Informacje o emeryturze w jednym miejscu. Powstanie specjalna aplikacja

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o środkach na wypłatę tak zwanych 13. emerytur (wypowiedź z 14 marca 2023)
Premier Morawiecki o środkach na wypłatę tak zwanych 13. emerytur (wypowiedź z 14 marca 2023)TVN24
wideo 2/8
TVN24Premier Morawiecki o środkach na wypłatę 13. emerytur

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM). W aplikacji każdy obywatel ma mieć dostęp do wszystkich kont swoich produktów emerytalnych. Za przygotowanie aplikacji będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Chodzi o projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że za pośrednictwem Centralnej Informacji Emerytalnej użytkownicy będą mieli dostęp m.in. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych.

W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont w filarze publicznym, czyli przede wszystkim w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS, prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), a także w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE. Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.

"Aby zapewnić rzetelną informację na temat przyszłych świadczeń, w aplikacji dostępne będą kalkulatory do wyliczania wysokości przyszłej emerytury" - czytamy w komunikacie KPRM.

Centralna Informacja Emerytalna

Jak zaznaczono, "Polacy nie mają komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości"; "nie ma jednego, spójnego, docelowego miejsca, gdzie taką informację można całościowo uzyskać bez konieczności zwracania się do wielu instytucji". W efekcie, jak oceniono w uzasadnieniu, "powoduje to także niskie zainteresowanie oszczędzaniem, niską dyscyplinę w oszczędzaniu, a nawet potencjalnie ograniczone zaufanie do instytucji gromadzących oszczędności".

W myśl projektu za gromadzenie, porządkowanie i organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE odpowiedzialny będzie Polski Fundusz Rozwoju. Na PFR będą spoczywały obowiązki zapewnienia ochrony przed nieuprawnionym dostępem do danych zgromadzonych w CIE, integralności tych danych oraz zapewnienia podmiotom obowiązanym dostępu do systemu. PFR umożliwi także integrację CIE i systemów teleinformatycznych ZUS i KRUS oraz podmiotów obowiązanych.

Zgodnie z projektem PFR i podmioty grupy PFR mają opracować architekturę, uruchomienie i wdrożenie infrastruktury informatycznej systemu CIE, ZUS i KRUS. Mają także udostępniać informację o kontach i subkontach ubezpieczonych, a także prowadzić działania informacyjne i promocyjne systemu CIE.

Dział informatyzacji KPRM będzie miała za zadanie integrację systemu CIE z serwisem internetowym gov.pl i publiczną aplikacją mobilną, integrację z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej w zakresie uwierzytelnienia użytkownika CIE, za dostęp i wymianę informacji pozyskanych z rejestrów publicznych.

Maksymalny limit wydatków budżetu państwa w latach 2022–2031 tytułem budowy i działania CIE określono w projekcie na 215 mln zł.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk na telekonferencji w styczniu 2022 roku informował, że nowe rozwiązanie ma zostać udostępnione najpóźniej w drugim kwartale 2023 roku i będzie można z niego skorzystać, logując się przez profil zaufany.

Czytaj więcej: Trzynaste emerytury coraz bliżej. Rząd chce uzyskać "pożyczkę" na wypłaty>>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości