Rewolucja dla pracowników. Co trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki o propozycjach zmian w Kodeksie pracy
Morawiecki o propozycjach zmian w Kodeksie pracyTVN24
wideo 2/4
Morawiecki o propozycjach zmian w Kodeksie pracyTVN24

Zmiany w urlopach i zasiłkach rodzicielskich, nowy urlop opiekuńczy, wolne z powodu działania siły wyższej oraz dodatkowe przerwy, jeśli dobowy wymiar czasu pracy przekroczy 9 lub 16 godzin - przewiduje rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który trafił do Sejmu. Najważniejsze zmiany w przepisach przeanalizowała firma doradcza Grant Thornton.

Rada Ministrów 10 stycznia przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. W założeniu chodzi o osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy przez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym. Projekt jest jednocześnie realizacją unijnych dyrektyw jak i wypełnieniem kamienia milowego związanego z Krajowym Planem Obudowy.

Dokument został skierowany do pierwszego czytania na forum Sejmu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Według minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg przepisy zaczną obowiązywać około kwietnia.

Firma doradcza Grant Thornton przeanalizowała najważniejsze zmiany, jakie wiążą się z wejściem w życie regulacji.

Dłuższy urlop rodzicielski

Jak wskazuje GT, trwanie urlopu rodzicielskiego ma zostać wydłużone o 9 tygodni – z 32 do 41 w przypadku urodzenia jednego dziecka lub z 34 do 43 w przypadku porodu mnogiego. Zwiększony wymiar urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwał obojgu rodzicom dziecka łącznie (tak jak do tej pory), jednakże dodatkowe 9 tygodni będzie "nieprzenoszalne" na drugiego rodzica (niewykorzystany urlop przepadnie).

"Czyli w praktyce każdy z rodziców będzie mógł skorzystać maksymalnie z 32/34 tygodni tego urlopu. Urlop rodzicielski będzie można podzielić na 5 części (zamiast na 4, jak dotychczas) – do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia" - wyjaśniono.

Wyższe zasiłki rodzicielskie

Nowelizacja zmienia zasady wypłacania zasiłku rodzicielskiego. - Dziś rodzic, który decyduje, że skorzysta bezpośrednio po urlopie macierzyńskim z urlopu rodzicielskiego, czyli złoży tak zwany długi wniosek, otrzymuje 80 procent podstawy zasiłkowej za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Projekt nowelizacji zakłada rozwiązania, które w praktyce także dają możliwość złożenia wniosku o wypłatę zasiłku w uśrednionej wysokości przez cały okres tych urlopów i podwyżkę wspomnianej podstawy zasiłkowej do poziomu 81,5 procent - tłumaczyła niedawno minister Maląg.

Grant Thornton wyjaśnia, że przy złożeniu wniosku o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni po porodzie (przy urodzeniu jednego dziecka):

- urlop macierzyński (20 tygodni) – będzie płatny w wysokości 81,5 proc. (obecnie: płatny 80 proc.); - urlop rodzicielski (32 tygodnie) – będzie płatny w wysokości 81,5 proc. (obecnie: płatny 80 proc.); - urlop rodzicielski przysługujący wyłącznie drugiemu rodzicowi (9 tygodni) – płatny 70 proc. (obecnie: nie występuje).

Przy złożeniu wniosku o urlop rodzicielski co najmniej 21 dni po porodzie (przy urodzeniu jednego dziecka):

- urlop macierzyński (20 tygodni) – będzie płatny 100 proc. (tak jak obecnie) - urlop rodzicielski (32 tygodnie) – będzie płatny 70 proc. (obecnie: pierwsze 6 tygodni – płatne 100 proc, kolejne 26 tygodni – płatne 60 proc.) - urlop rodzicielski przysługujący wyłącznie drugiemu rodzicowi (9 tygodni) – płatny 70 proc.

Nowy urlop opiekuńczy

Nowością wprowadzoną do Kodeksu pracy jest urlop opiekuńczy, w wymiarze maksymalnie 5 dni. Eksperci z Grant Thornton wytłumaczyli, że będzie on dostępny dla osób, które muszą się zaopiekować najbliższymi członkami rodziny pozostającymi we wspólnym gospodarstwie domowym. Do wspomnianej grupy mają być zaliczani: córka i syn oraz małżonek wnioskodawcy, a także jego matka i ojciec.

"Urlop ten ma przysługiwać w sytuacjach, które będą wymagały znacznej opieki lub znacznego wsparcia ze strony wnioskodawcy, z poważnych względów medycznych. Pracownik korzystający z tego uprawnienia nie zachowa prawa do wynagrodzenia za czas takiego urlopu" - zaznaczyli.

Elastyczny czas pracy dla rodziców dzieci do 8. roku życia

Kolejną zmianą jest dodanie przepisu, który umożliwi rodzicom dzieci do ukończenia przez nie 8 roku życia złożenie wniosku o dostosowanie czasu pracy do ich indywidualnych potrzeb, między innymi poprzez: telepracę/pracę zdalną, ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy, a nawet przerywany czas pracy.

Eksperci Grant Thornton zaznaczyli, że wniosek będzie trzeba złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Pracodawca w terminie 7 dni będzie musiał się do niego ustosunkować, a w przypadku odmowy, podać jej przyczynę.

"Pracownik, który skorzysta z nowych, elastyczniejszych warunków pracy, będzie mógł w każdym czasie złożyć wniosek o powrót do poprzedniej organizacji pracy, przed upływem wskazanym w pierwotnym wniosku – jeśli będzie to uzasadniała zmiana okoliczności, będąca pierwotną podstawą złożonego wniosku" - wyjaśniono.

Siła wyższa, przerwy w pracy

Nowy w Kodeksie pracy będzie urlop z powodu działania siły wyższej, który uprawnienia do skorzystania z wolnego w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni w ciągu roku kalendarzowego w przypadku zaistnienia pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Urlop ten będzie płatny w wysokości 50 proc. wynagrodzenia liczonego jak za czas urlopu.

Ponadto - jak wskazuje Grant Thornton - zostaną wprowadzone regulacje zapewniające pracownikom prawo do wnioskowania o korzystniejszą formę zatrudnienia. Będą one dotyczyły pracowników zatrudnionych przez co najmniej 6 miesięcy. Takie osoby zyskają możliwość złożenia raz w roku kalendarzowym wniosku o zmianę rodzaju umowy na czas nieokreślony (z umowy na czas określony) lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.

Poprawione zostaną regulacje dotyczące szkoleń pracowników, które są niezbędne do wykonywania służbowych zadań na określonym stanowisku i odbywających się w oparciu o polecenie przełożonego. Eksperci wyjaśniają, że w takim przypadku pojawi się wymóg ich realizacji na koszt pracodawcy oraz w miarę możliwości w godzinach pracy danego pracownika. W przypadku szkoleń realizowanych poza owymi godzinami, ich czas ma być wliczany do czasu pracy osoby odbywającej takie szkolenie.

"Pracownicy zyskają ponadto drugą i trzecią 15 minutową przerwę w pracy wliczaną do czasu pracy, jeśli ich dobowy wymiar czasu pracy przekroczy odpowiednio 9 oraz 16 godzin" - przekazał także Grant Thornton.

Czytaj więcej: Nowy rodzaj urlopu, zwolnienie od pracy "z powodu działania siły wyższej". Minister wyjaśnia

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

O prawie 750 procent wzrósł w Tajwanie eksport dronów w pierwszej połowie 2025 roku - podał portal Taipei News. Dodał, że największym odbiorcą okazała się Polska.

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Źródło:
PAP

Samsung Electronics poinformował o zamówieniu na półprzewodniki o wartości ponad 16 miliardów dolarów. Południowokoreańska firma nie podała nazwy zleceniodawcy. Kilka godzin później Elon Musk przekazał jednak, że to Tesla złożyła zamówienie i zasugerował, że skala umowy może być dużo większa.

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Źródło:
PAP

Kolejarze w kilkunastu miejscach w kraju blokowali drogi, protestując przeciwko - ich zdaniem - wygaszaniu przewozów towarowych koleją. Związkowcy chcą zwrócić uwagę rządu na skutki polityki transportowej faworyzującej transport drogowy. - Z naszej strony jest to akt desperacji - powiedział szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek.

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Źródło:
PAP

Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z USA budzi optymizm w niemieckiej branży motoryzacyjnej - stwierdził Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zastrzegł jednak, że w kontekście ogólnych ustaleń trudno mówić o sukcesie.

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

Źródło:
PAP

Ambasada RP w Lizbonie poinformowała w mediach społecznościowych o możliwych trudnościach dla osób korzystających z lotnisk w Portugalii. Do końca wakacji planowane są na nich strajki personelu naziemnego. Podano prawdopodobne terminy.

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl jest poszukiwany listem gończym. Obecnie mężczyzna znajduje się poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Źródło:
PAP

Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do odpowiedzialności za awarię systemu informatycznego rosyjskiego Aerofłotu. Z jej powodu odwołano ponad 40 lotów.

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Coraz więcej osób kupuje domy na Karaibach, otrzymując w zamian paszport jednego z krajów regionu - pisze portal BBC. Program szczególnie atrakcyjny ma być dla Amerykanów niezadowolonych z "niestabilnej sytuacji politycznej" Stanów Zjednoczonych.

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Źródło:
BBC

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano w Polsce wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Padła ona w Nowym Sączu - poinformował Totalizator Sportowy.

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

Orban nie gryzie się w język

Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych przy wsparciu OPZZ będzie od poniedziałku do środy blokować drogi w kilku lokalizacjach w Polsce. Zdaniem związkowców, rząd prowadzi antykolejową politykę, faworyzowany jest natomiast transport drogowy.

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl