Jan Niedziałek: Wyścig z maszynami, czyli druga rewolucja przemysłowa. Czy roboty zabiorą nam pracę?


Idzie rewolucja. Kolejna rewolucja przemysłowa albo bardziej precyzyjnie: technologiczna. Nie wolno jej zatrzymywać, trzeba się na nią przygotować.

Są już takie samochody, które zasługują na tę nazwę, bo same jeżdżą. Google prowadzi taki projekt w Kalifornii. Na razie wszystko idzie świetnie - auta same jeżdżą, wykrywają ruch na drodze, dostosowują się do zmiennych warunków i to nie na pustej osiedlowej drodze, tylko na ruchliwych autostradach. Być może zatem wkrótce zawód kierowcy będzie (prawie) zbędny. Programy komputerowe mogą zastępować księgowych, prawników i do pewnego stopnia lekarzy. Ten tekst piszę ja, Jan Niedziałek, ale roboty są już w stanie układać całkiem znośne, proste teksty, takie jak relacje z meczów piłkarskich, depesze o danych z gospodarki czy o sprawozdaniach finansowych firm. Chodzi o to, że maszyny są świetne w działaniu według ściśle wytyczonych procedur - nawet jeśli dla ludzi są one niezwykle wymagające, bo, żeby je stosować, trzeba zgromadzić wielką wiedzę.

W ekonomii istnieje podział na zawody "routine" i "non-routine". Opowiadała mi o tym prof. Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Można to przetłumaczyć jako zawody "rutynowe" i "nierutynowe", ale uwaga – nie ma to wiele wspólnego z tym, czy zawód wymaga wielkich czy małych kwalifikacji. Dlatego nazwę podaję w oryginale (strażak, hydraulik czy chirurg - to mogą być przykłady zawodów nierutynowych: stosuje się w nich jasne procedury, ale wymagają kreatywnego podejścia do rozmaitych zdarzeń). Trwa wyścig z maszynami - tak powiedział mi w Davos prezes Google'a Eric Schmidt. Kiedyś maszyny zastąpiły robotników w fabrykach, wkrótce może zaczną zastępować ludzi z bardzo szeroko rozumianej branży usługowej: w ich biurach, gabinetach i redakcjach. Nie zwariowałem - nie chcę niszczyć komputerów ani sypać piachu w mikroprocesory. Postęp jest dobry. Kropka. Z drugiej strony jest dla mnie jasne, że - jeśli rzeczywiście jesteśmy w technologicznym okresie przejściowym, to dostosowanie się do niego może potrwać długo i być dla wielu ludzi bolesne. Chociaż są też przykłady z historii świadczące o tym, że techno-lęki często są na wyrost i po latach tylko śmieszą. Czytałem cytat z amerykańskiej gazety sprzed wielu lat, w którym biadolono nad dehumanizacją giełdy po wynalezieniu... telegrafu i przekazywania zleceń tą drogą.

Do skutków pierwszej rewolucji przemysłowej ludzie przygotowali się dość szybko - wystarczyło parę lat nauki w szkole podstawowej i już rolnik mógł pracować w fabryce. Teraz będzie trudniej. Jak pisze dwóch ekonomistów ze słynnego Massachusetts Institute of Technology, obecna rewolucja komputerowa będzie dla naszych umysłów tym, czym była maszyna parowa dla naszych mięśni. Przygotowanie się do współpracy z coraz doskonalszymi maszynami (zamiast "race against the machine" - "race WITH…") wymaga ciągłego doskonalenia się i poszerzania wiedzy. Być może jesteśmy już trochę na to przygotowani. Są takie badania, które sugerują, że mamy średnio o kilkanaście punktów wyższy iloraz inteligencji niż nasi pradziadowie (test Flynna - łatwo znaleźć w internecie; prywatna nota do moich przodków - wiem, że ja nie mam nad Wami przewagi). Poza tym, niektórzy mówią, że komputery nigdy nam nie dorównają i zawsze będą tylko dodatkiem, coraz bardziej niezbędnym i wydajnym, ale jednak dodatkiem "do nas".

W Davos rozmawiałem o tym z tegorocznym noblistą z ekonomii, Bobem Shillerem. Dowód na tę tezę od profesora Shillera to szachy w stylu "freestyle". Polega to na tym, że człowiek gra wspólnie z komputerem przeciwko innemu komputerowi. I okazuje się, że taki ludzko-maszynowy zespół jest lepszy od samego komputera. Gra się tak, że przez większość czasu to komputer podejmuje decyzje, ale w pewnym momencie warto wybrać inne zagranie niż sugeruje maszyna i wykonać samodzielny ruch. Pierwiastek ludzkiego "szaleństwa" to bowiem klucz do sukcesu.

No i niewykluczone, że nowe maszyny dadzą nam więcej, a nie mniej pracy. Liczba zatrudnionych przy obsłudze dronów amerykańskiej armii jest podobno większa niż przy tradycyjnych F-16. Tyle, że gdy spytałem Erica Schmidta o to, ile osób znajdzie pracę przy projekcie samojeżdżących aut, i czy będzie ich wystarczająco dużo, by zrekompensowało to zwolnienia zbędnych w tej sytuacji kierowców odpowiedział, że przecież w takich autach zawsze będzie człowiek, żeby przejąć kontrolę nad pojazdem, gdyby komputery jednak zawiodły. Tylko czy za samo pilnowanie komputera w samochodzie pracodawcy dużo będą płacić? A może ten zawód czeka degradacja?

I jeszcze promyk nadziei. Test Turinga na sztuczną inteligencję. Maszyna zalicza taki test, jeśli ludzie, którzy z nią współpracują, nie są w stanie odróżnić jej od człowieka. Nie chodzi oczywiście o wygląd. Program komputerowy Cleverbot (łatwo go znaleźć w internecie) zdał taki test: ponad połowa z 1300 osób, które przez internet prowadziły z nim dialog, a rozmawiać można swobodnie o czym się chce, uznała, że po drugiej stronie jest człowiek. To piękne. Ale jak ja z nim “rozmawiałem” w niedzielę, to na pytanie, jaki mamy dzień uparcie odpowiadał "piątek".

- Nie, niedziela.

- Piątek!!!

Autor: Jan Niedziałek / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl