Polska liderem Europy. Przegraliśmy tylko z jednym krajem na świecie

Źródło:
PAP
Multimilioner apelował o wzrost bezrobocia. Aneta Czernek oraz Rafał Dutkiewicz komentują
Multimilioner apelował o wzrost bezrobocia. Aneta Czernek oraz Rafał Dutkiewicz komentująTVN24 BiS
wideo 2/6
Multimilioner apelował o wzrost bezrobocia. Aneta Czernek oraz Rafał Dutkiewicz komentująTVN24 BiS

Polska znalazła się na drugim miejscu na świecie wśród najbardziej popularnych lokalizacji dla Centrów Usług Wspólnych – wynika z raportu Global Shared Services & Outsourcing Survey 2023. Spośród 57 państw na pierwszym miejscu znalazły się Indie, a na trzecim Meksyk.

Centrum Usług Wspólnych (CUW) (ang. shared services center) jest to wyodrębniona jednostka organizacyjna. Jej głównym zadaniem jest świadczenie usług na rzecz danej grupy kapitałowej przedsiębiorstwa wielozakładowego czy też administracji publicznej samorządowej lub rządowej.

Zgodnie z raportem Global Shared Services & Outsourcing Survey 2023 firmy doradczej Deloitte, w obliczu dynamicznych zmian gospodarczych centra usług biznesowych wciąż priorytetowo traktują kwestię redukcji kosztów. Wskazano, iż ok. 70 proc. centrów Global Business Services (GBS) planuje reorganizację portfela usług świadczonych w modelu GBS przy zachowaniu dotychczasowych lokalizacji. W przypadku decyzji o zmianie lokalizacji ponad połowa z nich jest podyktowana dążeniem do obniżenia kosztów. "Warto również zwrócić uwagę na to, że istotna część zmian lokalizacji wynika z poszukiwania pracowników o określonych kompetencjach" – wskazano.

Główne obszary usług

W badaniu podano, że głównymi funkcjami obsługiwanymi przez GBS są: finanse (wskazywane przez 91 proc. badanych), HR (62 proc.), IT (57 proc.) oraz zakupy (52 proc.). Zauważono, że rodzaj funkcji obsługiwanych przez GBS "zasadniczo nie ulega zmianom". Wskazano jednak, że w ramach tych funkcji coraz częściej do GBS są przenoszone "bardziej wyrafinowane elementy procesów", czyli nie tylko transakcyjne i raportowe, ale również takie, które wspierają podejmowanie decyzji w organizacji.

Jak wynika z raportu, Centra Usług Wspólnych (SSC) oraz GBS "charakteryzują się rosnącą zwinnością, są w większym stopniu scyfryzowane i wydajne kosztowo". Wynika to – dodano – nie tylko z dążenia do zwiększenia efektywności, ale "przede wszystkim z chęci stałego ulepszania jakości obsługi klientów oraz doświadczeń pracowników".

Spośród najbardziej popularnych lokalizacji Centrów Usług Wspólnych w 57 państwach podium zajęły odpowiednio: Indie, Polska i Meksyk – wynika z raportu. Polska, obok Bułgarii, Irlandii, Meksyku i Malezji znalazła się w grupie krajów, które od 2021 r. odnotowały największy procentowy wzrost w zakresie preferencji klientów dotyczącej lokalizacji Centrów Usług Wspólnych.

"Powszechnie za zaletę Polski jako lokalizacji GBS uważa się: dostęp do wykwalifikowanych ekspertów, pozytywne doświadczenia klientów, zalety płynące z faktu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, co daje komfort wynikający z obowiązujących regulacji dotyczących bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeństwa i innych" – zaznaczono.

Cytowana w raporcie Monika Warmbier z Deloitte Polska zauważyła, że Centra Usług Wspólnych dążą do tego, by być coraz bliżej biznesu. - Konsekwencją tego jest fakt, że wdrażane rozwiązania cyfrowe w zakresie planowania, analityki i raportowania są projektowane tak, aby zaspokoić potrzeby informacyjne poszczególnych liderów i tym samym wesprzeć ich w podejmowaniu decyzji - przekazała ekspertka.

Według badania jednym z wyzwań GBS jest obszar związany z doświadczeniem klienta, czyli obsługiwanego biznesu. Krokami, które już są podejmowane w celu poprawy obsługi klienta wymieniono: przeprowadzanie ankiet wśród klientów (deklaruje 63 proc. badanych), dostosowanie rodzajów usług do celów klienta (51 proc.), zwiększenie transparentności stosowanych standardów usług (48 proc.).

Kluczowe wyzwanie

Jak zauważył Piotr Świętochowski z Deloitte Polska, jednym z kluczowych wyzwań dla przedsiębiorstw GBS jest kwestia zarządzania talentami. Zaznaczył, że obecne trendy w branży wskazują, że organizacje zmieniają priorytety w swojej strategii dot. talentów: 58 proc. badanych robi to, aby skupić się na podnoszeniu możliwości rozwoju kwalifikacji, a 57 proc. w celu utrzymania dobrego samopoczucia swojego zespołu.

- Co ciekawe, właśnie niedobór talentów jest postrzegany jako bariera wdrożeniowa przez 40 proc. pracowników organizacji GBS, podczas gdy w poprzedniej edycji badania wskazywało na to 23 proc. respondentów, czyli aż o połowę mniej -przekazał Świętochowski.

Badanie Deloitte 2023 Global Shared Services and Outsourcing Survey zostało przeprowadzone wśród liderów z 40 krajów. Globalna ankieta otrzymała ok. 500 odpowiedzi od respondentów z branż takich jak: branża konsumencka, odnawialne źródła energii i przemysł, technologia, media i telekomunikacja, nauki społeczne i opieka zdrowotna, usługi finansowe, administracja rządowa i usługi publiczne. Badanie przeprowadzono w okresie od października 2022 r. do marca 2023 r.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Setki aktywistów klimatycznych starły się w piątek z policją nieopodal podberlińskiej fabryki Tesli - podają zagraniczne media. Protestujący przeprowadzili nawet próbę szturmu, a części z nich udało się przedrzeć na teren zakładu. Interweniowała policja, kilka osób zostało rannych, w tym trzech funkcjonariuszy.

Szturm na fabrykę Muska. Kilka osób jest rannych

Szturm na fabrykę Muska. Kilka osób jest rannych

Źródło:
BBC

Imperium restauracyjne znanego prezentera Gordona Ramsaya potroiło straty aż do 3,4 miliona funtów w ubiegłym roku - pisze "The Guardian". Kosztów przybyło przede wszystkim w wyniku przygotowań do otwarcia pięciu nowych restauracji. Sam Ramsay przyznaje, że sytuacja branży jest niełatwa, a firmy toczą "walkę o utrzymanie się na powierzchni".

Słynny kucharz potroił straty. W branży "walka o utrzymanie się na powierzchni"

Słynny kucharz potroił straty. W branży "walka o utrzymanie się na powierzchni"

Źródło:
"The Guardian"

Chcemy wprowadzić program "Aktywny rolnik". To rozwiązanie dla prawdziwych gospodarzy, którzy orzą, sieją i zbierają oraz dla hodowców, którzy mają gospodarstwa specjalistyczne - zapowiedział w sobotę wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według szefa ludowców takich takich gospodarstw jest około 250 - 300 tys.

"Rozwiązanie dla prawdziwych gospodarzy". Wicepremier mówi o zwiększeniu dopłat

"Rozwiązanie dla prawdziwych gospodarzy". Wicepremier mówi o zwiększeniu dopłat

Źródło:
PAP

Ustawa antyflipperska nie została porzucona przez Lewicę - wynika z wypowiedzi wicemarszałkini Senatu Magdaleny Biejat. Zapowiedziała, że Lewica przygotuje uzupełnienie i odeśle projekt ustawy z powrotem do Kancelarii Sejmu. Projekt ustawy przewiduje między innymi w niektórych przypadkach aż pięciokrotny wzrost stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Nawet pięciokrotny wzrost podatku dla flipperów. Lewica chce zmian

Nawet pięciokrotny wzrost podatku dla flipperów. Lewica chce zmian

Źródło:
PAP

Spółka ABB Polska ogłosiła w czwartek, że wygasza produkcję silników niskich napięć wytwarzanych w fabryce w Aleksandrowie Łódzkim. Z decyzją wiążą się zwolnienia pracowników. Plany zwolnień w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim potwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" burmistrz miasta Jacek Lipiński ujawniając, że koncern produkcję silników ma przenieść do Chin.

"Wygaszenie produkcji" w polskiej fabryce. Pytania o miejsca pracy kilkuset osób

"Wygaszenie produkcji" w polskiej fabryce. Pytania o miejsca pracy kilkuset osób

Źródło:
PAP

Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie. Zdaniem Ministerstwa Finansów rating Polski może podnieść między innymi poprawa bilansu wydatków i dochodów budżetu. Zwrócono też uwagę na pierwszą transzę środków z KPO.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

Może być tak, że nie będzie kredytu zero procent, a zostanie zastąpiony on innym rozwiązaniem - stwierdził w piątek w radiowym wywiadzie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej, w czwartek pismo w sprawie programu Mieszkanie na start skierował do resortu rozwoju zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

W Neapolu padła "szóstka" w Superenalotto. Była to pierwsza taka wygrana w tej włoskiej grze liczbowej, jaka padła w tym roku. Zwycięzca zgarnął ponad 101 milionów euro.

Zapłacił 2 euro za grę. Zgarnie ponad 100 milionów

Zapłacił 2 euro za grę. Zgarnie ponad 100 milionów

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy dotyczące wakacji kredytowych w 2024 roku. Poinformowała o tym w piątek Kancelaria Prezydenta RP.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wakacjami kredytowymi. Jest wniosek

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wakacjami kredytowymi. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podniesienie VAT-u na niektóre produkty żywnościowe z zera do 5 procent nie przeniosło się w tak dużym stopniu na ceny, jak się obawiał Narodowy Bank Polski - stwierdził w piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Przyznał, że inflacja w kolejnych kwartałach wzrośnie, choć zaznaczył, że "skala tego wzrostu obarczona jest wysoką niepewnością".

Szef NBP: to jest główny powód niepokoju

Szef NBP: to jest główny powód niepokoju

Źródło:
tvn24.pl

Analitycy Goldman Sachs prognozują obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jeszcze w 2024 roku. Innego zdania są ekonomiści Santandera oraz ING Banku Śląskiego. Wcześniej, podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński stwierdził, że dyskusja o obniżkach stóp może pojawić się dopiero na początku 2025 roku.

Kiedy cięcie stóp procentowych? Dwa scenariusze

Kiedy cięcie stóp procentowych? Dwa scenariusze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w Polsce, gdzie pojawiła się wygrana drugiego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku do 7448 wzrosła liczba odmownych decyzji w sprawie wniosków o przyłączenie odnawialnych źródeł energii (OZE). Rok wcześniej było ich 7023 - wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki. "Rozwiązaniem problemu odmów jest cyfryzacja oraz szersze wykorzystanie możliwości przyłączenia na zasadach komercyjnych" - uważa prezes URE Rafał Gawin.

Liczne odmowy w sprawie przyłączenia OZE. Prezes urzędu wyjaśnia

Liczne odmowy w sprawie przyłączenia OZE. Prezes urzędu wyjaśnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

9 maja 2024 roku prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego - poinformowała biznesową redakcję tvn24.pl spółka ElectroMobility Poland. Fabryka ma być gotowa w ciągu 23 miesięcy od rozpoczęcia prac budowlanych.

Ważna decyzja w sprawie fabryki Izery. "Ostatni krok"

Ważna decyzja w sprawie fabryki Izery. "Ostatni krok"

Źródło:
tvn24.pl

Strażak, ratownik medyczny oraz lekarz to najbardziej poważane zawody w Polsce - wynika z najnowszego rankingu SW Research. Na drugim końcu listy ponownie znaleźli się między innymi youtuberzy i influencerzy, jednak to rolnicy są tegorocznymi rekordzistami, jeśli chodzi o spadek zaufania.

Najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

Najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Kursy spółek energetycznych rosną w piątek po południu. To reakcja na informację o powstaniu w resorcie aktywów państwowych zespołu do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa.

W resorcie powstał specjalny zespół. Rynek reaguje

W resorcie powstał specjalny zespół. Rynek reaguje

Źródło:
PAP

Były minister w Kancelarii Premiera, Jakub Jaworowski, zostanie nowym ministrem aktywów państwowych - poinformował premier Donald Tusk. W przeszłości Jaworowski był sekretarzem stanu w KPRM, analitykiem ekonomicznym i dziennikarzem.

Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Krzysztof Paszyk zastąpi Krzysztofa Hetmana na stanowisku ministra rozwoju i technologii - przekazał premier Donald Tusk. Paszyk jest prawnikiem, a od 2015 roku nieprzerwanie zasiada w Sejmie.

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii

Źródło:
PAP

Popularność danego miejsca wśród turystów może okazać się jego przekleństwem. Przekonali się o tym chociażby mieszkańcy położonej na Minorce urokliwej wioski Binibeca Vell. Już od pewnego czasu jej ludność skarży się nie tylko na nadmiar, ale i niewłaściwe zachowania turystów, obarczając za tę sytuację urzędników. Jeśli ta nie ulegnie poprawie, grożą, że wstęp do wioski zostanie zamknięty dla odwiedzających.

Mają dość turystów. Grożą, że zamkną wstęp do wioski

Mają dość turystów. Grożą, że zamkną wstęp do wioski

Źródło:
PAP

Resort pracy skierował do konsultacji projekt ustawy zwiększającej zasiłek pogrzebowy do 7 tysięcy złotych - podano na stronie RCL. Zasiłek ma być corocznie waloryzowany o wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Zasiłek pogrzebowy w górę. Projekt w konsultacjach

Zasiłek pogrzebowy w górę. Projekt w konsultacjach

Źródło:
PAP

W Rzymie rośnie liczba kradzieży, których ofiarami padają Polacy. Służby konsularne podkreślają, że we włoskiej stolicy należy zachować szczególną ostrożność, bo kieszonkowcy grasują w całym mieście.

Polscy turyści w Rzymie są coraz częściej okradani. Służby konsularne wydały komunikat

Polscy turyści w Rzymie są coraz częściej okradani. Służby konsularne wydały komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm przegłosował ustawę przesuwającą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami KSeF miał obowiązywać od 1 lipca roku 2024.

"System się nie nadaje do wprowadzenia". Będzie nowy termin

"System się nie nadaje do wprowadzenia". Będzie nowy termin

Źródło:
PAP

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli tak zwane składki na ZUS, wzrosną w 2025 roku o ponad 154 złote, licząc bez składki zdrowotnej - poinformował w mediach społecznościowych Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakłady Ubezpieczeń Społecznych.

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

ING Bank Śląski i Toyota Bank zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Prace serwisowe w dwóch bankach. "Mogą wystąpić utrudnienia"

Prace serwisowe w dwóch bankach. "Mogą wystąpić utrudnienia"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o tak zwanych wakacjach składkowych. Umożliwia ona określonym przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS przez jeden miesiąc w roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Źródło:
PAP

Komunia w domu czy lokalu? Przyjęcie to spory wydatek. Za talerzyk trzeba zapłacić od około 180 złotych do nawet 320 złotych. - Jak chcesz taniej, to organizujesz w domu i gotujesz sama. Ale nie każdy ma na to czas - mówi nam matka dziecka, które przystępuje w tym roku do komunii. W sumie wyda ponad 4 tysiące złotych.

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Źródło:
tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl