Skarb Państwa przejął wszystkie udziały w spółce mającej wybudować elektrownię jądrową

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Michał Kurtyka o energetyce jądrowej Polskie Radio
wideo 2/6
Polskie RadioMichał Kurtyka o energetyce jądrowej

To element przygotowania do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej – powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, odnosząc się do nabycia przez Skarb Państwa 100 procent udziałów w PGE EJ 1. To spółka odpowiedzialna za budowę i eksploatację polskiej elektrowni jądrowej.

W piątek spółki PGE, Enea, KGHM i Tauron poinformowały o tym, że podpisały ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1 za 531,36 mln zł.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Umowa

- Nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w PGE EJ 1 jest elementem przygotowania do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, przyjętego przez Radę Ministrów 2 października 2020 r. - powiedział cytowany w komunikacie PGE Naimski.

- Rezultaty działań prowadzonych przez spółkę będą niezbędnym wkładem do dokumentacji, która umożliwi rządowi podjęcie wiążącej decyzji dotyczącej wyboru technologii i partnera do budowy elektrowni jądrowych w Polsce – dodał.

Umowa sprzedaży została podpisana przez wszystkie podmioty posiadające udziały w spółce PGE EJ 1. PGE posiadała 70 proc. udziałów w PGE EJ 1, a Enea, KGHM oraz Tauron po 10 proc. udziałów.

Cytowany w komunikacie prezes PGE Wojciech Dąbrowski poinformował, że w drugiej połowie 2021 roku PGE EJ 1 zakończy prace nad raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz Raportem Lokalizacyjnym, które są podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej.

W przyjętej przez rząd Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować tylko nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock