Inwestycyjna ofensywa średnich i dużych firm w Polsce w 2020 roku przycichnie - wynika z najnowszego badania International Business Report, przeprowadzonego przez Grant Thornton.
Ostatnie lata to okres silnego wzrostu inwestycji w Polsce. Między trzecim kwartałem 2016 roku a trzecim kwartałem 2019 roku (ostatnie dostępne dane) nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 25,7 procent z 79 do 99 miliardów złotych.
Zdaniem autorów raportu 2020 rok nie będzie jednak już tak dobry.
"Ankietowani menedżerowie średnich i dużych firm nadal chcą zwiększać inwestycje, ale już w mniejszej skali niż przed rokiem. We wszystkich z pięciu obszarów, o które pytaliśmy, przedsiębiorcy redukują w dół swoje plany" - czytamy.
"Symptomy spowolnienia gospodarczego"
Marcin Diakonowicz z Grant Thornton zwraca uwagę, że "niestety od kilku miesięcy w gospodarce coraz wyraźniej widoczne są symptomy spowolnienia gospodarczego i spirala silnej koniunktury została przerwana, a przynajmniej wytraciła swój pęd".
Jak zauważa, w trzecim kwartale 2019 roku dynamika PKB po raz pierwszy od dwóch lat spadła poniżej 4 procent. - Przedsiębiorcy widząc, że popyt w najbliższych kwartałach może już nie rosnąć w takim tempie, jak dotychczas, zaczęli nieco ograniczać swoje inwestycje, co również było już zauważalne w danych makroekonomicznych w drugiej połowie ubiegłego roku - wskazuje Diakonowicz.
- Jeśli dodać do tego rosnące w coraz szybszym tempie koszty funkcjonowania przedsiębiorstw (podwyżki cen energii, wywozu odpadów, silny wzrost płacy minimalnej czy powiązany z tym wzrost niektórych usług, np. sprzątania i ochrony), to nie dziwi fakt, że wyniki naszego badania nie przynoszą dobrych wieści - podkreśla.
Jak dodaje Diakonowicz, ankieta Grant Thornton sugeruje, że "tendencja wyhamowywania inwestycji będzie utrzymywać się też w przyszłym roku". - Przebadane przedsiębiorstwa nadal zamierzają zwiększać nakłady inwestycyjne, ale w znacznie mniejszym stopniu niż w ostatnim czasie. Do inwestycyjnej recesji nam jeszcze daleko, ale okres boomu mamy już za sobą - ocenia.
Inwestycje w pracowników
Najwięcej, bo 37 procent polskich firm deklaruje zwiększenie nakładów na wykwalifikowanych pracowników, co jest prawdopodobnie efektem obecnych w ostatnich latach problemów firm ze znalezieniem pracowników. Tegoroczny wynik jest jednak o 11 punktów procentowych niższy niż przed rokiem.
Jak wynika z raportu, pod tym względem z krajów europejskich wyprzedzają nas jedynie Irlandia i Grecja.
Z drugiej jednak strony, taki wynik stawia Polskę dopiero na 19. miejscu w zestawieniu 32 przebadanych państw na świecie. "To znaczny spadek w porównaniu z zeszłorocznym badaniem, w którym Polska zajmowała wysokie 8. miejsce w analogicznym rankingu. Zdecydowanym liderem tegorocznego zestawienia jest Nigeria z wynikiem 88 proc., następnie Wietnam (79 proc.) oraz Indonezja (71 proc.)" - czytamy.
Linie produkcyjne i maszyny
W drugiej kolejności firmy planują zwiększyć inwestycje w linie produkcyjne i maszyny – deklaruje tak 30 procent badanych. To aż o 28 punktów procentowych mniej niż rok temu. Jak zaznaczono, mimo tego spadku linie produkcyjne i maszyny to nadal jeden z priorytetów inwestycyjnych polskich firm w planach na 2020 rok.
"To pokazuje, że przedsiębiorcy nadal spodziewają się rosnącego popytu na ich produkty i usługi" - zwrócili uwagę autorzy raportu.
Z tym wynikiem Polska plasuje się w połowie zestawienia badanych państw na świecie - na 16. miejscu.
"Dane mogą rozczarowywać"
Na trzecim miejscu znalazły się technologie IT. Jak czytamy, 28 procent badanych firm planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w tej dziedzinie. Dla porównania rok temu wskaźnik wynosił 41 procent.
Zdaniem autorów raportu, "to niepokojąca tendencja, ponieważ sugeruje, że o ile na świecie przedsiębiorstwa nadają inwestycjom technologicznym coraz silniejszy priorytet, o tyle w Polsce znaczenie tych inwestycji nieco słabnie". "W dobie rosnącej globalizacji i cyfryzacji takie dane mogą rozczarowywać" - dodano.
Polskie firmy wyraźnie rewidują też swoje plany dotyczące zwiększania nakładów inwestycyjnych w badania i rozwój. Wzrost nakładów planuje 24 procent badanych firm, co jest wynikiem o 16 punktów procentowych niższym niż rok wcześniej.
Najmocniej weryfikowane są jednak plany związane z inwestycjami w budynki - obecnie wzrost planuje 9 procent firm wobec 29 procent przed rokiem.
Badanie prowadzono na losowej grupie 10 tysięcy przedstawicieli zarządów średnich i dużych firm z 32 krajów świata, w tym 200 firm działających w Polsce.
Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock