TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie e-maile

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Oszuści wysyłają fałszywe e-maile z informacją o problemach z dostarczeniem przesyłki. Podszywają się pod firmę kurierską DHL. Przed kampanią, której celem jest zainfekowanie komputerów złośliwym trojanem Remcos - ostrzega CERT Polska.

Fałszywe e-maile o problemach z dostarczeniem paczki - oszuści podszywają się pod DHL

"W e-mailach cyberprzestępcy podszywają się pod firmę DHL. Wiadomość o tytule "DOSTAWA DHL CARGO" zawiera informację o podaniu przez nadawcę błędnego adresu, co miało uniemożliwić dostarczenie paczki przez kuriera" - opisuje sposób działania oszustów CERT Polska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dodaje, że w mailu znajduje się "załączony rzekomy dokument PDF", który "odbiorca ma pobrać" i "udać się do wskazanego w nim punktu odbioru paczek".

CERT Polska ostrzega przed oszustami i fałszywymi e-mailami

"W rzeczywistości jest to archiwum, w którym znajduje się złośliwy plik wykonywalny. Uruchomienie pliku umożliwi oszustom zdalny dostęp do Waszego komputera i pozyskanie wrażliwych informacji, m.in. zapisanych danych logowania do serwisów internetowych" - czytamy w ostrzeżeniu.

CERT Polska zaznacza na koniec, że "wszystkie podejrzane wiadomości i załączniki możecie zgłaszać nam pod adresem https://incydent.cert.pl". "Zachowajcie czujność i przekażcie znajomym" - apeluje.

Ostrzeżenia przed oszustami

W ostatnim czasie cyberprzestępcy nie ustają w swoich działaniach. Ministerstwo Finansów w lipcu ostrzegało przed oszustami, którzy podają się za urząd skarbowy. Jak opisywał resort, do odbiorców trafiają SMS-y z fałszywą informacją, aby opłacić zaległy podatek w niewielkiej kwocie. Z kolei na początku ubiegłego tygodnia dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM ostrzegał przed telefonami od oszustów. Podszywali się oni pod numer należący do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i próbowali wyłudzić dane.

Niedawno KPRM informowała, że blisko 15 tysięcy adresów znajduje się na liście ostrzeżeń. Strona została uruchomiona w marcu ubiegłego roku wspólnie z NASK, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości