- Elastycznie formy zatrudnienia, które pozwalają godzić pracę z życiem rodzinnym, wciąż są zbyt rzadko wykorzystywane w Polsce - oceniła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.
- W rodzinie tkwi potencjał, który jest źródłem rozwojem naszego kraju. Chcemy ten potencjał jak najlepiej wykorzystać. Rodzina jest sercem polityki społecznej - powiedziała Rafalska. Zwróciła uwagę, że sytuacja zawodowa rodziców wpływa na to, czy decydują się na większą liczbę dzieci. - To pierwsze dziecko rodzi się zwykle niezależnie od sytuacji materialnej rodziny, natomiast przy drugim już uważnie kalkulujemy i nie chcemy, żeby pogorszył się standard życia - mówiła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej MRPiPS.
Elastyczny czas pracy
Jej zdaniem elastycznie formy zatrudnienia, które pozwalają godzić role zawodowe z rodzinnymi, wciąż są zbyt rzadko wykorzystywane w Polsce.
- Model zatrudnienia nie na pełen etat to byłoby coś, co świetnie pozwoliłoby nam godzić jedno z drugim. Żeby jeszcze z tego pół etatu można było utrzymać spokojnie rodzinę - zaznaczyła Rafalska. Joanna Kotzian z HRK podkreśliła, że niektóre pomysły na godzenie ról zawodowych z rodzinnymi nie zawsze muszą wiązać się z dużymi kosztami dla pracodawców.
- Można postawić stojak na rowery, można wprowadzić elastyczny czas pracy i wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników - argumentowała. Z kolei Justyna Kryczka z MRPiPS zwróciła uwagę, że w ostatnich latach na polskim rynku pracy doszło do zmian.
- Więcej kobiet jest aktywnych zawodowo, ale też spędzamy w pracy więcej czasu. Przeciętny Polak spędza w pracy 40 godz. i 40 min, czyli 3,5 godz. więcej niż przeciętny Europejczyk - mówiła. Przytoczyła dane Eurostatu, z których wynika, że z trudnościami godzenia życia zawodowego i osobistego boryka się znaczna część osób zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach.
Zawodowe wypalenie
- Takie osoby są aż trzykrotnie bardziej narażone na zaburzenia depresyjne, ale też zmniejsza się ich potencjał. Taka osoba 12-krotnie częściej wypala się zawodowo - wyjaśniała. Kryczka przypomniała, że według danych GUS około jedna dziesiąta osób zatrudnionych na pełen etat korzysta z elastycznego czasu pracy.
- Około pięć procent pracuje w domu, np. w postaci telepracy. jedna trzecia z nas ma możliwość decydowania o tym, o której zaczyna i kończy pracę. Co ciekawe, więcej mężczyzn niż kobiet korzysta z tego rozwiązania - zauważyła.
Zdaniem specjalistki z MRPiPS pracodawcy często nie posiadają wiedzy, jak godzić życie rodzinne z zawodowym swoich pracowników. - Nie wiedzą też, z jakimi korzyściami to się wiąże. (...) Co więcej, część pracowników również nie jest świadoma tego, jakiego rodzaju rozwiązania są dozwolone. Nie inicjują tych zmian w firmach - powiedziała.
We wtorek w MRPiPS zaprezentowano stronę internetową www.rodzinaipraca.gov.pl, która ma upowszechniać wiedzę wśród pracowników oraz pracodawców na temat godzenia ról zawodowych i rodzinnych w miejscu pracy.
Autor: KN / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock