TVN24 Biznes | Z kraju

Ceny w górę. Eksperci spodziewają się dalszych wzrostów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Glapiński: gospodarka jest cholernie daleko od OK
Glapiński: gospodarka jest cholernie daleko od OKNBP
wideo 2/5
NBP Glapiński: gospodarka jest cholernie daleko od OK

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2021 roku wzrosły rok do roku o 3,2 procenta, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 procent- podał Główny Urząd Statystyczny. Na wzrost największy wpływ miały m.in. ceny paliw i usług

Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w marcu ceny rdr wzrosły o 3,2 proc., a mdm o 1,0 proc.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za marzec i luty 2021 r.:

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Komentarze ekonomistów

"Inflacja w marcu potwierdzona na 3,2 proc. Dobra wiadomość: inflacja bazowa sporo zawdzięcza skokowi cen w łączności (+2,6 proc. m/m!). Zła wiadomość: przykład USA pokazuje, że gdy gospodarka się otwiera, ta miara inflacji przyspiesza. Inflacja CPI >4 proc. na koniec roku w zasięgu" - czytamy we wpisie mBank Research.

"Szacunek marcowej inflacji bez zmian: 3,2 proc, r/r. W porównaniu do lutego znaczące wzrosty cen odzieży i obuwia, cen łączności (usługi telekomunikacyjne) oraz rekreacji i kultury (opłaty RTV). Ceny usług w górę o 7,3 proc. r/r, a towarów o 1,9 proc. r/r. Inflacja bazowa w marcu blisko 4 proc" - napisali natomiast ekonomiści Analiz Pekao.

"Inflacja CPI w marcu została potwierdzona na poziomie 3,2 proc. r/r wobec 2,4 proc. w lutym. Inflacja bazowa wynosi ok. 3,9 proc. r/r wobec 3,7 proc. miesiąc wcześniej i była podbijana przez ceny łączności oraz rekreacji i kultury. Inflacja zapewne będzie rosła i już w maju może zbliżyć się do 4 proc. r/r." - napisali ekonomiści PKO Research.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości