Inwestycje w Polsce wyhamowują - potwierdzają to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego za drugi kwartał tego roku. Ale wicepremier Mateusz Morawiecki uspokaja, że w końcówce roku powinno nastąpić odbicie w inwestycjach.
GUS podał we wtorek, że inwestycje w ciągu roku zmniejszyły się w II kw. o 4,9 proc. rdr. Spadek odczuwalny jest dla całej gospodarki - wolniej rośnie konsumpcja, a wzrost PKB znajduje się poniżej rządowych założeń.
Poniższa tabelka pokazuje dynamikę nakładów brutto na środki trwałe na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Wartość powyżej 100 oznacza wzrost inwestycji, a poniżej tego poziomu spadek.
Wicepremier Mateusz Morawiecki przyznał we wtorek, że obecny "dołek" w nakładach inwestycyjnych związany jest z przestojem w uruchamiania inwestycji za unijne pieniądze. - Rzeczywiście w pierwszej połowie roku inwestycje publiczne i prywatne były niższe niż w zeszłym roku - powiedział Morawiecki. Dodał, że jego zdaniem w końcówce tego roku będzie już odbicie inwestycji. - W ślad za inwestycjami publicznymi liczę, że będą rosły inwestycje prywatne - zapewnił.
Marek Belka, były szef NBP, mówił w ub. tygodniu na antenie TVN24, że Polska nie "potrafi wydawać pieniędzy". - To negatywny czynnik dla wzrostu gospodarczego - stwierdził w programie "Fakty po Faktach". Jak zauważył "siadły" inwestycje zarówno sektora publicznego jak i prywatnego, czyli przedsiębiorstw. Według niego inwestycyjna niechęć samorządów wynika m.in. z obaw o kontrole i oskarżenia o niegospodarność.
Miejsca pracy
Więcej optymizmu płynie z szacunków PAIIZ, dotyczących inwestycji zagranicznych. Jak wynika z informacji udostępnionych na stronie agencji, w tym roku można mówić o podobnym zainteresowaniu inwestorów inwestycjami w Polsce, jak w roku ubiegłym.
W 2015 roku do sierpnia agencja zakończyła 31 projektów o łącznej wartości blisko 410 mln euro, które miały przynieść ponad 6,6 tys. nowych miejsc pracy. W tym roku PAIIZ pomyślnie zakończyła 38 projektów o łącznej wartości ponad 404 mln euro. To szansa na pracę dla ponad 7,6 tys. pracowników - podaje agencja. W 2015 roku zakończono w Polsce 56 projektów inwestycyjnych:
Prym - jeżeli chodzi o lokowanie biznesu w naszym kraju - wiodą firmy amerykańskie, które planują realizację w Polsce 49 inwestycji o wartości łącznej 634,6 mln euro.
Amerykanie zadeklarowali też utworzenie ponad 11 tys. miejsc pracy, jeśli wdrożą wszystkie planowane projekty - zaznacza PAIIZ.
Niemiecki kapitał
Pod względem całkowitej wartości planowanych w Polsce, nowych projektów inwestycyjnych pozycję lidera zajmują Niemcy. Firmy zza zachodniej granicy chcą po polskiej stronie Odry zrealizować 23 inwestycje o imponującej wartości ponad miliarda euro.
W tej liczbie z pewnością znajduje się projekt, o którym jest głośno od kilku miesięcy: fabryki Daimlera w Jaworze, na zachód od Wrocławia. Niemcy, to też drugi po Ameryce kraj, który planuje największą akcję rekrutacyjną, czyli zatrudnienie 7310 pracowników w Polsce.
Na trzecim miejscu wśród inwestorów, z którymi rozmawia PAIIZ, uplasowały się firmy szwajcarskie. Mają one w planach 13 projektów o łącznej wartość 95,17 mln euro. Zadeklarowali oni stworzenie 5446 miejsc pracy.
Tuż poniżej podium są: Korea Południowa, Francja oraz Polska z 9 projektami o wartości całkowitej 192,62 mln euro i ponad tysiącem zadeklarowanych miejsc pracy.
Polska specjalność
Jak zaznacza PAIIZ najważniejszy jest sektor nowoczesnych usług. Niebawem w Polsce może powstać nawet 70 ośrodków Share Service Centres, ICT czy BPO (centra usługowe wykonujące zadania zlecone przez korporacje znajdujące się za granicą, np. księgowość, call centre, wsparcie informatyczne). Oznacza to możliwość stworzenia aż 20 tys. miejsc pracy w kraju.
Natomiast sektor motoryzacyjny, który pod względem liczby projektów jest na drugim miejscu, planuje realizację inwestycji przy wsparciu PAIIZ o imponującej, łącznej wartości ponad 1,3 mld euro.
Ożywienie widać też w sektorze spożywczym - tu zgłoszono 13 projektów o łącznej wartości 568 mln euro, co ma stworzyć 3,4 tys. nowych miejsc pracy. W ubiegłym roku w Polsce zainwestował m.in. Heintz. Kolejne miejsca zestawienia zajmują sektory: badań i rozwoju B+R (11 projektów), materiałów budowlanych (7 projektów), AGD (6 projektów), medyczny (5 projektów), lotnictwo i elektronika (po 4 projekty).
Agencja informuje też, że stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wynosił 171,7 mld euro na koniec 2014 r.
Morawiecki o przyszłości koncernu Daimler:
Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock