Gminy w Polsce odcięte od dostaw gazu. Przez sankcje

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn o odcięciu dostaw gazu
Wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn o odcięciu dostaw gazuTVN24
wideo 2/9
TVN24Wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn o odcięciu dostaw gazu

Gmina Mieścisko w powiecie wągrowieckim w województwie wielkopolskim została odcięta od dostaw gazu - poinformował jej wójt Przemysław Renn. Taka sytuacja ma miejsce również w Łebie w województwie pomorskim oraz w gminie Zagórów w Wielkopolsce. Powodem jest objęcie polskimi sankcjami firmy Novatek Green Energy.

"W związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy - dostawcy gazu na terenie Gminy Mieścisko, zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie naszej gminy" - poinformował w środę w mediach społecznościowych wójt gminy Przemysław Renn.

Jak wskazał, oznacza to, że "gazu zostali pozbawieni odbiorcy indywidualni (kilkadziesiąt gospodarstw domowych), wszystkie instytucje gminne (Urząd Gminy, szkoła, przedszkole, Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka, Ośrodek Zdrowia) oraz przedsiębiorstwa". Dodał, że dostawy gazu zostały wyłączone w środę około godziny 16.

Wójt podkreślił, że jest w stałym kontakcie z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. "Razem pracujemy nad opanowaniem sytuacji celem jak najszybszego wznowienia dostaw gazu. Proszę wszystkich o cierpliwość i zrozumienie, działamy, by gaz wrócił do domów, firm i instytucji jak najszybciej" - zaznaczył.

"Mieszkańcy nie mają ogrzewania, ciepłej wody"

W rozmowie z TVN24 Renn przekazał, że zebrano wszelkie informacje co do liczby podmiotów, gospodarstw domowych. - Zostały one przekazane panu wojewodzie razem z oczekiwaniami tego, że ten problem zostanie w jakiś sposób zażegnany - mówił.

Dodał, że "mieszkańcy nie mają ogrzewania, ciepłej wody, nie mają na czym gotować przysłowiowego obiadu". 

Podkreślił, że od gazu została odcięta także duża firma, która jest producentem paszy dla zwierząt. - Jestem w kontakcie z panem dyrektorem, który stwierdził, że w przypadku, kiedy tego gazu u nich nie będzie w najbliższych dniach, grozi to jakąś katastrofą, ponieważ zwierzęta nie poczekają, one muszą jeść, a chodzi o setki tysięcy sztuk, czy to drobiu, czy trzody chlewnej, czy innych zwierząt, do których ta pasza trafia - powiedział wójt gminy Mieścisko.

Gmina Mieścisko nie jest jedyną gminą, gdzie dostawcą gazu jest Novatek Green Energy. Ponadto na liście są m.in.: Łeba, Mrozy, Kałuszyn, Cegłów, Lubień Kujawski, Żuromin oraz Zagórów.

Dostawy gazu zostały również wstrzymane na terenie gminy miejskiej Łeba. "O terminie przywrócenia dostaw gazu zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani" - czytamy we wpisie na profilu Łeba Miasto. Jak przekazano, od wtorku "trwają intensywne rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania problemu, na szczeblu Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji".

"Gmina Miejska Łeba robi wszystko, aby jak najszybciej gaz popłynął do mieszkańców miasta. Należy jednak zaznaczyć, że powyższe nie jest spowodowane działaniami miasta, a m.in. wpisaniem w dniu 25 kwietnia 2022 roku firmy OAO Novatek na listę osób i podmiotów, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego" - wyjaśniono we wpisie w mediach społecznościowych.

"Powiedział, że dostał polecenie, aby zakręcić gaz"

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktował się pan Bartłomiej, mieszkaniec Zagórowa w województwie wielkopolskim. Przekazał, że od godziny 16 wstrzymano dostawę gazu w jego miejscowości.

Jak poinformował pan Bartłomiej, dostawcą gazu w Zagórowie od listopada była firma Novatek. - Wszyscy zapewniają, że gazu nie zabraknie, ale u nas problem się pojawił. Po południu wyszedłem na zewnątrz i zauważyłem gazownika. Powiedział, że dostał polecenie, aby zakręcić gaz. Od godziny 16 mamy zimne grzejniki. W domu mamy małe dziecko i osobę starszą, brak gazu wiąże się z dużymi problemami. Gdybym nie wyszedł, o niczym bym nie wiedział. Wstrzymali dostawy gazu bez żadnego ostrzeżenia - przekazał.

Sankcje wobec Rosji

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla oraz koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości