W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" wyjaśniliśmy, jakie konsekwencje grożą przy poręczeniach kredytów, które są jednym z częściej stosowanych zabezpieczeń spłaty zadłużenia. Powiedzieliśmy także o obowiązkach poręczającego. Gościem Pawła Blajera był Michał Krajkowski z DK Notus.
- Nawet jeżeli mamy kilku poręczycieli, to odpowiadają oni solidarnie za zobowiązanie osoby, za którą poręczają - powiedział Krajkowski.
Odpowiedzialność
Jak tłumaczył ekspert "nie ma wpisanego, że ja odpowiadam w wysokości 50 proc. za ten kredyt jako poręczyciel, ktoś inny w wysokości 30 proc., a jeszcze trzeci w wysokości 20 proc. Każdy odpowiada za cały kredyt."
Informacja o tym, że jesteśmy poręczycielem pojawia się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) w momencie zaciągnięcia pożyczki.
- Nawet jeżeli jest regulowana terminowo, to taka informacja będzie tam widniała - powiedział Krajkowski.
Jak dodał, "rodzi to dla nas konsekwencje w przypadku gdybyśmy chcieli zaciągnąć kolejny kredyt".
Poręczając kredyt pamiętaj, że:
- zgadzasz się spłacić zobowiązanie, gdyby kredytobiorca tego zaniechał, - informację o poręczeniu odnotuje BIK, - poręczenie obniży twoją zdolność kredytową, - mimo innych poręczycieli bank może zwrócić się o spłatę długu do jednego z nich.
Opóźnienia
Teoretyzując, także jeżeli są jakieś opóźnienia w spłacie jednej czy dwóch rat, a umowa nie jest wypowiedziana, bank wysyła informacje do poręczyciela o zaległościach.
- Wówczas musimy te zaległości spłacić - powiedział Krajkowski.
Jak dodał ekspert DK Notus, "w takiej sytuacji kolejne raty, czy to będzie płacił poręczyciel, czy będzie z powrotem płacił pożyczkobiorca zależy od tego jak dogadają się strony".
Jeżeli umowa pożyczki została już wypowiedziana, to w takiej sytuacji musimy w ciągu 30 dni taką pożyczkę zwrócić wraz z wszystkimi dodatkowymi opłatami.
Konsekwencje
W przypadku gdy pożyczka nie zostanie spłacona, wówczas w BIK-u będzie widniała informacja, o tym że "poręczenie nie spełniło swojej roli".
Jak poinformował Krajkowski, "pożyczka w dalszym stopniu będzie niespłacona i taki wpis będzie figurował w BIK-u".
- Jeżeli nie spłacimy zadłużenia w ciągu 30 dni, to wówczas bank przystąpi do procedury windykacyjnej. Takiej samej jaką może zastosować w stosunku do kredytobiorcy jak i poręczyciela - poinformował.
Jeśli poręczyciel spłaci zadłużenie kredytobiorcy, staje się dla niego wierzycielem i może dochodzić spłaty długu przed sądem.
Jak zauważył Krajkowski, "to jest ta różnica między instytucją poręczenia a przystąpieniem do kredytu jako kredytobiorca. Gdybyśmy przystąpili do kredytu jako współkredytobiorca, to w takiej sytuacji nie możemy żądać oddania nam długu przez tę osobę, za którą spłacaliśmy zadłużenia". "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.15.
Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24