Trzynaste emerytury coraz bliżej. Rząd chce uzyskać "pożyczkę" na wypłaty

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o środkach na wypłatę tak zwanych 13. emerytur (wypowiedź z 14 marca 2023)TVN24
wideo 2/6
TVN24Premier Morawiecki o środkach na wypłatę 13. emerytur

Rząd zamierza pozyskać 5 miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej na wypłaty 13. emerytur. Środki mają zostać pozyskane w ramach nieoprocentowanej pożyczki. W poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Trzynaste emerytury co do zasady są wypłacane w kwietniu wraz ze zwykłą emeryturą lub rentą.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykorzystania w 2023 roku środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na nieoprocentowaną pożyczkę na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Regulacje przewidują, że w 2023 roku rząd pozyska 5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej w ramach nieoprocentowanej pożyczki. Środki z FRD do dnia 24 marca br. mają trafić na rachunek bankowy Funduszu Solidarnościowego.

To właśnie z Funduszu Solidarnościowego następują wypłaty 13. emerytury przez organy emerytalno-rentowe. "Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia innych istotnych społecznie zadań realizowanych i planowanych do realizacji przez Fundusz Solidarnościowy w 2023 r., niezbędne jest uzupełnienie środków pieniężnych tego Funduszu" - czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu.

Projekt zakłada, że "spłata pożyczki nastąpi w kwocie, (...), na rachunek Funduszu Rezerwy Demograficznej w układzie ratalnym w 10 równych rocznych ratach, począwszy od 2028 r., z terminem płatności na dzień 30 listopada każdego roku".

To nie jest pierwszy raz, kiedy rząd pożycza pieniądze z FDR na wypłaty 13. emerytury. Taka pożyczka - w wysokości ponad 11,5 mld zł - miała też miejsce w 2020 roku, o czym mogliśmy przeczytać w "Sprawozdaniu z wykonania planu finansowego Funduszu Rezerwy Demograficznej za 2021 rok". Ponadto "Rzeczpospolita" informowała, że również w 2019 roku z rezerwy zostało wypłaconych 8,7 mld zł pożyczki dla Funduszu Solidarnościowego. 

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Premier Morawiecki o wypłacie 13. emerytur

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki był pytany, dlaczego rząd sięga po środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - Sektor finansów publicznych składa się z budżetu i różnych funduszy: Fundusz Rezerwy Demograficznej, Fundusz Pomocy Ukrainie, Fundusz Przeciwcovidowy, Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Tych funduszy mamy kilkadziesiąt - zwracał uwagę szef rządu.

- Tutaj nie ma takiego rozróżnienia, że rząd coś pożycza. To jest tak, jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych - tłumaczył premier Morawiecki.

Szef rządu zapewniał przy tym, że "oczywiście są pieniądze na wypłatę 13. emerytury w ramach sektora finansów publicznych". - Wszystko jest zabezpieczone i nie ma tutaj żadnego problemu - mówił Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z przepisami 13. emerytury są wypłacane - bez względu na wysokość świadczenia głównego - w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Od 1 marca 2023 roku najniższa emerytura wzrosła z 1388,44 zł brutto (1218 zł netto) do 1588,44 zł brutto (1445 zł netto).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości