TVN24 Biznes | Z kraju

Najnowsze dane z gospodarki. "Polacy wciąż meblują domy, bo stały się pracą i szkołą"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki: zamknięcie gospodarki odbędzie się z ogromną szkodą dla miejsc pracy
Morawiecki: zamknięcie gospodarki odbędzie się z ogromną szkodą dla miejsc pracyTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki: zamknięcie gospodarki odbędzie się z ogromną szkodą dla miejsc pracy

Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2020 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,2 procent. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 2,7 procent rok do roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych we wrześniu rdr o 2,7 proc. i spadek mdm o 3,0 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 2,3 proc. rdr.

Komentarze ekonomistów

"Realna sprzedaż detaliczna we wrześniu +2,7 proc. r/r. Niespodzianki w górę to sprzedaż samochodów i żywność. W ujęciu odsezonowanym mamy jednak wychłodzenie sprzedaży we wrześniu (-1 proc. m/m). Tendencja pogłębi się w kolejnych miesiącach" - komentują ekonomiści mBank Research.

"Sprzedaż detaliczna wrz-20 +2,5 proc. r/r. Polacy wciąż meblują domy, bo stały się pracą i szkołą, kupują nowe auta (raczej małe firmy)" - piszą natomiast analitycy z ING Economics.

"Najgorsza wiadomość jest taka, że oddalamy się od trendu sprzed pandemii! W samym wrześniu sprzedaż po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych spadła o 0,6 proc. m/m" - piszą natomiast eksperci Analiz Pekao.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości