Ważne przelewy warto zrobić wcześniej

Z kraju

Prezes NIK o sytuacji banków w ostatnich latachNIK
wideo 2/8

W zbliżającym się okresie Świąt Wielkanocnych bankowe systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły do odbiorców terminowo - przypomina w czwartek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

KIR informuje, że w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych.

Zatem 22 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać. Przelewy zlecone przez banki do KIR w piątek, 19 kwietnia po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli 23 kwietnia.

Dłuższa przerwa w euro

Izba podaje też, że w przypadku Euro Elixir, systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa w działaniu potrwa dłużej.

System nie będzie funkcjonować również w piątek, 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy. KIR zaznacza jednocześnie, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta. Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych (przelewów) w złotych, który funkcjonuje w Polsce od 25 lat.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock