Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowała, że w piątek odnotowano najwyższe w historii zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Jak wyjaśniono, do pobicia rekordu przyczyniła się przede wszystkim niska temperatura.
Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE podał w komunikacie, że w piątek o godz. 10.45 odnotowano rekordowe, najwyższe w historii zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Ze wstępnych danych wynika, że wyniosło ono 27 617 megawatów (MW).
Oznacza to, że poprzedni rekord przetrwał niecałe trzy tygodnie. W poniedziałek, 18 stycznia zanotowano zapotrzebowanie na poziomie 27 380 MW.
Przyczyny
"Na tak wysokie zapotrzebowanie wpłynęła przede wszystkim niska temperatura powietrza. Bardzo wysokie zapotrzebowanie utrzymywało się od początku tygodnia, w szczycie porannym wielokrotnie przekraczając poziom 27 000 MW i zbliżając się do poziomów rekordowych" – czytamy w komunikacie PSE.
Przedstawiciele spółki podkreślili też, że w zdecydowanej większości zapotrzebowanie zostało zbilansowane dzięki generacji źródeł krajowych. System cały czas pracował stabilnie, a operator dysponował odpowiednią rezerwą mocy.
Dodano, że w momencie rekordu zapotrzebowania import energii do Polski był na poziomie 900 MW. Produkcja krajowych źródeł PV osiągnęła ok. 1000 MW, z porównywalną mocą pracowały elektrownie wiatrowe.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock