamy turystykę biznesową, turystykę młodzieżową. Mamy całe grono przewoźników, mamy też oczywiście turystykę wyjazdową, czyli tour operatów i związanych z nim agentów turystycznych. Każdy z tych sektorów musi jak najwcześniej się dowiedzieć, kiedy jego gałąź gospodarki będzie odmrażana - mówił na antenie TVN24 Sławomir Szulc.

Zwrócił uwagę, że otworzenie hotelu "nie odbywa się za pomocą magicznej różdżki i za pstryknięciem palca". - Z otwarciem hotelu związanych jest szereg usług dodatkowych. Hotelarze będą musieli się przygotować do ponownego otwarcia hoteli i dokonać koniecznych zakupów; musi być otwarta restauracja, muszą być dostępne środki czystości - wyjaśniał prezes PZOT.

Zaznaczył, że "okres na uruchomienie ponowne obiektu to nie jeden, czy dwa dni".

Utrata miejsc pracy

Szulc wskazał, że turystyka od zawsze była doświadczana różnymi trudnymi sytuacjami zewnętrznymi, ale branża "potrafi sobie z tym radzić".

Jego zdaniem nie mamy jeszcze do czynienia z falą upadłości. - Niemniej jednak część podmiotów nie wytrzymuje i jest zmuszona do zamknięcia swojego biznesu - mówił.

- W chwili obecnej cierpią najbardziej pracownicy branży, którzy niestety tracą swoje miejsca pracy. Osób, które utracą swoje stanowiska, będzie coraz więcej z każdym miesiącem przestoju - podkreślił.

Jak poinformował Szulc już około 30 proc. pracowników straciło zatrudnienie w branży hotelarskiej - Mówi się, że statystycznie około 12 proc. zatrudnionych będzie z każdym kolejnym miesiącem traciło swoje miejsce pracy - dodał.

Nie odwołuj, przełóż

Prezes PZOT zaapelował też, aby nie odwoływać zaplanowanych wyjazdów, ale przekładać je na inny termin. Przekonywał, że turystyka "wróci zdecydowanie do normy".

- Będziemy mogli podróżować, będziemy mogli korzystać z hoteli, będziemy mogli wyjeżdżać za granicę, jeździć na obozy - wymieniał. - Nie odwołujmy świadczeń, które mieliśmy już wcześniej zarezerwowane, ale przekładajmy te terminy - podkreślił.

Szulc odniósł się również do rozwiązań pomocowych w ramach pakietu antykryzysowego. Jego zdaniem może być on "w różnym stopniu wykorzystywany przez różne podmioty".

- Możemy generalnie powiedzieć, że zostaliśmy uratowani. Jednak pewne z tych rozwiązań wspierają najmniejszych z reguły przedsiębiorców, natomiast tych większych w znakomitej większości te rozwiązania nie dotyczą. To jest dosyć duży problem - zaznaczył.

Autor: mp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP