Efekt 500 plus? "Zanotowano dwucyfrowe wzrosty zakupów"

Z kraju

ShutterstockSprzedaż detaliczna w dół, produkcja przemysłowa w górę

W maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3 proc. Z kolei produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,5 proc. w porównaniu do maja ub.r., a w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 13,7 proc. - poinformował GUS.

GUS przypomniał zarazem, że przed miesiącem wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku wyniósł 5,5 proc., a w maju ub. roku o 4,7 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju br. była wyższa w skali roku w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami - o 14,6 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 16,0 proc. W podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach wzrost wyniósł 8,2 proc. (rok temu 9,5 proc.) W jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe wyniki poprawiły się o 5,4 proc. wobec wzrostu o 4 proc. przed rokiem W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 18,6 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 11,8 proc.) Spadek sprzedaży odnotowano w grupie "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" (o 1,8 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. przed rokiem).

"W okresie styczeń – maj br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 4,6 proc. (wobec wzrostu o 3,7 proc. w 2015 r.)" - informuje GUS.

Efekt 500 plus

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśliła, w przesłanym PAP komentarzu, że efekty programu 500 plus są już widoczne w szczegółowych danych dotyczących sprzedaży detalicznej.

- W kwietniu zanotowano dwucyfrowe wzrosty zakupów samochodów oraz mebli i sprzętu RTV i AGD, a w maju wyniki te nie są wcale dużo gorsze. Jak wskazują sprzedawcy wytłumaczeniem rosnącego zainteresowania tego typu produktami są właśnie wypłaty dla rodzin posiadających dzieci - zaznaczyła. Kurtek oczekuje, że "wzrost gospodarczy w Polsce napędzany będzie w tym roku przede wszystkim konsumpcją". Oceniła, że opublikowane w piątek dane GUS, słabsze od oczekiwań rynkowych, nie będą miały wpływu na lipcową decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. - Najistotniejszy będzie wynik referendum w sprawie Brexitu. Jeśli okazałoby się, że Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, wzrośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Polsce - zaznaczyła. - Z dotychczasowych wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej można jednak wnioskować, że taka obniżka może nastąpić z pewnym opóźnieniem. Najprawdopodobniej dopiero po ujawnieniu się negatywnych skutków wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE dla polskiej gospodarki - dodała Kurtek. Analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski zwrócił uwagę, że "nieco gorsza od prognoz sprzedaż detaliczna nie może być uznana za niespodziankę". - Wzrost roczny na poziomie 2,2 proc. jest zadowalający, biorąc pod uwagę wpływ spadków cen. Realnie kupiliśmy w maju o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem – nieco mniejszy wzrost niż w kwietniu, lecz jednak większy niż w pierwszym kwartale, w którym konsumpcja prywatna była mocną stroną danych o PKB - zaznaczył. - Struktura produktowa sprzedaży także prezentuje się solidnie, z ponadprzeciętnymi wzrostami w grupach produktów, w których zakupy mogą sugerować dobrą kondycję gospodarstw domowych - dodał. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach program 500 plus będzie "czynnikiem sprzyjający przyśpieszeniu spożycia, w tym sprzedaży detalicznej".

Wyższa produkcja

GUS podał, że w okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., kiedy notowano wzrost o 4,1 proc. Produkcja budowlano-montażowa była o 12,5 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 2,9 proc.

Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w maju br. o 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 2,8 proc.) i o 3,6 proc. niższa w porównaniu z kwietniem br. Urząd zwrócił uwagę, że po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja sprzedana przemysłu była o 3,6 proc. wyższa niż w maju 2015 r. i o 0,9 proc. niższa w porównaniu do kwietnia br. GUS poinformował ponadto, że w stosunku do maja ub.r., wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 - spośród 34 - działach przemysłu, a spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem 2015 r., wystąpił w dziewięciu działach. Urząd statystyczny podał, że w stosunku do maja ub.r., spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa.

Ceny spadają

W porównaniu z kwietniem 2016 r., wzrost produkcji wystąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 23,5 proc.) oraz w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne (o 5,1 proc.). Spadek odnotowano w przypadku firm realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków (o 2,6 proc.). GUS poinformował też, że według wstępnych danych, w maju br. zarówno ceny produkcji sprzedanej przemysłu, jak i ceny produkcji budowlano-montażowej były niższe o 0,7 proc. w porównaniu z majem ub.r. W okresie styczeń-maj 2016 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 1,3 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., kiedy również notowano spadek o 2,6 proc. Ceny produkcji budowlano- montażowej były niższe o 0,7 proc. W 2015 r. był to spadek o 0,4 proc.

Polska rozwija się ekspresowo. GUS: PKB w 2015 roku wzrósł o 3,6 proc.

Polska rozwija się ekspresowo. GUS: PKB w 2015 roku wzrósł o 3,6 proc.TVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock