TVN24 Biznes | Z kraju

Pensje w budżetówce do zamrożenia. Wniosek opozycji odrzucony

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie ustawy okołobudżetowej
Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie ustawy okołobudżetowejTVN24
wideo 2/7
TVN24Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie ustawy okołobudżetowej

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy okołobudżetowej na 2021 roku. Wniosek w tej sprawie złożyła Koalicja Obywatelska. Tym samym projekt trafi do dalszych prac w sejmowej komisji finansów.

Za wnioskiem KO o odrzucenie projektu ustawy okołobudżetowej głosowało 174 posłów, 232 było przeciw, a 47 wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, czyli tak zwanej ustawy okołobudżetowej zakłada m.in. zamrożenie wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Poparcie tylko PiS

W trakcie pierwszego czytania poseł Henryk Kowalczyk zadeklarował w imieniu klubu PiS poparcie "koniecznych rozwiązań", znajdujących się w projekcie. - Zamrożenie płac jest naturalną konsekwencją sytuacji, w której się znajdujemy - oświadczył.

Henryk Kowalczyk o zamrożeniu pensji w budżetówceTVN24

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosił klub Koalicji Obywatelskiej. Paulina Henning-Kloska oświadczyła, że klub KO nie popiera polityki rządu, i w efekcie nie popiera też projektu ustawy. Z kolei posłanka Marta Golbik stwierdziła, że projekt przewiduje "jedno wielkie zamrażanie", które dotknie na przykład 800 tysięcy nauczycieli, 3 miliony pracowników sektora publicznego i 6,5 miliona pracowników sektora prywatnego.

Poseł klubu Koalicji Polskiej Krzysztof Paszyk także zadeklarował, że nie widzi on możliwości poparcia tej ustawy. Paszyk wskazywał, że z jednej strony projekt zawiera rozwiązania pozytywne, jak podniesienie limitów wydatków na Kartę Dużej Rodziny, dofinansowanie przedszkoli, czy zakup szczepionek, ale z drugiej strony przewiduje na przykład umorzenie pożyczki dla Wód Polskich na działania w celu przeciwdziałaniu suszy i powodzi. Jak stwierdził Paszyk, nie zna przykładu takich działań. - To tuszowanie sposobu działania tej instytucji - mówił.

Przeciwko przyjęciu projektu był również klub Lewicy. Jego przedstawiciel Dariusz Wieczorek pytał m.in., dlaczego w czasie kryzysu rząd utrzymuje wydatki na obronność, podczas gdy inne kraje je redukują.

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister finansów Stanisław Skuza stwierdził, że wydatki na wojsko mają charakter systemowy, czyli chodzi np. o finansowanie uczelni wojskowych czy lotniczego pogotowia ratunkowego. Jak wskazał, sfera budżetowa i nauczyciele dostali po 6 procent podwyżki w tym roku.

Projekt ustawy okołobudżetowej

Projekt przewiduje utrzymanie w przyszłym roku wynagrodzeń na poziomie z obecnego roku dla sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.

Zgodnie z projektem zmienią się zasady dotyczące naliczania nagród uznaniowych. W miejsce funduszu nagród możliwe będzie przyznawanie nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania, ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek w funduszu wynagrodzeń, a które z przyczyn obiektywnych nie zostały wydatkowane

Projekt zakłada podniesienie limitu wydatków dotyczących realizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny, dofinansowania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wychowania przedszkolnego; zakupu szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień.

W projekcie przewidziano umorzenie pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w 2019 roku oraz umorzenie pożyczki udzielonej Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości