TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w rządzie. Minister rozwoju zdymisjonowany

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o dymisji Piotra Nowaka
Premier o dymisji Piotra NowakaTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier o dymisji Piotra Nowaka

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w czwartek podjął decyzję o dymisji ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka. - Dymisja jest spowodowana tym, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy z panem ministrem - wyjaśnił szef rządu.

Na koniec czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wygłosił oświadczenie, w którym poinformował o dymisji ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka.

- Podjąłem dzisiaj decyzję o dymisji pana ministra Piotra Nowaka, szefa Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Już dzisiaj przekazałem też wniosek do pana prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie tej dymisji - przekazał premier Morawiecki.

Piotr NowakMarek Borawski/KPRP

Nowak o KPO

We wtorek minister rozwoju i technologii Piotr Nowak zapowiedział, że Komisja Europejska "lada chwila" powinna dać zielone światło dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy. Zaznaczył, że jest polityczna zgoda w KE na jego uruchomienie.

Z kolei w środę rano rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie KPO.

- Nie ma jeszcze decyzji w sprawie KPO. Chciałbym być takim optymistą jak minister Nowak. Negocjacje w sprawie KPO personalnie prowadzi premier Morawiecki, a kwestie techniczne prowadzi minister Buda. Jest jeszcze kilka rzeczy do dopięcia - powiedział Muller.

Szef rządu na czwartkowej konferencji pytany był, czy poza ustawą prezydencką zostaną wprowadzone jakieś inne zmiany w wymiarze sprawiedliwości i czy jest porozumienie z Komisją Europejską co do kształtu reform.

- Nie ma porozumienia jeszcze z Komisją Europejską w sprawie KPO. Pracujemy nad tym. Minister Waldemar Buda pracuje bardzo intensywnie nad tym od strony technicznej. Ja bardzo często, właściwie co kilka dni rozmawiam o tym z przewodniczącą Ursulą von der Leyen - powiedział.

Piotr Nowak pełnił funkcję ministra rozwoju i technologii od 26 października 2021 roku. Odpowiadał za gospodarkę, budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo.

Rosnąca pozycja Piotra Nowaka

Pod koniec stycznia Bartek Godusławski z Business Insidera pisał o rosnącej pozycji Nowaka w rządzie. Według ustaleń Godusławskiego w PiS pojawiały się głosy, że Mateusz Morawiecki powinien ponieść konsekwencje porażki Polskiego Ładu. "Informatorzy Business Insider Polska wskazują, że w ostatnich dniach pojawiły się spekulacje, że może warto wrócić do koncepcji, w której jeden minister stoi na czele dwóch resortów gospodarczych: rozwoju i finansów" - czytamy w BI.

Koncepcja, jakoby na czele superministerstwa miał stanąć Nowak, miała zyskiwać na popularności. "Dla rosnącej grupy polityków PiS Piotr Nowak jawi się jako nowa wersja Mateusza Morawieckiego" - pisał Godusławski.

Business Insider zwrócił też uwagę na rosnące obowiązki w rządzie ministra. Rozmówcy BI mówili o swoistym "road show po Europie" i wymieniają spotkania z francuskim ministrem gospodarki, czy spotkania w Brukseli z najważniejszymi komisarzami.

Kim jest Piotr Nowak?

Piotr Nowak od 2004 roku jest związany z rynkiem finansowym. Najpierw jako dealer walutowy w PKO BP, następnie w latach 2005-2006 jako trader w Calyon Corporate & Investment Bank, gdzie odpowiadał za obligacje i instrumenty pochodne na stopę procentową z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

Od 2006 roku do 2010 roku jako wiceprezydent w londyńskim funduszu hedgingowym, należącym do grupy Swiss Re, zajmował się strategią Global Macro, która obejmowała instrumenty dłużne, indeksy giełdowe, instrumenty pochodne oraz waluty ze wszystkich rynków wschodzących.

W latach 2010-2011 pracował jako prop trader w Espirito Santo Investment Bank Polska, a od 2011 roku do 2014 roku w PKO TFI, jako zastępca dyrektora departamentu zarządzania portfelami papierów dłużnych. Z początkiem 2015 roku rozpoczął pracę jako ekspert ds. gospodarczych w Kancelarii Prezydenta RP, następnie od października do grudnia 2015 roku pracował w Money Makers TFI S.A.

W grudniu 2015 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Z dniem 23 grudnia 2020 roku złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Od stycznia 2021 roku był doradcą Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW.

Piotr Nowak ukończył Wydział Cybernetyki w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość. Jest absolwentem studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów Executive MBA, prowadzonych przez Politechnikę Warszawską przy współpracy z London Business School, HEC School of Management Paris oraz NHH Bergen. Posiada tytuł CQF - Certificate in Quantitative Finance. Nowak jest też absolwentem podyplomowego programu "International Security" w Stanford University w USA.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości