Emilewicz: Polska może w pełni wziąć udział w transformacji przemysłowej

Z kraju

Wystąpienie Jadwigi Emilewicz na Impact'18 tvn24bis
wideo 2/5

Staramy się zmienić polską rzeczywistość prawną w taki sposób, aby w pełni wziąć udział w transformacji przemysłowej związanej z gospodarką 4.0 – oceniła w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas konferencji Impact'18 w Krakowie.

Jak zapowiedziała, w czwartek na Stałym Komitecie Rady Ministrów będzie prezentować założenia projektu nowej fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomagać i propagować ideę przemysłu 4.0 wśród polskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Wyjątkowa szansa

- Dzisiaj mamy wyjątkową szansę i wyjątkowy moment w historii dziejów, w którym możemy w pełni wziąć udział w tej transformacji przemysłowej. Na pewno nie mamy takich zasobów kapitałowych, jak tzw. stare gospodarki, ale mamy coś, co jest paliwem gospodarki 4.0: kompetencje polskich inżynierów i informatyków - zaznaczyła Emilewicz. W jej ocenie Polska ma szansę stanowić część transformacji związanej z gospodarką przyszłości, dlatego rząd pracuje nad stworzeniem ram dla współpracy między administracją a sektorem MSP. Jednym z narzędzi ma być nowa fundacja - Platforma Przemysłu Przyszłości. - Dla nas to szczególne wyzwanie dlatego, że polska gospodarka opiera się przede wszystkim na małych i średnich przedsiębiorcach, którzy wypracowują ponad 60 proc. PKB i zatrudniają ok. 70 proc. pracowników, co oznacza że dla nas to jest ogromne wyzwanie - zaznaczyła minister.

Nowa rzeczywistość

Wyraziła ona nadzieję, że Platforma Przemysłu Przyszłości "zbuduje tę nową rzeczywistość prawną w ciągu kilku najbliższych miesięcy". Jak wyjaśniła Platforma ma być "miejscem spotkania przedsiębiorców, którzy będą mogli się uczyć, jak powinni się zmieniać, aby poprawić produkcyjność, wypracować nowy produkt czy usługę". Będzie ona też dysponować niezbędną infrastrukturą dla podmiotów zainteresowanych korzystaniem z niej. Platforma Przemysłu Przyszłości – zaznaczyła Emilewicz – ma uczestniczyć także w wypracowywaniu wspólnego europejskiego standardu dla rozwoju sztucznej inteligencji, a także prowadzić działalność edukacyjną, której pilotażem są podyplomowe studia dla tzw. apostołów przemysłu 4.0 prowadzone w trzech politechnikach w: Gliwicach, Krakowie i Warszawie. - Staramy się pracować w taki sposób, aby tworzyć ramy prawne, które pomogą rozwijać się naszym przedsiębiorcom. Mam nadzieję, że Platforma Przemysłu Przyszłości będzie tą, która zmieni oblicze polskiej gospodarki i wpłynie na to, jak będzie wyglądała europejska gospodarka konkurując w coraz bardziej wymagającym i zmieniającym się świecie - podsumowała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: