26 milionów dni na L4. Rosną koszty depresji Polaków

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelną
Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelnąTVN24
wideo 2/5
TVN24Anna Bazydło o zdrowiu psychicznym: depresja jest chorobą śmiertelną

Już 72,8 procent z nas wykazuje objawy pogorszenia się stanu psychicznego. 47 procent zauważyło je dopiero po fali podwyżek cen czy rat kredytów. Dlatego stan ten szybko się nie poprawi - pisze w piątek "Rzeczpospolita". Tylko w 2021 roku zaburzenia psychiczne były powodem blisko 26 milionów dni absencji pracowniczych w Polsce. 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Jak wynika z badania UCE Research i platformy ePsycholodzy. pl, które "Rzeczpospolita" poznała jako pierwsza, w ciągu roku odsetek Polaków odczuwających symptomy pogorszenia stanu psychicznego wzrósł o 10 punktów procentowych.

Ogromne straty dla gospodarki

Gazeta zwraca uwagę, że autorzy badania szacują, iż straty dla gospodarki wywołane depresją mogą nad Wisłą sięgać pułapu nawet ok. 2 mld zł rocznie. Tylko w 2021 r. zaburzenia psychiczne były powodem blisko 26 mln dni absencji pracowniczych w Polsce. Wtedy było to niemal 11 proc. wszystkich zarejestrowanych nieobecności.

- Problem może jeszcze się nasilić na przełomie II i III kwartału br. Polacy mogą coraz mocniej odczuwać pogarszający się stan gospodarki, zwłaszcza z powodu rosnących rat kredytów, wzrostu kosztów ogrzewania i coraz wyższych cen w sklepach. Te kwestie obecnie najbardziej wpływają na zdrowie psychiczne rodaków, w tym na występowanie syndromów depresji - mówi gazecie psycholog i współautor badania Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl. - Wkrótce do tego zestawu mogą też dołączyć nowe czynniki, tj. uśpiony od dłuższego czasu lęk o własną pracę zawodową - dodaje.

"Wśród osób, które zauważyły u siebie symptomy takie jak pogorszenie nastroju, kłopoty ze snem, ogólny pesymizm oraz przedłużające się zmęczenie i brak energii, niemal co druga nie miała ich, zanim rozpoczęła się walka z wysoką inflacją i jej skutkami" - czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita".

Gazeta przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia umieściła choroby psychiczne wśród pięciu schorzeń, które są przyczyną 90 proc. przedwczesnych zgonów.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Depresja systemu". Cykl reportaży o kryzysie polskiej psychiatrii dziecięcej
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości