Kolejne próby oszustw na urząd skarbowy. Ministerstwo ostrzega

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Oszustwa w ogłoszeniach samochodowych (materiał z 24 kwietnia 2021)
Oszustwa w ogłoszeniach samochodowych (materiał z 24 kwietnia 2021)TVN Turbo
wideo 2/6
TVN TurboOszustwa w ogłoszeniach samochodowych

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami, którzy podają się za urząd skarbowy. Jak opisuje resort, do odbiorców trafiają SMS-y z fałszywą informacją, aby opłacić zaległy podatek w niewielkiej kwocie. W wiadomościach znajduje się link do strony internetowej. Skorzystanie z niego grozi przejęciem konta bankowego przez przestępców.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że do odbiorców trafiają SMS-y z fałszywą informacją, że odbiorca musi opłacić zaległy podatek w niewielkiej kwocie. "Aby nakłonić odbiorców do zapłaty, oszuści rozsyłają wiadomości z numeru, który identyfikuje się jako 'PODATNIK'". W SMS znajduje się link do strony www – skorzystanie z niego grozi przejęciem konta bankowego przez przestępców" - wyjaśniono.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Metoda na urząd skarbowy

Resort wskazał, że aby dodatkowo skłonić odbiorcę SMS-a do reakcji, oszuści grożą, że jeśli odbiorca nie zapłaci "podatku", przekażą sprawę do służb windykacyjnych. W treści wiadomości SMS umieszczony był link do strony internetowej, na której można opłacić rzekomą zaległość.

"W rzeczywistości jest to fałszywa strona, która podszywa się pod usługę PayU. Ostrzegamy! Jeśli wprowadzą państwo tam dane – przestępcy mogą przejąć państwa konto bankowe" - podkreślono.

MF przypomina, aby w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, zgłosić to najbliższej jednostce policji oraz poinformować o tym również ministerstwo na adres: incydent@mf.gov.pl.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawia się w ostatnim czasie.

Na początku zeszłego tygodnia dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM ostrzegał przed telefonami od oszustów. Podszywali się oni pod numer należący do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i próbowali wyłudzić dane.

W lipcu przed oszustami ostrzegał Bank Millennium i PKO Bank Polski. Wcześniej przed osobami podającymi się za pracowników instytucji finansowych ostrzegał mBank.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości