Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ogłosiła przetarg na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego nowego lotniska. Oferty można składać do 6 czerwca - przekazał rzecznik spółki Konrad Majszyk, dodając, że "to będzie też najwyższy tego typu budynek w Polsce". Maksymalna wysokość wieży wyniesie 105 metrów. Wstępne wizualizacje obiektu powinny być dostępne w pierwszym kwartale 2024 roku.
Przetarg jest skierowany do dziewięciu firm i czterech konsorcjów, z którymi pod koniec 2022 roku spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko (Support Infrastructure Engineering – SIE).
- Do 6 czerwca tego roku czekamy na oferty w postępowaniu na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego. Obok terminalu pasażerskiego to może być też jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów nowego lotniska. To będzie też najwyższy tego typu budynek w Polsce - przekazał Majszyk.
Dodał, że zgodnie z zakładanym harmonogramem wstępne wizualizacje wieży kontroli lotów projektant powinien przedstawić w pierwszym kwartale 2024 roku.
Wieża kontroli lotów dla lotniska CPK
Rzecznik spółki przypomniał, że zgodnie z master planem dla lotniska CPK, wieża kontroli lotów będzie budynkiem wysokościowym ze wstępnie zakładaną salą operacyjną kontrolerów na wysokości 90 metrów nad płytą lotniska, a maksymalna wysokość obiektu to 105 metrów. Precyzyjną wysokość budynku określą m.in. analizy widoczności, które zostaną przeprowadzone w początkowej fazie projektowania.
- Projekt powstanie we współpracy z master architektem lotniska, czyli konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, co powinno zagwarantować spójność architektoniczną z terminalem nowego lotniska - wskazał rzecznik.
Dodał, że w ramach tego kontraktu oprócz wieży kontroli ruchu w najbliższym sąsiedztwie terminala zaprojektowane zostaną m.in. centrum operacyjne lotniska, biura służb lotniskowych oraz budynki: służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem.
Wybrana w przetargu firma przygotuje projekt wieży, w tym jej koncepcję, a także uzyska niezbędne pozwolenia budowlane. Zakres zamówienia obejmie również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane.
Majszyk przekazał, że dotychczas najwyższym tego typu obiektem w Polsce jest oddana do użytku w 2019 roku 46-metrowa wieża na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Niewiele mniej, bo około 45 metrów, ma wieża na krakowskim lotnisku Balice. Najwyższą wieżą kontroli ruchu lotniczego na świecie jest 136-metrowy obiekt na lotnisku Dżudda w Arabii Saudyjskiej.
Centralny Port Komunikacyjny
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.
CPK ma zostać uruchomiony w 2028 roku wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock