Było to bardzo konkretne spotkanie i myślę, że prezydent państwa przystępuje ze swoją determinacją do tego, żeby ten pakt antykryzysowy budować i żeby włączyć do niego cały biznes – powiedział po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. - Mam nadzieję, że będzie takich spotkań więcej – podkreślił Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu.
W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Rady Przedsiębiorczości, które było poświęcone pandemii i jej wpływowi na gospodarkę.
- Rozmawialiśmy o wielu tematach, poruszyliśmy wiele wątków, myślę, że bardzo ważnym była kwestia odbudowywania zaufania, dlatego że zaufanie do prawa, zaufanie do struktur państwowych jest w zasadzie warunkiem podstawowym dla wzrostu inwestycji, a te wzrosty inwestycji będą niezbędne, żeby odbudować polską gospodarkę po pandemii – wskazywał w rozmowie z TVN24 Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu.
- Rozmawialiśmy na temat sposobu wdrażania chirurgicznych cięć, chirurgicznych obostrzeń, trochę na przykładzie Hiszpanii, gdzie starano się, walcząc z drugą falą pandemii, znaleźć równowagę między ograniczeniami budżetowymi, wymaganiami związanymi z ochroną zdrowia, starając się jak najbardziej utrzymać działalność gospodarczą, jednocześnie silnie regionalizując i decentralizując decyzje – dodał.
"To była dobra rozmowa"
Marek Goliszewski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że "to była dobra rozmowa, pozbawiona akcentów politycznych, emocjonalnych". - Mówiliśmy o tym, jak odmrażać gospodarkę, ale mówiliśmy też o tym, żeby tarcze antykryzysowe miały swoje uzupełnienie dla tych firm, dla tych branż, które są dzisiaj deficytowe: turystyka, cała sfera usług, gastronomia – powiedział.
- Mówiliśmy o kondycji banków, że banki powinny zostać zwolnione z podatku bankowego, żeby miały więcej pieniędzy najprościej ujmując, żeby dawać kredyty przedsiębiorcom na uruchomienie nowych miejsc pracy. Prezydent się do tego odniósł - tak jak się wydaje - pozytywnie – wskazał prezes BCC.
Podczas spotkania poruszono także temat sposobu stanowienia prawa w naszym kraju. - Bardzo dużo wypowiedzi było na ten temat, że jeżeli biznes ma się włączyć w odbudowywanie i rozwój gospodarczy, to musi być inny sposób stanowienia prawa i projekty ustaw, które wychodzą z rządu, czasem z Ministerstwa Sprawiedliwości, nie mogą stawiać przedsiębiorcy w roli podejrzanego, tylko kreatora nowych miejsc pracy, dawać mu zaufanie co do pewności prawa. I tutaj też było zrozumienie prezydenta – stwierdził Goliszewski.
- Zyskaliśmy również poparcie dla tego, żeby środki europejskie, które tak szybko nie przyjdą do Polski, ale kiedy przyjdą, żeby w dużym stopniu były kierowane na firmy prywatne, które dzisiaj obejmują 80 procent dochodów państwa i całego potencjału gospodarczego – dodał prezes BCC.
Zapowiedział, że nie będą to ostatnie rozmowy na temat sytuacji gospodarczej ze stroną rządową. - Umówiliśmy się na stałe konsultacje i sygnały alarmowe, jeśli coś będzie, jeżeli chodzi o egzekwowanie prawa, przeszkadzało w rozwoju firm, tworzeniu nowych miejsc pracy i lepszych pensji dla pracowników – powiedział.
Podczas środowego spotkania w Pałacu Prezydenckim rozmawiano także o odmrożeniu gospodarki. - Prezydent i premier Gowin zgodzili się, że gospodarkę należy odmrażać szybciej – wskazał Marek Goliszewski.
Jak mówił, przedsiębiorcy zgłosili postulat, żeby odmrażanie dokonywało się oddolnie. - Zgłosiliśmy postulat, żeby to odmrażanie - rozmawiałem bezpośrednio z prezydentem na ten temat - dokonywało się oddolnie, nie z pozycji Warszawy, rządu, tylko to muszą być decyzje regionalnego sztabu zarządzania kryzysem, lekarzy z podstawowej opieki zdrowotnej i przedsiębiorców. Żeby firmy dostawały certyfikat bezpieczeństwa (...). Prezydent powiedział, że będzie to popierał – zaznaczył Goliszewski.
Koronawirus a gospodarka
Prezydent Andrzej Duda otwierając środowe spotkanie mówił, że "problemów jest bardzo wiele, bo i skala problemu, jakim jest pandemia koronawirusa i jej wpływ na gospodarkę, jest gigantyczna i jest to olbrzymie wyzwanie". Zaznaczył jednocześnie, że nawet pomimo pewnych potknięć generalnie wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle. - Na tle innych krajów poradziliśmy sobie – dodał.
Zdaniem prezydenta, od strony zdrowotnej sytuacja "nie jest zła", udało się nie ulec trzeciej fali zachorowań, także dzięki wprowadzeniu i utrzymaniu obostrzeń.
- Ale cały czas musimy szukać nowych rozwiązań, dobrych rozwiązań, a dziś największym wyzwaniem jest znalezienie takich, które pomogą przetrwać polskim firmom i przedsiębiorcom, a następnie najszybciej jak to będzie możliwe wrócić z powrotem na drogę jak najbardziej dynamicznego rozwoju – mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, chciałby, żeby właśnie o tym rozmawiać podczas spotkania.
Podkreślał, że rozmowy takie świadczą również o tym, że biznes także bierze odpowiedzialność w swoje ręce i jest gotowy "wspierać od strony intelektualnej prace rządu".
Jak dodał, zmagający się z pandemią rząd "ma pełną świadomość, że dla naszej gospodarki i kraju jest to być albo nie być". - Albo zastosujemy dobre, mądre, optymalne rozwiązania i przejdziemy przez pandemię, żebyśmy dalej mogli się rozwijać, albo pandemia i kryzys cofną nas rozwojowo – stwierdził Duda.
- To jest wielka odpowiedzialność i cieszę się, że państwo, przedstawiając tutaj swoje propozycje, chcecie tą odpowiedzialność wspólnie z przedstawicielami władzy wykonawczej, w szczególności rządu – podjąć – mówił prezydent. Andrzej Duda podkreślał, że stara się słuchać głosów, które różnymi sposobami docierają do Pałacu Prezydenckiego.
Jak zaznaczył, środowe spotkanie jest efektem właśnie takiego głosu – pisma od szefa Business Centre Club Marka Goliszewskiego z prośbą o umożliwienie Radzie Przedsiębiorczości przedstawienia swoich uwag co do środków zaradczych, podejmowanych w związku z kryzysem.
W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych i Związek Banków Polskich.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP