Działająca na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Inspekcja Handlowa zakwestionowała 28,3 procent ze sprawdzonych w pierwszym kwartale 2019 roku partii zabawek - poinformował urząd w komunikacie.
Jak wynika z informacji UOKiK, inspekcja skontrolowała 580 partii zabawek u 82 przedsiębiorców (głównie w sklepach i u sprzedawców hurtowych) z ośmiu województw. Najwięcej zastrzeżeń wzbudziły zabawki dla niemowląt.
Najczęstsze problemy to pękające szwy w pluszakach, drobne elementy w zabawkach dla najmłodszych dzieci i niesolidne węzły, np. w huśtawkach.
Jeśli chodzi o oznakowanie, to pracownicy Inspekcji Handlowej najczęściej kwestionowali brak danych umożliwiających dotarcie do producenta lub importera - zaznaczył Urząd.
Zabawki elektryczne
Inspekcja Handlowa po raz pierwszy zbadała także, czy w zabawkach elektrycznych nie ma niebezpiecznych substancji. Kontrola była częścią międzynarodowego projektu Joint Action 2016 współfinansowanego przez Komisję Europejską i koordynowanego przez organizację PROSAFE. Wzięło w nim udział 15 państw europejskich. W Polsce kontrola objęła 17 zabawek typu elektryczne auta czy instrumenty muzyczne. Eksperci ze specjalistycznego włoskiego laboratorium w 11 z nich wykryli przekroczenie dopuszczalnych stężeń ołowiu i kadmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego.
UOKiK wszczął postępowania administracyjne w sprawie zakwestionowanych zabawek, planuje także poinformować o tym wszystkie państwa członkowskie za pomocą unijnego systemu wymiany informacji o produktach niebezpiecznych - RAPEX.
Ważna edukacja
Nawiązując do sobotniego Dnia Dziecka UOKiK przypomniał, że dzieci przed ukończeniem 13 lat dzieci same mogą robić tylko drobne zakupy związane z codziennym życiem.
Gdy kupią np. drogą grę, rodzice mają prawo unieważnić taką transakcję. Nastolatki między 13. a 18. rokiem życia mają już większą samodzielność – mogą wydawać kieszonkowe, ale przy drogich zakupach typu laptop lub rower nadal wymagana jest zgoda rodziców. - Chociaż młodzi konsumenci jeszcze nie są całkiem samodzielni, to bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej zaczęli poznawać swoje prawa. Reklamacja zepsutej zabawki, zwracanie uwagi na ceny w sklepie, możliwość rezygnacji z zakupów zrobionych przez internet - ważne, żeby wyjaśniać dzieciom takie sytuacje z codziennego życia, pokazywać, jak rozwiązywać problemy. Wtedy jest szansa, że wychowamy świadomych konsumentów – podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał
Autor: mp//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock