Ekspert prognozuje ceny ropy. "Rola OPEC na rynku słabnie"

Z kraju

wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/GulustanArabia Saudyjska wzięła na siebie znaczną część redukcji, gdyż jej wydobycie zmniejszy się o blisko 500 tys. baryłek dziennie

Kartel OPEC ma coraz mniejszy wpływ na rynek ropy - ocenia ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik. Pomimo porozumienia tej organizacji oraz innych państw, np. Rosji, ws. ograniczenia wydobycia surowca, ceny paliw nie powinny drastycznie rosnąć z tego powodu, że zwiększy się wydobycie w USA i Kanadzie - dodaje.

- Analitycy przed rewolucją łupkową, która wybuchła w 2008 roku, nie spodziewali się tego, jaki będzie ona miała wpływ na rynki ropy. Ropa w 2014 r. kosztowała 110 dolarów za baryłkę, w 2015 r. nawet 40 dolarów za baryłkę. To wszystko było skutkiem zmiany, która sprawiła, ze kraje OPEC i tradycyjni dostawcy spoza OPEC jak, np. Rosja, zmniejszyli swój wpływ na rynek. Wzrosło znaczenie nowych producentów, jak np. USA czy Kanady, którzy sięgają po złoża niekonwencjonalne - powiedział ekspert Instytutu Jagiellońskiego.

Rewolucja łupkowa

Jakóbik przyznał, że porozumienie pomiędzy krajami OPEC i dwunastoma innymi państwami spoza tej organizacji ws. limitu produkcji surowca powoduje, że ropy na rynku będzie trochę mniej. - Jednak rewolucja łupkowa po raz drugi może zaskoczyć udziałowców tego porozumienia. Podaż ze Stanów Zjednoczonych może przekroczyć oczekiwania analityków - pomimo spadku podaży ropy z państw OPEC i ich partnerów, wzrośnie podaż z Ameryki Północnej - ocenił. Jego zdaniem nie należy się spodziewać, że ceny baryłki ropy znów będą oscylowały wokół 40 dolarów, ale też nie należy się spodziewać znacznego wzrostu cen, na co liczą - jak powiedział - "reżimy naftowe". Pod koniec ubiegłego roku w Wiedniu Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) podjęła pierwszą od kilka lat decyzję o redukcji wydobycia - od stycznia o około 1,2 mln baryłek ropy dziennie, czyli o ponad 3 proc., do 32,5 mln baryłek dziennie. Do porozumienia następnie dołączyło 12 producentów spoza organizacji, którzy zgodzili się ograniczyć wydobycie o 600 tys. baryłek. Ma to w założeniu zahamować spadkowy trend cenowy.

Redukcja wydobycia

Odgrywająca w OPEC dominującą rolę Arabia Saudyjska poinformowała wtedy, że w celu sfinalizowania porozumienia wzięła na siebie znaczną część redukcji, gdyż jej wydobycie zmniejszy się o blisko 500 tys. baryłek dziennie, do 10,06 mln baryłek. Irak, który jest drugim po Arabii Saudyjskiej producentem ropy w OPEC, był wcześniej przeciwny nowym restrykcjom rynkowym, ale ostatecznie zgodził się ograniczyć swą produkcję o 200 tys. baryłek ropy dziennie, do 4,351 mln baryłek. OPEC zezwolił natomiast Iranowi na niewielkie zwiększenie produkcji. Przychylono się w ten sposób do argumentacji Teheranu, że należy mu się odzyskanie utraconego w następstwie zachodnich sankcji udziału w rynku. Pozostająca poza OPEC Rosja również zgodziła się zmniejszyć wydobycie.

Porozumienie

Pod koniec stycznia przedstawiciele OPEC i ich partnerzy spoza organizacji podali, że zgodnie z porozumieniem udało się jak dotąd ograniczyć produkcje ropy o 1,5 mln baryłek. "Każdy widzi, że porozumienia w sprawie cięć produkcji ropy już mają pozytywny wpływ na rynki ropy. Rynek stał się bardziej stabilny i przewidywalny", powiedział cytowany przez Reuters rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak. Ceny ropy amerykańskiej i europejskiej wynoszą obecnie nieco ponad 50 dolarów za baryłkę. W listopadzie ub. r. było to ok. 45 dolarów za baryłkę.

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? Zobacz materiał wideo:

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? tvn24bis

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/Gulustan

Raporty: