"Celem jest porozumienie, a nie sąd". Czesi nie wykluczają wycofania skargi

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Kurtyka o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni Turów
Kurtyka o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni TurówTVN24
wideo 2/11
Kurtyka o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni TurówTVN24

- Celem jest porozumienie, a nie sąd - powiedział na konferencji prasowej minister środowiska Czech Richard Brabec. - To, co nas łączy to wspólna wola osiągnięcia dwustronnego, długotrwałego, stabilnego porozumienia, bez konieczności zaangażowania instytucji unijnych - wtórował - minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Czeski przedstawiciel przekazał, że istnieje możliwość wycofania skargi do TSUE, jeśli Polska spełni warunki. W czwartek rozpoczęły się polsko-czeskie negocjacje w sprawie kopalni Turów.

- Otwarcie wyjaśniliśmy z przedstawicielami rządu polskiego pozycje i powiedzieliśmy, że nie leży w naszym interesie pogarszanie relacji nie tylko na szczeblu rządowym, ale również regionalnym. Bardzo się cieszę, że mamy tutaj przedstawicieli regionów z obu stron granicy, ponieważ ta sytuacja już teraz ma wpływ na pogorszenie stosunków międzyludzkich w regionie i nie chcemy, żeby ta sytuacja eskalowała - podkreślił Richard Brabec.

W czwartek około godz. 10 rozpoczęły się w Pradze negocjacje dotyczące kopalni Turów.

- Nasze rozmowy mają doprowadzić do tego, żebyśmy ograniczyli albo zminimalizowali jak to będzie możliwe, wszelkie konsekwencje dla obywateli czeskich mieszkających w regionie libereckim związane z poszerzeniem kopalni. To znaczy, żeby nie było wpływu na zasoby wody - dodał minister środowiska Czech.

Jak mówił, "są tutaj dwa stanowiska i musimy się postarać dojść do wspólnego porozumienia (...), ponieważ nie jest naszym celem natychmiastowe zatrzymanie kopalni". - Nie mamy nawet takiej legitymacji jako rząd czeski, ani na szczeblu europejskim Trybunał Sprawiedliwości (Unii Europejskiej - red.) nie ma takiej legitymacji. Polska jest państwem, które ma prawo samo decydować jaki będzie miks energetyczny, tak samo jak my nie pozwolilibyśmy, żeby ktoś nam mówił jak ma wyglądać nasz miks energetyczny - zauważył Brabec.

W konferencji prasowej wziął również udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. - Odbyliśmy dobre spotkanie. My podchodzimy do tego bardzo poważnie o czym świadczy również ranga delegacji (...) - zwracał uwagę Kurtyka.

- Chcemy, żeby również po naszej stronie odzwierciedlić pełnię wszystkich oczekiwań jakie są formułowane i z taką intencją znalezienia porozumienia w tych kwestiach, które zostały wyartykułowane przez pana ministra Brabca, które są najważniejsze dla strony czeskiej, widzimy absolutnie taką możliwość osiągnięcia porozumienia - zapewnił.

Kurtyka zauważył, że kopalnie znajdują się po obu stronach granicy. - I mamy stąd pełne zrozumienie dla oddziaływania tych kompleksów przemysłowych na swoje otoczenie. Mamy świadomość zarówno tych pozytywnych oddziaływań, o których mówił minister Brabec, które dotyczą rynku pracy, bezpieczeństwa energetycznego, ale mamy również świadomość tych budzących wątpliwości i dzisiaj chcemy i musimy pogodzić obie perspektywy, interesy dwóch państwa, ale przede wszystkim interesy lokalnej społeczności - podkreślił szef MKiŚ.

Przyznał, że mieszkańcy po obu stronach granicy wiążą duże oczekiwania z tym, aby strona czeska i polska porozumiały się w sprawie Turowa. - Ta perspektywa bliska człowieka jest dla nas wspólną troską i wspólnie motywuje nas do tego, żeby to porozumienie było jak najszybciej zawarte - powiedział Michał Kurtyka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wycofanie skargi z TSUE?

Richard Brabec, pytany podczas czwartkowej, polsko-czeskiej konferencji dotyczącej sporu wokół Turowa o możliwość wycofania skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powiedział że istnieje taka możliwość. - Rozważamy możliwość wycofania skargi, jeśli Polska spełni warunki - powiedział minister środowiska Czech. - Nie chciałbym rozmawiać o konkretnych wymaganiach, to coś, co musi jeszcze zostać wynegocjowane. Umowa, którą przygotowujemy, jeszcze nie przybrała ostatecznego kształtu - dodał minister.

Brabec poinformował, że sprawa Turowa jest wieloetapowa i "to się nie kończy na wycofaniu skargi i przyjęciu przez Polskę warunków". Jak dodał, istotną kwestią pozostaje rozszerzanie działalności kopalni w Turowie w kierunku granicy Polski i Czech, co będzie wiązało się z kolejnymi uwarunkowaniami.

- Naszym celem jest długotrwałe rozwiązanie i ciągła współpraca w temacie - powiedział Brabec.

Odpowiadając na pytanie dotyczące przebiegu wcześniejszych rozmów polsko-czeskich w sprawie Turowa, czeski polityk powiedział, że trwały one od 2016 roku na różnych szczeblach "od ekspertów po premierów", jednak "nie udało się dojść do porozumienia i znaleźć rozwiązania, które by zaspokoiło obie strony". - Naszym celem jest rozwiązać tę sytuację teraz - zapewnił minister środowiska Czech.

Co w umowie?

Czeski rząd w poniedziałek przesłał Polsce pierwszą wersję umowy dotyczącej kopalni Turów. O przesłaniu projektu poinformował czeski minister środowiska Richard Brabec. Jak mówił, dokument zawiera warunki, których spełnienia przed wycofaniem pozwu z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i po jego wycofaniu domagają się Czesi.

Negocjacje w sprawie ostatecznej treści umowy rozpoczynają się w czwartek. Polski rząd - zgodnie z podjętą w tym tygodniu uchwałą - będą reprezentowali ministrowie: aktywów państwowych Jacek Sasin, klimatu Michał Kurtyka, spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański.

Szczegółów wysłanego do Warszawy projektu nie ujawniono. Według wcześniejszych deklaracji Brabca Polska ma m.in. obowiązek pokrycia kosztów budowy nowych i wzmocnienia istniejących źródeł wody w rejonach miast Frydlant i Hradek nad Nysą. Zgodnie z czeską propozycją Polska będzie musiała udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu wydobycia w polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. Umowa ma także zobowiązać Polskę do przyjmowania czeskich inspektorów.

Oprócz wysłanego projektu umowy, Czesi wnieśli do TSUE o ukaranie naszego kraju karą finansową w wysokości 5 mln euro dziennie za "za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów".

TSUE pod koniec maja nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. Decyzja ta wiąże się ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce przystąpiła Komisja Europejska.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Projekt ustawy jest nieprzejrzysty, w niektórych przypadkach pogarsza sytuację, a nie ułatwia - skomentował projekt zmian w Prawie budowlanym Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Jako przykład podał obiekty do dwustu metrów kwadratowych, które mają powstawać bez pozwolenia na budowę. - To stwarza ryzyko nadużyć - ocenił. Innego zdania jest adwokat Jacek Kosiński. - Nie mamy tu do czynienia z deregulacją w rozumieniu wolnej amerykanki - stwierdził w rozmowie z TVN24+.

"Rewolucja" w przepisach. "Będzie można robić cuda"

"Rewolucja" w przepisach. "Będzie można robić cuda"

Źródło:
TVN24+

Szanujemy decyzję Polskich Linii Lotniczych LOT, jednak wierzymy, że samolot E2 pozostaje najlepszym wyborem - oświadczył Embraer po ogłoszeniu decyzji polskiego przewoźnika o wyborze samolotów Airbusa.

LOT stawia na Airbusa. Konkurent reaguje

LOT stawia na Airbusa. Konkurent reaguje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Norwegii i Szwecji w budownictwie można zarobić nawet 3,8 tysiąca euro netto miesięcznie. Jeszcze lepiej wypadają zarobki w spawalnictwie i obróbce - w Skandynawii dochodzą do 4,2 tysiąca euro netto miesięcznie. W Czechach najwyższe stawki czekają na pracowników opieki zdrowotnej i spawaczy. Z kolei w Niemczech w branży sprzątającej wynagrodzenia sięgają ponad trzy tysiące euro brutto miesięcznie.

Nawet cztery tysiące euro na rękę

Nawet cztery tysiące euro na rękę

Źródło:
tvn24.pl

Choć wakacje to czas, gdy wielu nastolatków szuka możliwości zarobku, eksperci przypominają, że zatrudnianie osób niepełnoletnich podlega ścisłym regulacjom prawnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby poniżej 16. roku życia mogą pracować wyłącznie w określonych branżach i pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów.

Wakacyjna praca nie dla każdego. Eksperci wyjaśniają

Wakacyjna praca nie dla każdego. Eksperci wyjaśniają

Źródło:
PAP

Tankowce Front Eagle i Adalynn zderzyły się w pobliżu cieśniny Ormuz - poinformowały firma Frontline, do której należy jeden z tankowców oraz straż przybrzeżna Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dwa tankowce zderzyły się w cieśninie Ormuz

Dwa tankowce zderzyły się w cieśninie Ormuz

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednocznych Donald Trump i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer ogłosili podczas szczytu G7, że sfinalizowali umowę handlową, której ramy uzgodnili już w maju. Trump zapowiedział, że wkrótce podpisze wiele podobnych porozumień z innymi krajami.

Trump: lubię ich, to jest ich ostateczna ochrona

Trump: lubię ich, to jest ich ostateczna ochrona

Źródło:
PAP

Firma Trumpa ogłosiła, że wkrótce do sprzedaży trafią złote smartfony, całkowicie wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. Jak pisze jednak "Wall Street Journal", urządzenia najpewniej będą przywożone z Chin, bo w Stanach nie jest możliwe ich wyprodukowanie w zaprezentowanej cenie.

Nowy biznes Trumpa. Miało być "made in USA", mogą być Chiny

Nowy biznes Trumpa. Miało być "made in USA", mogą być Chiny

Źródło:
PAP

Czwartek 19 czerwca to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). W związku z tym terminowe płatności warto zaplanować i zlecić wcześniej.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat dla klientów banków

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wobec linii lotniczych Wizz Air i Ryanair w związku z podejrzeniem naruszania praw konsumentów. Chodzi o praktyki związane z pobieraniem dodatkowych opłat za bagaż podręczny, który - zgodnie z unijnym prawem - powinien być przewożony bezpłatnie.

"Arbitralnie nałożone opłaty". Tanie linie pod lupą urzędu

"Arbitralnie nałożone opłaty". Tanie linie pod lupą urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Gdyby Rosja nadal była w G8, nie mielibyśmy dzisiaj wojny - powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z premierem Kanady Markiem Carneyem w kuluarach szczytu G7 w kanadyjskim Kananaskis. Trump ocenił jednocześnie, że byłby otwarty na dołączenie Chin do grupy.

Trump: nie mielibyśmy teraz wojny, gdyby Rosja tu była

Trump: nie mielibyśmy teraz wojny, gdyby Rosja tu była

Źródło:
PAP

Ewentualna blokada cieśniny Ormuz, przez którą przepływa aż jedna piąta globalnych dostaw ropy, może wstrząsnąć rynkami na całym świecie - ostrzegają eksperci. Geopolityczne napięcia odbiją się także na polskich stacjach paliw. W tle kryzys reżimu w Teheranie, a także gra mocarstw i państw regionu.

To może wstrząsnąć światową gospodarką. "Poważny kryzys"

To może wstrząsnąć światową gospodarką. "Poważny kryzys"

Źródło:
TVN24+

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała w mediach społecznościowych, że jest przeciwna wprowadzeniu REIT-ów w Polsce. "Prowadzą do zwyżki cen mieszkań" - napisała szefowa MFiPR na platformie X.

"Jeśli pojawią się w pracach rządu, będę je blokować"

"Jeśli pojawią się w pracach rządu, będę je blokować"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Airbus wygrał przetarg na samoloty do obsługi połączeń regionalnych przewoźnika - przekazał LOT. Umowę w tej sprawie ogłosili przedstawiciele obu firm w poniedziałek w Paryżu. Dostawy nowych samolotów ruszą w 2027 roku.

LOT: Airbus wygrał przetarg na samoloty

LOT: Airbus wygrał przetarg na samoloty

Źródło:
PAP

Wygaszenie rosyjskiego gazu poprzez wprowadzenie zakazu jego importu będzie trwalszym rozwiązaniem niż sankcje - zapowiedział komisarz Unii Europejskiej do spraw energii Dan Joergensen. We wtorek z taką propozycją wyjdzie Komisja Europejska. Joergensen uważa też, że UE nie powinna wrócić do importu po zakończeniu wojny. Jego zdaniem byłaby to "nierozsądna decyzja".

"To byłaby bardzo nierozsądna decyzja"

"To byłaby bardzo nierozsądna decyzja"

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT wybrały Airbusa - model A220 w wersjach -100 i -300 - na dostawcę 40 nowych samolotów dla floty polskiego przewoźnika. Maszyny takie eksploatuje obecnie 20 przewoźników komercyjnych. Prace nad tym modelem rozpoczęły się w 2008 roku.

Airbus A220 - ten samolot kupi LOT

Airbus A220 - ten samolot kupi LOT

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem wyciskacza do czosnku, który można było kupić w sieci sklepów Ikea. Komunikat w tej sprawie wydała także sieć handlowa.

Wielka sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Wielka sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Trump Mobile to nowa sieć komórkowa, której wprowadzenie na rynek zapowiedziała w poniedziałek firma prezydenta USA - The Trump Organization. Ma ona również od jesieni sprzedawać złote smarfony T1 Phone.

Nowy biznes firmy Trumpa. Będą złote telefony

Nowy biznes firmy Trumpa. Będą złote telefony

Źródło:
PAP

Liczba całkowicie elektrycznych samochodów przekroczyła w maju 94 tysiące sztuk, to wzrost o 42 procent rok do roku - wynika z Licznika Elektromobilności. W Polsce przybyło też punktów ładowania.

Tego typu aut gwałtownie przybywa

Tego typu aut gwałtownie przybywa

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w maju 2025 roku wyniosła 3,3 procent rok do roku - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski (NBP). Dodał, że ceny towarów i usług, czyli wskaźnik CPI, rosły w maju w tempie 4,0 procent rok do roku.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba zgłaszanych ofert pracy w maju jest podobna do tej w kwietniu - wynika z publikacji Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. To oznacza, że pracodawcy czekają na lepsze warunki do zatrudniania - ocenili eksperci.

W tych branżach przybyło ofert pracy

W tych branżach przybyło ofert pracy

Źródło:
PAP

Do kancelarii prezydenta wpłynęły dwie petycje w związku z dopisaniem nowych dni do listy dni wolnych od pracy. Chodzi między innymi o piątek po Bożym Ciele, które chociaż jest świętem ruchomym, to zawsze wypada w czwartek - podała kancelaria prezydenta.

Dodatkowe dni wolne od pracy. Petycje u prezydenta

Dodatkowe dni wolne od pracy. Petycje u prezydenta

Źródło:
tvn24.pl, fakt.pl

Organizatorzy Paris Air Show zamknęli stoiska czterech głównych firm zbrojeniowych Izraela - informuje Reuters, powołując się na urzędników izraelskiego ministerstwa obrony. Izraelczycy nie kryją oburzenia i nazywają tę decyzję "skandaliczną i bezprecedensową".

Izraelskie stoiska zamknięte na Paris Air Show

Izraelskie stoiska zamknięte na Paris Air Show

Źródło:
PAP, Reuters

Polska oczekuje w sierpniu wypłaty ponad 26 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dotąd zakontraktowano 44,5 procent całej alokacji KPO dla Polski.

Polska oczekuje na potężny przelew

Polska oczekuje na potężny przelew

Źródło:
PAP

Rząd planuje znowelizować ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Z projektu wynika, że nowy właściciel auta będzie mógł przy wypowiadaniu polisy OC wskazać dzień jej rozwiązania. Obecnie dniem rozwiązania polisy jest dzień jej wypowiedzenia.

Rząd planuje zmiany w OC. Jest projekt

Rząd planuje zmiany w OC. Jest projekt

Źródło:
PAP

W wieku 92 lat zmarł Leonard Lauder, miliarder i były prezes firmy Estee Lauder, który uczynił ją jednym z największych producentów kosmetyków na świecie. O śmierci przedsiębiorcy poinformowała firma, w której pracował ponad 60 lat.

Nie żyje Leonard Lauder - miliarder, który stworzył kosmetyczne imperium

Nie żyje Leonard Lauder - miliarder, który stworzył kosmetyczne imperium

Źródło:
BBC, Reuters

Zaczął obowiązywać letni rozkład jazdy PKP Intercity. To oznacza, że na kolejowej mapie Polski pojawiły się nowe połączenia mające ułatwić podróż do najpopularniejszych turystycznych miejsc. W szczycie wakacji 2025 będzie nawet 514 połączeń dziennie - całorocznych i sezonowych.

Letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wakacyjne połączenia

Letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wakacyjne połączenia

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa dodanie 36 kolejnych krajów do swojej listy krajów objętych zakazem podróży do Stanów Zjednoczonych. Tak wynika z wewnętrznej korespondencji departamentu stanu USA, na którą powołał się w niedzielę "Washington Post".

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA. Trump rozważa wydłużenie listy

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA. Trump rozważa wydłużenie listy

Źródło:
PAP

Choć oficjalnie wakacje zaczynają się 28 czerwca, wiele rodzin planuje urlop od 19 czerwca, wykorzystując długi weekend związany z Bożym Ciałem. W Zakopanem zarezerwowano już ponad 70 procent miejsc noclegowych na ten okres - poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Ten weekend "rozdaje turystyczne karty"

Ten weekend "rozdaje turystyczne karty"

Źródło:
PAP