Dostałeś wezwanie z urzędu skarbowego? Nie panikuj i sprawdź, co możesz zrobić

Z kraju

TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.1

Na rozliczenie się z fiskusem mieliśmy czas do końca kwietnia. Może się jednak tak zdarzyć, że urząd wyśle do nas wezwanie. Czy powinniśmy się tego obawiać? Na co trzeba się przygotować i co zrobić, gdy termin, w którym musimy stawić się urzędzie nam nie odpowiada? Na te pytania w programie "Biznes dla ludzi" starał się odpowiedzieć Paweł Blajer.

Wezwanie z organu podatkowego może dotyczyć najróżniejszych spraw np. sprostowania jakiegoś drobnego przeoczenia lub wyjaśnienia wątpliwości w deklaracji podatkowej.

- Jeżeli złożyliśmy zeznanie i dostaliśmy wezwanie do złożenia wyjaśnień, to nie jest jeszcze kontrola podatkowa - tłumaczy Mirosława Zugaj z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Bez paniki

Jak dodaje, jest to standardowa procedura, podczas której urzędy sprawdzają np. prawidłowość wypełnionej deklaracji. - Nie jest to powód to stresu - zaznacza gość "Biznesu dla ludzi". Co zrobić, gdy otrzymaliśmy wezwanie do urzędu skarbowego, a dzień stawiennictwa nam nie odpowiada, bo np. wyjeżdżamy na urlop?

- Wtedy należy zadzwonić wcześniej do urzędu skarbowego i poinformować, że nie możemy stawić się w terminie - podkreśla Zugaj.

Jak zaznacza, na wezwaniu powinniśmy znaleźć takie informacje jak okres i zakres wezwania, rodzaj czynności oraz informacje dotyczące dokumentów, które należy przygotować i zabrać ze sobą.

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15

Autor: tol/mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat