Zarząd przyjął uchwałę uchylającą aktualizację strategii Grupy PGE - poinformowała w poniedziałek PGE Polska Grupa Energetyczna. Wyjaśniono, że decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 29/2023 z dnia 29 sierpnia 2023 r. zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej przyjął w dniu 4 września 2023 roku uchwałę uchylającą aktualizację strategii Grupy PGE.
Zmiana strategii
Wyjaśniono, że decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
29 sierpnia PGE ogłosiła, że rada nadzorcza spółki zatwierdziła aktualizację Strategii Grupy PGE do 2030 roku. "Inwestycje realizowane w ramach Strategii mają być skupione na dekarbonizacji i elektryfikacji" - zaznaczono.
"Aktualizacja nie uwzględnia już energetyki konwencjonalnej, którą przejmie NABE. To przemyślana, racjonalna ścieżka rozwoju polskiej energetyki" - podkreślił wówczas Dąbrowski.
Aspiracją grupy PGE była neutralność klimatyczna w 2040 roku, czyli o 10 lat wcześniej, niż zakładała strategia grupy z 2020 roku. Zgodnie ze zaktualizowaną strategią PGE chciało do 2030 r. zakończyć wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.
Uwagi resortu Sasina
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) skomentowało wcześniejszą strategię spółki energetycznej. Zakładała ona, że w 2040 roku stanie się ona zeroemisyjną.
Resort Jacka Sasina zaznaczył, że "oczekuje, że założenia polityki energetycznej rządu będą w praktyce realizowane przez wszystkie spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa". Jednocześnie MAP wskazało, że polityka energetyczna polskiego rządu "nie zakłada przyspieszenia odejścia od węgla".
Ministerstwo zwróciło uwagę, że "stabilne funkcjonowanie sektora węglowego zabezpieczy powstająca Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE)". "Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że założenia polityki energetycznej rządu będą w praktyce realizowane przez wszystkie spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa, co będzie miało także odzwierciedlenie w ich strategiach oraz działaniach inwestycyjnych" - zaznaczyło MAP.
Węgiel "paliwem przejściowym"
Resort Jacka Sasina przypomniał, że zgodnie z obowiązującą umową społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa kamiennego ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku. "To właśnie węgiel będzie paliwem przejściowym w trakcie transformacji energetycznej. Jest to szczególnie ważne w kontekście agresji Rosji na Ukrainę oraz zeszłorocznego kryzysu energetycznego" - oceniło ministerstwo.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock