O ile wzrośnie płaca minimalna? Pierwsze wyliczenia i nowa propozycja związkowców

Źródło:
TVN24 Biznes
Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnej
Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnejTVN24
wideo 2/7
Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnejTVN24

W kolejnym roku płaca minimalna wzrośnie o co najmniej 184,70 złotego. Pracodawcy chcą, by podwyżki najniższych wynagrodzeń wyniosły przewidziane w przepisach minimum, jednak dodają, że rząd "lubi ustalać okrągłe kwoty wzrostu". Związkowcy mówią o potrzebie podwyżki płacy minimalnej "na rękę" o 500 złotych, ale chcą, żeby kosztami byli obciążeni nie tylko pracodawcy, ale też państwo.

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale. Wzrosło ono o 6,6 proc., licząc rok do roku, i wyniosło 5681,56 zł. Na podstawie między innymi tego wskaźnika wylicza się wysokość płacy minimalnej na przyszły rok.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W rozmowie z TVN24 Biznes główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski tłumaczył, że pensja minimalna w kolejnym roku powinna wzrosnąć co najmniej o 184,70 złote. – Wynika to z tego, że przeciętne wynagrodzenie okazało się wyższe niż 5600 złotych i w konsekwencji płaca minimalna wciąż jest poniżej granicy 50 proc. średniego wynagrodzenia. To oznacza, że wskaźnik ustawowy wzrostu minimalnego wynagrodzenia jest podnoszony nie tylko o inflację i wskaźnik weryfikujący wcześniejsze prognozy inflacji, ale również dodaje się do tego 2/3 prognozowanego wzrostu PKB i stąd wynika ta wielkość – wyjaśniał.

Nie jest jednak pewne, że wysokość płacy minimalnej wzrośnie właśnie o tę kwotę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest bowiem corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jeżeli stronom nie uda się osiągnąć porozumienia, zgodnie z przepisami kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Pracodawcy chcą minimalnych podwyżek

- My jako Federacja Przedsiębiorców Polskich, ale też z dyskusji na Forum Rady Dialogu Społecznego wynika, że ten pogląd podzielany jest również przez inne organizacje pracodawców, będziemy postulować wzrost minimalnego wynagrodzenia na poziomie gwarantowanym przez ustawę, czyli właśnie o te 184 złote i 70 groszy brutto. Jest to dość spory wzrost, prawie tak duży jak w tym roku, gdy płaca minimalna wzrosła o 200 złotych z 2600 złotych do 2800 złotych. To jest wzrost o 6,6 proc. - mówił Kozłowski.

- Biorąc pod uwagę obecną sytuację w gospodarce i też to, że wiele branż bardzo mocno ucierpiało na koronawirusie, i to też są te branże, które jednak mocno dotykają podwyżki płacy minimalnej, takie jak hotelarska, gastronomiczna, turystyczna, kulturalna, rozrywkowa, to pewna ostrożność jest więc wskazana - podkreślił.

Ekonomista przewiduje jednak, że ostatecznie rząd ustali pensję minimalną za pomocą rozporządzenia, a wzrost wyniesie 200 złotych brutto - do poziomu 3000 zł.

- Rząd lubi ustalać okrągłe kwoty tego wzrostu, 200 złotych jest takim najbliższym zaokrągleniem i pewnie na ten moment najbardziej prawdopodobny wariant wzrostu płacy minimalnej - ocenił.

Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz twierdzi, że "powinniśmy płacę minimalną ustalić na poziomie połowy przeciętnego wynagrodzenia."

- Chodzi o to, że w momencie, gdy pogarsza się koniunktura i wzrost wszystkich wynagrodzeń wyhamowuje, to jednocześnie żeby wyhamowywał wzrost płacy minimalnej - tłumaczył w rozmowie z TVN24 Biznes Mordasewicz. - Powinien być to mechanizm automatyczny, (..) a nie arbitralne przez rząd podnoszenie płacy co roku - podkreślał.

- W zeszłym roku mieliśmy recesję gospodarczą, a płace i tak wzrosły. Jeżeli jest taka sytuacja, że produkcja spada, PKB maleje, a płaca rośnie, to znaczy że tracimy konkurencyjność na międzynarodowym rynku pracy - mówił.

500 złotych więcej "na rękę"

Dużo wyższych podwyżek domaga się OPZZ. - Naszym zdaniem wzrost powinien być o 500 złotych netto, "na rękę" – powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes wiceprzewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski.

- Ten wzrost powinien być podzielony na dwie części. Z jednej strony powinna wzrosnąć płaca minimalna jako taka, zatem połowa z tego 500 złotych netto powinna wynikać z faktycznego wzrostu płacy minimalnej, czyli jak przełożymy te 250 złotych netto na pensję brutto, to oczekujemy, aby w przyszłym roku pensja minimalna wynosiła 3150 złotych brutto, w tej chwili wynosi 2800 złotych brutto – tłumaczył.

- Skąd chcielibyśmy to drugie 250 złotych na rękę dla pracowników? Otóż tu jest odpowiedzialność państwa i ta odpowiedzialność jest taka, aby obniżyć klin podatkowy dla najniżej zarabiających – podkreślał.

Klin podatkowy to różnica między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika a pensją, którą faktycznie otrzymuje na konto.

Dodał, że prognozy makrokonemiczne dotyczące polskiej gospodarki są optymistyczne i nie ma powodu, aby hamować wzrost płac minimalnych.

- Bierzemy jednak też pod uwagę argumenty pracodawców, jesteśmy pragmatyczną organizacją związkową, że ten wzrost płac powinien być równo obciążony między przedsiębiorstwa, jak i państwo – powiedział.

Płaca minimalna w 2021 roku

W 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto (2062 zł netto). Oznacza to wzrost o 200 zł w porównaniu do najniższej płacy, która obowiązywała w 2020 roku. Minimalne wynagrodzenie stanowi 53,2 procent prognozowanego na 2021 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Z kolei minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych w tym roku wynosi 18,30 zł brutto. To wzrost o 1,30 zł w stosunku do 2020 roku, kiedy wynosiła 17 zł.

Płaca minimalna w PolscePAP/Adam Ziemienowicz

Kwota ta jest niższa, niż ta, którą jeszcze rok temu obiecywał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku zapowiadał on, że najniższe wynagrodzenie wyniesie 3 tys. zł w 2021 roku. Według zapowiedzi prezesa, na koniec 2023 roku miałaby wynosić ona cztery tysiące złotych.

Kaczyński: naszym celem jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu
Kaczyński: naszym celem jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu07.09 | Musimy w tej kadencji i daj Boże w następnych, jeżeli społeczeństwo nas poprze, postawić przede wszystkim na wzrost płac i wzrost dochodów społeczeństwa - powiedział Jarosław Kaczyński na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie. Zapowiedział między innymi 3 tysiące złotych pensji minimalnej na koniec 2020 roku i drugą trzynastą emeryturę w 2021 roku. Zdjęcia organizatora

Autorka/Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP