"To była dobra rozmowa". Przedsiębiorcy po spotkaniu u prezydenta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Marek Goliszewski po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
Marek Goliszewski po spotkaniu w Pałacu PrezydenckimTVN24
wideo 2/10
Marek Goliszewski po spotkaniu w Pałacu PrezydenckimTVN24

Było to bardzo konkretne spotkanie i myślę, że prezydent państwa przystępuje ze swoją determinacją do tego, żeby ten pakt antykryzysowy budować i żeby włączyć do niego cały biznes – powiedział po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. - Mam nadzieję, że będzie takich spotkań więcej – podkreślił Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu.

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Rady Przedsiębiorczości, które było poświęcone pandemii i jej wpływowi na gospodarkę.

- Rozmawialiśmy o wielu tematach, poruszyliśmy wiele wątków, myślę, że bardzo ważnym była kwestia odbudowywania zaufania, dlatego że zaufanie do prawa, zaufanie do struktur państwowych jest w zasadzie warunkiem podstawowym dla wzrostu inwestycji, a te wzrosty inwestycji będą niezbędne, żeby odbudować polską gospodarkę po pandemii – wskazywał w rozmowie z TVN24 Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu.

- Rozmawialiśmy na temat sposobu wdrażania chirurgicznych cięć, chirurgicznych obostrzeń, trochę na przykładzie Hiszpanii, gdzie starano się, walcząc z drugą falą pandemii, znaleźć równowagę między ograniczeniami budżetowymi, wymaganiami związanymi z ochroną zdrowia, starając się jak najbardziej utrzymać działalność gospodarczą, jednocześnie silnie regionalizując i decentralizując decyzje – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"To była dobra rozmowa"

Marek Goliszewski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że "to była dobra rozmowa, pozbawiona akcentów politycznych, emocjonalnych". - Mówiliśmy o tym, jak odmrażać gospodarkę, ale mówiliśmy też o tym, żeby tarcze antykryzysowe miały swoje uzupełnienie dla tych firm, dla tych branż, które są dzisiaj deficytowe: turystyka, cała sfera usług, gastronomia – powiedział.

- Mówiliśmy o kondycji banków, że banki powinny zostać zwolnione z podatku bankowego, żeby miały więcej pieniędzy najprościej ujmując, żeby dawać kredyty przedsiębiorcom na uruchomienie nowych miejsc pracy. Prezydent się do tego odniósł - tak jak się wydaje - pozytywnie – wskazał prezes BCC.

Podczas spotkania poruszono także temat sposobu stanowienia prawa w naszym kraju. - Bardzo dużo wypowiedzi było na ten temat, że jeżeli biznes ma się włączyć w odbudowywanie i rozwój gospodarczy, to musi być inny sposób stanowienia prawa i projekty ustaw, które wychodzą z rządu, czasem z Ministerstwa Sprawiedliwości, nie mogą stawiać przedsiębiorcy w roli podejrzanego, tylko kreatora nowych miejsc pracy, dawać mu zaufanie co do pewności prawa. I tutaj też było zrozumienie prezydenta – stwierdził Goliszewski.

- Zyskaliśmy również poparcie dla tego, żeby środki europejskie, które tak szybko nie przyjdą do Polski, ale kiedy przyjdą, żeby w dużym stopniu były kierowane na firmy prywatne, które dzisiaj obejmują 80 procent dochodów państwa i całego potencjału gospodarczego – dodał prezes BCC.

Zapowiedział, że nie będą to ostatnie rozmowy na temat sytuacji gospodarczej ze stroną rządową. - Umówiliśmy się na stałe konsultacje i sygnały alarmowe, jeśli coś będzie, jeżeli chodzi o egzekwowanie prawa, przeszkadzało w rozwoju firm, tworzeniu nowych miejsc pracy i lepszych pensji dla pracowników – powiedział.

Podczas środowego spotkania w Pałacu Prezydenckim rozmawiano także o odmrożeniu gospodarki. - Prezydent i premier Gowin zgodzili się, że gospodarkę należy odmrażać szybciej – wskazał Marek Goliszewski.

Jak mówił, przedsiębiorcy zgłosili postulat, żeby odmrażanie dokonywało się oddolnie. - Zgłosiliśmy postulat, żeby to odmrażanie - rozmawiałem bezpośrednio z prezydentem na ten temat - dokonywało się oddolnie, nie z pozycji Warszawy, rządu, tylko to muszą być decyzje regionalnego sztabu zarządzania kryzysem, lekarzy z podstawowej opieki zdrowotnej i przedsiębiorców. Żeby firmy dostawały certyfikat bezpieczeństwa (...). Prezydent powiedział, że będzie to popierał – zaznaczył Goliszewski.

Koronawirus a gospodarka

Prezydent Andrzej Duda otwierając środowe spotkanie mówił, że "problemów jest bardzo wiele, bo i skala problemu, jakim jest pandemia koronawirusa i jej wpływ na gospodarkę, jest gigantyczna i jest to olbrzymie wyzwanie". Zaznaczył jednocześnie, że nawet pomimo pewnych potknięć generalnie wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle. - Na tle innych krajów poradziliśmy sobie – dodał.

Zdaniem prezydenta, od strony zdrowotnej sytuacja "nie jest zła", udało się nie ulec trzeciej fali zachorowań, także dzięki wprowadzeniu i utrzymaniu obostrzeń.

- Ale cały czas musimy szukać nowych rozwiązań, dobrych rozwiązań, a dziś największym wyzwaniem jest znalezienie takich, które pomogą przetrwać polskim firmom i przedsiębiorcom, a następnie najszybciej jak to będzie możliwe wrócić z powrotem na drogę jak najbardziej dynamicznego rozwoju – mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, chciałby, żeby właśnie o tym rozmawiać podczas spotkania.

Podkreślał, że rozmowy takie świadczą również o tym, że biznes także bierze odpowiedzialność w swoje ręce i jest gotowy "wspierać od strony intelektualnej prace rządu".

Jak dodał, zmagający się z pandemią rząd "ma pełną świadomość, że dla naszej gospodarki i kraju jest to być albo nie być". - Albo zastosujemy dobre, mądre, optymalne rozwiązania i przejdziemy przez pandemię, żebyśmy dalej mogli się rozwijać, albo pandemia i kryzys cofną nas rozwojowo – stwierdził Duda.

- To jest wielka odpowiedzialność i cieszę się, że państwo, przedstawiając tutaj swoje propozycje, chcecie tą odpowiedzialność wspólnie z przedstawicielami władzy wykonawczej, w szczególności rządu – podjąć – mówił prezydent. Andrzej Duda podkreślał, że stara się słuchać głosów, które różnymi sposobami docierają do Pałacu Prezydenckiego.

Jak zaznaczył, środowe spotkanie jest efektem właśnie takiego głosu – pisma od szefa Business Centre Club Marka Goliszewskiego z prośbą o umożliwienie Radzie Przedsiębiorczości przedstawienia swoich uwag co do środków zaradczych, podejmowanych w związku z kryzysem.

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych i Związek Banków Polskich.

Oglądaj w TVN24 GO: W pułapce własnej przedsiębiorczości – reportaż Marka Osiecimskiego, historie czterech firm i ich właścicieli

Autorka/Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Millennium, Alior, Credit Agricole, Pocztowy - te banki zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP

"Ukryta wada konstrukcyjna silnika może zwolnić przewoźnika z odpowiedzialności za opóźniony lot" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie polskiego sądu, który musi rozstrzygnąć sprawę opóźnionego lotu z Krakowa do Chicago.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Źródło:
PAP

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca otrzymanie dotacji w programie Czyste Powietrze będzie możliwe do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Przy czym trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny.

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Źródło:
PAP

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters