Przyjaciele Szydłów, ludzie Morawieckiego. Duże pieniądze w państwowych spółkach

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mikołajewska: to jest grupa osób, które zasiadają w 19 giełdowych spółkach Skarbu Państwa
Mikołajewska: to jest grupa osób, które zasiadają w 19 giełdowych spółkach Skarbu PaństwaTVN24
wideo 2/9
TVN24Mikołajewska: to jest grupa osób, które zasiadają w 19 giełdowych spółkach Skarbu Państwa

Niewiele, bo zaledwie po 4 tysiące złotych, zabrakło w 2022 roku przyjaciołom Beaty i Edwarda Szydłów do znalezienia się w tak zwanym klubie milionerów - informuje Wirtualna Polska. Portal przedstawił drugą część raportu o zarobkach ludzi związanych z PiS w giełdowych spółkach z udziałem państwa.

W poniedziałek została opublikowana pierwsza część raportu o wynagrodzeniach ludzi PiS w giełdowych spółkach, których akcjonariuszem jest państwo. WP podała, że 152 osoby związane z obozem władzy w 19 giełdowych spółkach zarobiły w latach 2016-22 w sumie ponad 437 mln zł, a mogły też dostać łącznie nawet do 45 mln zł nagród.

Portal przypomniał, że według deklaracji z expose premier Beaty Szydło z 2015 r ludzie z obozu "dobrej zmiany" mieli kierować się takimi wartościami, jak "pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność". - Do polityki nie idzie się dla pieniędzy - dodał trzy lata później Jarosław Kaczyński.

Do publikacji dotyczącej wynagrodzeń osób związanych z obozem rządzącym odniosła się w poniedziałek Szydło. "Przypominam, że nie jestem w rządzie od 2019 roku. Pytania o politykę kadrową proszę kierować gdzie indziej. Co do moich słów z 2015 roku, to nie zmieniłam i nigdy nie zmienię zdania, że praca, pokora i umiar są najważniejsze w zarządzaniu państwem" - napisała była premier na Twitterze.

Klub prawie milionerów

W drugiej części raportu WP opublikowała "listę 62 osób, które do końca 2022 r. zarobiły w giełdowych spółkach mniej niż milion złotych", przy czym "niektórym do dołączenia do 'klubu milionerów' zabrakło w ubiegłym roku zaledwie kilku tysięcy złotych" i "prawdopodobnie zarobili je już w pierwszych miesiącach 2023 roku".

"Pierwsze miejsce na tej liście - ex aequo - zajmuje dwójka przyjaciół Beaty i Edwarda Szydłów: Sabina Bigos-Jaworowska i Michał Kaszyński. Do miliona złotych wynagrodzenia zabrakło im po 4 tys. złotych. Oboje trafili do rad nadzorczych spółek z udziałem państwa w czasie, gdy premierem była Beata Szydło" - napisał portal.

Sabina Bigos-Jaworowska (członkini rady nadzorczej Pekao) - 996 000 zł

"Koleżanka Beaty Szydło. W rozmowie z 'Gazetą Krakowską' mówiła, że to Szydło namówiła ją w 2000 r., by została dyrektorką Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu (przyszła premier była wówczas radną powiatu oświęcimskiego, któremu podlega szpital). W 2016 r. rząd Szydło przyznał tej placówce 3 mln zł na zakup aparatury do pracowni rezonansu magnetycznego. Podczas jej otwarcia, wstęgę przecinały wspólnie Szydło i Bigos-Jaworowska" - podała WP.

Portal wskazał, że "od stycznia 2016 r. Bigos-Jaworowska zasiada w radzie nadzorczej państwowej spółki PL.2012+, zarządzającej Stadionem Narodowym", a "w czerwcu 2017 r. została powołana także do rady nadzorczej Pekao".

"W tej ostatniej do końca 2021 r. zarobiła 996 tys. zł. W 2022 r. przekazała 12 tys. zł darowizny na PiS" - napisano w artykule.

Michał Kaszyński (członek rady nadzorczej Pekao) - 996 000 zł

"Wieloletni znajomy i partner biznesowy Edwarda Szydło, męża b. premier. W 1992 r. zakładali razem Stowarzyszenie na rzecz Szkoły Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu. Kaszyński został wówczas wiceprezesem (od 1999 r. jest prezesem), a Szydło członkiem zarządu (nadal pełni tę funkcję). Parę miesięcy później stowarzyszenie powołało Szkołę Zarządzania i Handlu (SZiH). Jej dyrektorem jest od początku Edward Szydło" - wyjaśniła WP.

Dodała, że "w 2016 roku Kaszyński przejął od Edwarda Szydło udziały w spółce powiązanej biznesowo z SZiH", a "w 2017 r. – za rządów Beaty Szydło – został na jakiś czas członkiem rad nadzorczych kontrolowanych przez państwo spółek Gliwicki Zakład Usług Górniczych i Uzdrowisko Krynica-Żegiestów".

"Od czerwca 2017 r. jest członkiem rady nadzorczej banku Pekao. Do końca 2021 r. w Pekao SA zarobił łącznie 996 tys. zł. W 2022 r. przekazał 12 tys. zł darowizny na PiS" - zaznaczył portal.

Przemysław Piesiewicz (b. wiceprezes Energi) - 985 000 zł

"Przed laty działacz młodzieżówki PiS. Karierę zawodową zaczynał jako przedstawiciel handlowy towarzystwa ubezpieczeniowego, a później agencji ochrony. W latach 2005-06 był doradcą europosłanki PiS Hanny Foltyn-Kubickiej" - napisała WP.

Dodała, że Piesiewicz "od marca 2016 r. do stycznia 2017 r. był wiceprezesem Energi", w której zarobił 985 tys. zł. "Potem został wiceprezesem Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu" - wskazała.

Marian Majcher (członek rady nadzorczej Pekao) - 956 000 zł

"W latach 80., jako student Uniwersytetu Śląskiego, był zaangażowany w wydawanie i kolportaż podziemnej prasy (po latach został za to odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego). Po upadku PRL, do 1999 r. współwłaściciel wydawnictwa i księgarni Wolne Słowo w Katowicach i Słowo w Chorzowie. Potem na wiele lat związał się zawodowo z Grupą CTL Maczki-Bór (właściciel kopalni piasku oraz linii i bocznic kolejowych). Dziś jest prezesem dwóch spółek związanych z tą grupą" - napisał portal.

Podkreślił, że "od czerwca 2017 r. jest członkiem rady nadzorczej Pekao (zgłosił go, nadzorowany przez Mateusza Morawieckiego, PFR)" i "do końca 2022 r. zarobił w niej 956 tys. zł", a "w 2022 r. przekazał 13 tys. zł darowizny na PiS".

Monika Fill (członkini rady nadzorczej Grupy Azoty) - 946 000 zł

"Z wykształcenia socjolożka i filolożka. Przez wiele lat związana była z firmami ubezpieczeniowymi, zajmując się przeważnie ich marketingiem. Żona Tomasza Filla – bliskiego współpracownika Mateusza Morawieckiego z grupy dawnych harcerzy ZHR, przez wiele lat PR-owca, dziś m.in. wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju i – jak wynika z maili wyciekających z poczty Michała Dworczyka – członka nieformalnej grupy doradzającej premierowi w sprawach politycznych" - wyjaśniła WP.

Dodała, że "w latach 2019-20 Monika Fill była w radzie nadzorczej państwowego Polskiego Holdingu Hotelowego", a "od grudnia 2016 r. zasiada w radzie nadzorczej Grupy Azoty" i "do końca 2022 r. zarobiła w niej 946 tys. zł". "W 2019 r. jej mąż wpłacił na fundusz wyborczy PiS 36 tys. zł, na kampanię Mateusza Morawieckiego" - podano w artykule.

Maciej Łopiński (członek rady nadzorczej PKO BP, b. członek rady nadzorczej PZU) - 911 000 zł

"Polonista. Niegdyś bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego. W latach 2005-10 najpierw minister odpowiedzialny za politykę medialną, potem szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego w Kancelarii Prezydenta RP. Po odejściu z kancelarii - doradca prezesa Krajowej SKOK Grzegorza Biereckiego. W latach 2011-15 był posłem PiS. W 2015 r. znów został ministrem w Kancelarii Prezydenta – tym razem Andrzeja Dudy" - opisał portal.

Dodał, że Łopiński "od 2017 r. zasiada w radzie nadzorczej TVP", a "od stycznia 2018 do czerwca 2021 r. był też w radzie nadzorczej PZU", gdzie zarobił 637 tys. zł. "Od czerwca 2021 jest też członkiem rady PKO BP. Do końca 2022 r. spółka wypłaciła mu 274 tys. zł" - napisała WP.

Na drodze do "klubu milionerów"

Na pozostałych miejscach, pod względem wysokości zarobków, znaleźli się: Wojciech Myślecki (b. członek rad nadzorczych Tauronu, KGHM i Alior Banku - 890 000 zł), który był jednym z najbliższych współpracowników Kornela Morawieckiego z podziemnej Solidarności Walczącej; Mariusz Andrzejewski (członek rady nadzorczej PKO BP - 857 000 zł); Piotr Nowak (członek zarządu PZU - 841 000 zł); Piotr Wasaty (b. członek zarządu PKP Cargo - 815 000 zł), który "przed laty współpracował z Januszem Kowalskim w Stowarzyszeniu 'Stop Korupcji', które miało walczyć z układami w lokalnym samorządzie"; Ireneusz Purgacz (b. członek rad nadzorczych BOŚ i Grupy Azoty - 790 000 zł).

W zestawieniu uwzględnione zostały jeszcze takie osoby, jak: Jadwiga Lesisz (członkini rady nadzorczej PKN Orlen - 766 000 zł), która "jest żoną Cezariusza Lesisza, który współzakładał z Kornelem Morawieckim podziemną Solidarność Walczącą, a po latach został kierowcą i asystentem poselskim Kornela Morawieckiego"; Artur Warzocha (wiceprezes Tauronu - 735 000 zł); Zbigniew Hajłasz (b. członek rady nadzorczej PKO BP - 734 000 zł); Przemysław Marchlewicz (b. wiceprezes Lotosu - 707 000 zł).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Art Service 2

Pozostałe wiadomości

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który reguluje kwestie dotyczące umowy franczyzy - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Rząd chce zmian dotyczących franczyzy. Mali mają być chronieni przed dużymi

Rząd chce zmian dotyczących franczyzy. Mali mają być chronieni przed dużymi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Paliwa na stacjach paliw powinny dalej tanieć. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków. Jednocześnie eksperci z E-petrol zwrócili uwagę, że tankowanie mogłoby być jeszcze tańsze, "ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne". Marże detaliczne informują nas, ile stacje zarabiają na litrze sprzedanego paliwa.

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

10 grudnia 2023 roku wypada przedostatnia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. To efekt nowych przepisów.

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Pocztowy oraz Nest Bank - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą się przygotować na utrudnienia w dostępie do niektórych usług.

Weekendowe utrudnienia w kilku bankach

Weekendowe utrudnienia w kilku bankach

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sebastian Skuza, dotychczasowy wiceminister finansów, został powołany na stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki na wniosek przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego - poinformowano w komunikacie.

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes