"Trzy tysiące złotych nie jest ani lekarstwem, ani witaminą. Jest niczym w porównaniu z tym, co nas czeka"

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekonomistka o dodatku węglowym
Ekonomistka o dodatku węglowymTVN24
wideo 2/11
Ekonomistka o dodatku węglowymTVN24

Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym - jednorazowe świadczenie ma wynieść 3 tysiące złotych. - To jest pomysł, który nie zapobiega kryzysowi i temu, że nie będziemy mieli surowców - stwierdziła ekonomistka doktor Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Łukasz Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla zwracał uwagę, że płynące ze strony przedstawicieli rządu sugestie, by nie dokonywać zakupów drogiego węgla, wprowadziły dodatkowe zamieszanie na rynku.

Chodzi o projekt ustawy o dodatku węglowym, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Projekt jest już w Sejmie.

Rządowe pomysły na węgiel. "Najpierw się coś zapowiada, potem się zmienia kilka razy"

- Zastanawiam się, czy ktokolwiek wie, jak to będzie wyglądało. Te ustawy ostatnio są wprowadzane w taki sposób. Najpierw się coś zapowiada, potem się zmienia kilka razy, a na końcu nie wiemy, jak ostatecznie będzie. Trudno mi dzisiaj powiedzieć, co się wydarzy za kilka godzin, a co będzie, jak te dopłaty będą funkcjonowały - mówiła Wojtyla.

Jej zdaniem "pomysł jest chaotyczny". - Jest znowu coś, co ma ugasić pożar, bo boimy się, że nie będzie węgla, nie będziemy mieli surowców na jesień, na zimę. Myślę, że panika jest już dosyć duża, bo ludzie ewidentnie obawiają się tego, że będą marznąć zimą. Nie jesteśmy zabezpieczeni w dostawy, mimo że od wielu miesięcy - także przed wojną - wiedzieliśmy, że (...) będą problemy - stwierdziła ekonomistka.

Według Wojtyli dodatek nie zapobiegnie kryzysowi z dostępem węgla. - Surowce są ograniczone na całym świecie. Inne kraje zabezpieczały się już przed wojną. Problem węglowy się pojawił po pandemii, kiedy produkcja surowców była mniejsza, mniejsze wydobycie z uwagi na przestoje i restrykcje w różnych krajach. Potem mieliśmy tak zwany popyt odroczony, który spowodował, że zapotrzebowanie na świecie, między innymi na węgiel, wzrosło razy dwa - podkreśliła.

Dodała, że "to wszystko zostało spotęgowane przez wojnę". - Cały czas byliśmy na poziomie kilkudziesięciu procent zużycia węgla ze Wschodu, z Rosji i to jest nasz największy problem. Trzy tysiące (złotych dodatku) nie jest ani lekarstwem, ani witaminą. Jest niczym w porównaniu z tym, co nas czeka, jeśli chodzi o światowe problemy z surowcami - zaznaczyła.

- To jest kolejny prezent. Nie wiem skąd, bo te trzy tysiące muszą gdzieś się znaleźć (jeśli chodzi o źródła finansowania - red.). Odbiorców pewnie będzie dużo, bo w Polsce bardzo dużo osób korzysta z węgla, jeśli chodzi o ogrzewanie. Mamy dużo kotłowni, dużo gospodarstw, które w ten sposób ogrzewają swoje domy i mamy też przedsiębiorców, którzy ogrzewają swoje firmy - powiedziała ekonomistka.

"Klienci automatycznie przestali kupować węgiel"

- Problem jest taki, że tego węgla nie przybędzie. Sygnalizowaliśmy to w liście do premiera kilka dni po wprowadzeniu embarga na węgiel z Rosji - powiedział na antenie TVN24 Łukasz Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Jak dodał, na embargo nałożył się jeszcze jeden problem. - Zapowiedzi 5, 6 czy 7 tygodni temu, czy wręcz komunikaty ze strony przedstawicieli rządu w stronę osób ogrzewających węglem mówiące wprost: nie kupujcie teraz tego drogiego węgla, za chwilę będzie powszechnie dostępny węgiel za 1000 złotych. One spowodowały, że klienci automatycznie (...) przestali kupować węgiel - stwierdził.

Dodał, że to zjawisko zaobserwowali wszyscy członkowie Izby. - Gromadzi się fala popytu. Przecież ci ludzie będą musieli kupić ten węgiel, więc ta fala odkłada się na okres najbardziej wzmożonej sprzedaży na sierpień i wrzesień, kiedy i tak były już wąskie gardła logistyczne - podkreślił Horbacz.

8 czerwca Piotr Mueller w "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24 mówił: - Mogę doradzić osobom, które chcą zaopatrzyć się na zimę, bo nie mówię o bieżących potrzebach, to żeby teraz, w tej chwili dokładnie, nie kupowały tego węgla. Zaraz przez politykę spółek Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny węgla, ponieważ chcemy bezpośrednio dystrybuować, pominąć pośredników. Pośrednicy dzisiaj robią na marżach po kilkaset złotych na tonę. Skracamy łańcuchy dostaw węgla poprzez spółki Skarbu Państwa, on będzie wiele tańszy niż w tej chwili. Odradzam więc kupowanie teraz węgla.

Horbacz wyjaśnił, że nie tylko klienci, ale i składy węgla zareagowały na informacje o tańszym surowcu. - Składy węgla mogłyby się w tym okresie towarować i lipiec tradycyjnie był takim okresem, gdy składy gromadziły największe zapasy węgla w przygotowaniu do sezonu. Natomiast w tej chwili, w tym środowisku niewiedzy - w obawie o to, że kupując węgiel importowany w cenie grubo powyżej 2000 złotych, będzie trzeba za chwilę konkurować z jakimś innym węglem w cenie 1000 złotych, składy nie robiły tych zapasów, więc są w tym momencie puste - zaznaczył.

Tłumaczył też, że "przełożyło się to na mniejszych, prywatnych importerów, którzy mogliby zaopatrzyć rynek w brakujące tony węgla z kierunków bardziej egzotycznych", ale "nie ściągały tego węgla w takim stopniu, jakim by mogły", bo "nie miały tego zbytu".

- W tej chwili efekt będzie taki, że skumulowana fala popytu zderzy się z jeszcze mniejszą podażą niż mielibyśmy w warunkach normalnych - podkreślił Horbacz.

Horbacz o dostępności i cenach węgla
Horbacz o dostępności i cenach węglaTVN24

Dodatek węglowy - dla kogo?

Zgodnie z projektem zaakceptowanym przez rząd, dodatek węglowy wyniesie 3 tys. zł i będzie wypłacany jednorazowo.

Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Zastrzeżono, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Jak czytamy na rządowych stronach, termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego będzie upływał 30 listopada br.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł.

Czytaj więcej: Węglowy problem, o którym nikt nie mówi głośno. "Funkcjonuje od zeszłego roku"

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP