Jest decyzja w sprawie Funduszu Kompensacyjnego. "Temat znalazł się w bardzo dużej liczbie postulatów"

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Dworczyk o Funduszu Kompensacyjnym
Dworczyk o Funduszu KompensacyjnymTVN24
wideo 2/12
TVN24Dworczyk o funduszu kompensacyjnym

W Narodowym Programie Szczepień znalazł się zapis o Funduszu Kompensacyjnym dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne - powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk.

Na konferencji prasowej Dworczyk poinformował, że przyjęty we wtorek przez rząd Narodowy Program Szczepień będzie dostępny w internecie, przede wszystkim na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podkreślił, że w programie zostały ujęte dwie ważne kwestie, które wynikały z konsultacji prowadzonych m.in. z samorządem lekarskim, pielęgniarskim, organizacjami zrzeszającymi samorządowców. Pierwsza z tych kwestii to szersze zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego.

RELACJA Z KONFERENCJI PRASOWEJ >>>

"Przychyliliśmy się do tych głosów"

- Ten postulat przewijał się wielokrotnie w rozmowach z samorządowcami, z różnymi instytucjami - powiedział Dworczyk. Dodał, że to zaangażowanie będzie dotyczyło zarówno sfery informacyjnej, promocyjnej, ale też m.in. dowozu osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. W tych kwestiach - dodał Dworczyk - jednostki samorządu terytorialnego oraz Straż Pożarna będą odgrywały ważną rolę.

- Druga sprawa, która też budziła emocje - Fundusz Kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne. Ten temat znalazł się w bardzo dużej liczbie postulatów. Czy - tak, jak to pierwotnie zakładano, dochodzenie na drodze cywilnej od Skarbu Państwa pewnych roszczeń, czy też właśnie stworzenie mechanizmu na wzór tego rodzaju funduszy funkcjonujących w innych krajach. Przychyliliśmy się do tych głosów, umieszczając to rozwiązanie w naszej strategii - poinformował.

Jak wyjaśnia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, niepożądany odczyn poszczepienny - NOP - to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki.

Podczas konferencji Dworczyk zaznaczył, że Narodowy Program Szczepień będzie to kompendium wiedzy na temat szczepionki i procesu szczepień. Zachęcał, by zapoznać się z tym materiałem, ponieważ - jak mówił - jest tam wytłumaczona droga od samego początku, gdy ktoś podejmuje decyzję, by się zaszczepić, poprzez zapisanie się na właściwy termin, potem szczepienie. - W czasie, gdy pojawiają się różne niesprawdzone informacje warto czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł, a ten dokument jest wiarygodnym źródłem - podkreślił.

Dworczyk: Rządowy program szczepień to kompendium wiedzy na temat szczepień. Będzie opublikowany niedługo na stronie rządu
Dworczyk: Rządowy program szczepień to kompendium wiedzy na temat szczepień. Będzie opublikowany niedługo na stronie rząduTVN24

"To jest nasz wspólny projekt"

Dworczyk podkreślił, że to, czy uda nam się opanować pandemię koronawirusa w 2021 roku, zależy od każdego z nas.

- Dlatego, że dopiero duże wyszczepienie populacji zapewni nam odporność, pozwoli nam na powrót do normalnego życia, pozwoli polskiej gospodarce na powrót do normalnego funkcjonowania - podkreślił Dworczyk.

- Dlatego dziękując za te wszystkie konsultacje, chciałbym państwa prosić i jednocześnie zaprosić do wspólnego działania przy tym wielkim projekcie. To jest nasz wspólny projekt, który nie ma żadnych barw politycznych, który nie ma żadnych odcieni, ani spraw, o których trzeba byłoby szczególnie dyskutować, on po prostu jest ukierunkowany na dobro wszystkich Polaków - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości