VAT na część produktów w dół. "Dobry ruch, ale będzie miał bardzo słaby wpływ na obniżenie cen"

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24
Marian Noga o obniżonym VAT
Marian Noga o obniżonym VATTVN24
wideo 2/10
TVN24Marian Noga o obniżonym VAT

To jest dobry ruch, ale będzie miał bardzo słaby wpływ na obniżenie cen - powiedział ekonomista prof. Marian Noga, odnosząc się do wprowadzenia zerowej stawki VAT na niektóre produkty żywnościowe. Zwrócił uwagę, że na ostateczny kształt cen na półkach poza podatkami wpływają także inne czynniki. Odniósł się także do Polskiego Ładu, który - jego zdaniem - powinien być zawieszony.

Prof. Marian Noga stwierdził w TVN24, że "sieci handlowe od 15 stycznia podwyższyły swoje ceny, bo wiedziały, że od 1 lutego obniżono VAT".

Czasowa obniżka VAT. Odczuliście różnicę? Dajcie znać na Kontakt24

Czytaj także: Przed obniżką VAT podwyżki w sklepach. "Armagedon cenowy dopiero nas czeka"

Inflacja w Polsce. Zerowy VAT na żywność nie zadziała?

- Ruch (dotyczący obniżenia VAT - red.) jest dobry, dlatego że dotychczas nic nie robiono w sprawie inflacji - ani bank centralny, ani władze publiczne, na czele z rządem. My, ekonomiści, wiemy to od 250 lat, od kiedy funkcjonuje gospodarka rynkowa, że czynniki decydujące o cenach, rynku są naprawdę wielorakie. Jeżeli zmienimy jeden czynnik, to on zadziała, o ile inne będą stałe - mówił.

- Dzisiaj działa tyle innych czynników. Polski Ład, czynniki zewnętrzne, problem kursu walutowego. To jest dobry ruch, ale będzie miał bardzo słaby wpływ na obniżenie cen - mówił Noga.

Wcześniej także wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński zwracał uwagę w rozmowie z TVN24 Biznes, że obniżka VAT jedynie czasowo spowolni wzrost cen. - Należy wziąć pod uwagę, iż wzrost kosztów, którego doświadczamy, dotyczy wszystkich kategorii produktów i usług oraz ma charakter ciągły i niezwykle dynamiczny – dlatego też nawet obniżenie ceny detalicznej w jednym momencie może być i zapewne będzie w większości przypadków natychmiast zniwelowane przez stały wzrost cen związany z kosztami wytworzenia, transportu, energii - tłumaczył Ptaszyński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład a pensje i podatki

Prof. Marian Noga mówił też w TVN24 o Polskim Ładzie i możliwości wyboru rozliczenia według zasad z 2021 lub 2022 roku.

- Co to znaczy, że można się rozliczać za pomocą dwóch systemów podatkowych? Gdzie jest te 17 miliardów złotych, które mają zostać w kieszeni Kowalskiego, skoro za rok dopiero do 30 kwietnia Kowalski będzie mógł powiedzieć, że rozlicza się według zasad z 2021 roku? To jest wszystko właściwie do poprawki - powiedział.

Dodał, że Polski Ład powinien zostać zawieszony i ewentualnie wprowadzony od 1 stycznia 2023 roku.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PhotoRK / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości