Z kraju

Polacy trafią szybciej na emeryturę. Wy pytacie, my odpowiadamy

Z kraju

Emerytury - odpowiadamy na pytania internautów.

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego trafiła już do Sejmu. Jeżeli przejdzie ona przez parlament i prezydent ją podpisze, to Polacy trafią wcześniej na emeryturę: kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Reforma budzi wiele wątpliwości. Na pytania widzów w TVN24 Biznes i Świat odpowiadają eksperci.

Pytania dotyczące zmian w wieku emerytalnym można przesyłać na platformę Kontakt24.

Internautka Jola chciała dowiedzieć się, kiedy będzie mogła skorzystać z nowych przepisów. - W kwietniu 2016 będę miała 60 lat. Jeśli stary wiek zostanie przywrócony, to od razu mogę liczyć na emeryturę? - napisała do TVN24 BiŚ.

- Nie wiemy do tej pory, kiedy nowa ustawa wejdzie w życie - mówiła Katarzyna Dobkowska z kancelarii Raczkowski i Paruch. - Intencją prezydenta Andrzeja Dudy była data 1 stycznia 2016. Dziś już wiemy, że termin ten jest nierealny w związku z zapowiadanymi wystąpieniami publicznymi. Zatem, jeśli ustawa wejdzie (...) w życie w kwietniu 2016 roku, kiedy to pani osiągnie 60-ty rok życia, wówczas prawo do emerytury ubezpieczony nabędzie z dniem wejścia tejże ustawy - mówiła Dobkowska.

Jeżeli pracowałem poza Polską?

Natomiast internauta o nicku Miki chciał dowiedzieć się "co z latami przepracowanymi w kraju Unii po powrocie do Polski i jaka po tym czasie emerytura?".

Ekspertka, która była gościem TVN24 BiŚ, mówiła że w takim wypadku nic się nie zmieni. - Czyli te okresy przepracowane za granicą w UE one mają znaczenie, jeśli chodzi o staż pracy potrzebny do emerytury - mówiła Katarzyna Dobkowska.

- Lata przepracowane poza krajem, jeżeli możemy to udokumentować, oczywiście wliczają się do stażu pracy. Co do zasady, okresy te - czy to w Unii, czy w innych państwach, z którymi wiążą nas umowy o zabezpieczeniu społecznym - nie mają wpływu na wysokość tej emerytury - wyjaśniała ekspertka.

- Nie wyklucza to jednak prawa do pobierania emerytury częściowej za granicą. Jeśli ktoś przepracuje pewien, stosunkowo długi okres za granicą, to nabędzie prawo do pobierania świadczenia w tym właśnie kraju. Gdy rozpatrujemy jednak wysokość emerytury, to dla polskiego ZUS-u te lata pracy za granicą są niestety "wymazane". Wiąże się to z tym, że instytucje zabezpieczenia społecznego nie przekazują nam informacji o kwotach odprowadzanych składek. Nie ma to zatem wpływu na wysokość emerytury w rodzimym kraju - mówiła Dobkowska.

Z renty na emeryturę?

Internautka o nicku Ala chciała się dowiedzieć, jak wygląda świadczenie emerytalne w przypadku rencistów: "Jestem na rencie. Czy muszę przejść na emeryturę, gdy ukończę 60 lat lub czy mam prawo wybrać dowolny termin, a może dla rencistów emerytura jest przyznawana z urzędu?" Gość TVN24 BiŚ wyjaśniała, że w takim przypadku ubezpieczony ma do wyboru dwa scenariusze. - W sytuacji, gdy rencista będzie bezczynny, w momencie, gdy nowe przepisy wejdą w życie i dojdzie do obniżenia wieku emerytalnego, to wówczas renta automatycznie ulegnie przekształceniu w emeryturę - tłumaczyła.

- Jeśli natomiast taki rencista wykaże się pewną aktywnością i złoży wniosek o ustalenie prawa do emerytury, wówczas nie znajdzie zastosowania przepis o automatycznym przekształceniu renty w emeryturę. Będzie to przepis mówiący o tym, że w przypadku tzw. zbiegu uprawnień do świadczeń, ubezpieczonemu przysługuje jedno świadczenie - albo wyższe, albo te, które samodzielnie wybierze - mówiła Dobkowska.

W projekcie ustawy pojawia się także przepis przejściowy, który zrównuje sytuację osób uprawnionych do renty z sytuacją osób uprawnionych do świadczenie przedemerytalnego czy emerytury pomostowej. Takie osoby z dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, nabędą prawa do emerytury i będą mogły wybrać, z którego świadczenia zechcą skorzystać.

Na dalsze pytania dotyczące emerytur czekamy pod adresem kontakt24@tvn.pl

Na Wasze pytania odpowiadają eksperci zaproszeni do TVN24 BiŚ w cyklu "Twoja emerytura".

Autor: ag/gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat