TVN24 Biznes | Z kraju

Podwyżki cen gazu rozłożone w czasie. Jest podpis prezydenta

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Jastrowie. Mieszkańcy o podwyżkach cen gazu
Jastrowie. Mieszkańcy o podwyżkach cen gazuTVN24
wideo 2/6
TVN24Jastrowie. Mieszkańcy o podwyżkach cen gazu

Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo energetyczne - poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy mają zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 roku.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało w środę, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne.

Nowe przepisy mają na celu zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r.

OGLĄDAJ TVN24 BiS W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny gazu 2022. Ustawa ma zapobiec skokowym podwyżkom

"Celem ustawy jest zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, będących następstwem dynamicznego wzrostu cen paliw gazowych na rynku europejskim, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego" - poinformowało w komunikacie Biuro Prasowe KPRP.

Jak dodano, ustawa umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym skorzystanie ze szczególnej, tymczasowej i fakultatywnej regulacji w zakresie zatwierdzania taryfy skalkulowanej na podstawie części kosztów uzasadnionych paliwa gazowego, planowanych do poniesienia na okres obowiązywania taryfy.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że przyjęty w ustawie mechanizm gwarantuje przedsiębiorstwom energetycznym możliwość następczego odzyskania faktycznie poniesionych kosztów, których prognozowanie w sytuacji dynamicznego wzrostu cen, obarczone jest dużym ryzykiem. Możliwość doliczania takich kosztów do cen dla odbiorców w gospodarstwach domowych w dłuższym okresie tj. 36 miesięcy od dnia 1 stycznia 2023 r. zapobiegnie ryzyku skumulowanej i jednorazowej podwyżki na rok 2022.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości