Z kraju

Darmowy rachunek bankowy od rządu. Ale jest kilka kosztownych haczyków

Z kraju

shuterstockKlient będzie mógł korzystać z darmowych usług jeśli nie będzie posiadał innych kont bankowych

Każdy będzie mógł założyć darmowy tzw. podstawowy rachunek płatniczy w banku - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Nowe prawo ma jednak kilka kosztownych haczyków.

Z zaprezentowanego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw wynika, że każdy będzie mógł założyć darmowy tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Jego posiadacz uzyska dostęp do podstawowych transakcji.

Jakie warunki?

Jednak darmowa wersja rachunku będzie bardzo ograniczona. Osoba, która założy taki rachunek będzie mogła wykonać jedynie podstawowe transakcje, takie jak: wpłata i wypłata, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty. Co więcej w ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie 15 bezpłatnych poleceń przelewu lub zapłaty (w tym zleceń stałych) – za kolejne dostawca będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowaną w ramach kont osobistych. Klienci posiadający takie konto będą mogli również używać karty płatniczej, ale za jej wydanie bank będzie mógł pobrać opłatę. Płacić trzeba będzie również za korzystanie z obcych, czyli nienależących do banku bankomatów i wpłatomatów. Jest jeszcze jeden wymóg. Klient będzie mógł korzystać z darmowych usług jeśli nie będzie posiadał innych kont bankowych, co oznacza, że aby skorzystać ze świadczenia gwarantowanego przez nowe prawo, należałoby zamknąć wszystkie posiadane rachunki.

Po co?

Zmiana prawa wynika z wdrożenia unijnej dyrektywy w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Rząd chce też w ten sposób zwiększyć liczbę osób, która ma konto w banku. "Chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste. (…) Wprowadzone rozwiązania powinny spowodować wzrost ubankowienia w Polsce, a w efekcie rozwój obrotu bezgotówkowego, który jest tańszy i bezpieczniejszy niż obrót gotówkowy" - czytamy w komunikacie CIR. Jednak jak wynika z danych Banku Światowego wskaźnik ubankowienia w Polsce szybko rośnie i bez podobnych zmian w prawie. W 2001 roku konto w instytucji finansowej miało 70 proc. Polaków w wieku 15 +, a trzy lata później było to już 78 proc.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?
Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock

Pozostałe wiadomości