"Problem dotyczył około dwóch milionów osób w Polsce, a teraz dotknie wszystkich"

Źródło:
tvn24.pl
Co dalej z cenami prądu w 2024 roku?
Co dalej z cenami prądu w 2024 roku?TVN24
wideo 2/5
Co dalej z cenami prądu w 2024 roku?TVN24

Co dalej z cenami prądu? - W lipcu przekonamy się, ile naprawdę kosztuje pranie, zmywanie, pieczenie. Te wzrosty mogą być nawet stuprocentowe - powiedział na antenie TVN24 Rafał Stangreciak z "Czarno na białym", autor reportażu "Pod prąd". - To może spowodować, że dużą cześć Polaków może dotknąć ubóstwo energetyczne. To jest przykre - ocenił.

Gościem TVN24 był Rafał Stangreciak z "Czarno na białym", autor reportażu "Pod prąd", który można oglądać w TVN24 GO.

Pytany był o to, co dalej z cenami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce? Państwowe dopłaty do rachunków obowiązują tylko do połowy roku. A co będzie potem? Dokładnie nie wiadomo. Poprzedni rząd zobowiązał się dopłacać obywatelom do prądu, a obecny te dopłaty do końca czerwca utrzymał. Jednocześnie obowiązują limity zużycia, do których obowiązują dopłaty. Jednak nie mogą one obowiązywać w nieskończoność.

- Mamy drogi węgiel, prąd. To są dwie drożyzny z tego tytułu. Niestety, nasza energetyka w Polsce jest oparta przede wszystkim na węglu, to jest ponad sześćdziesiąt procent. Jak wiemy, węgiel jest drogi, a do tego dochodzą ETS-y. Robią się koszty. Tak naprawdę, powiedzmy sobie szczerze, to nie państwo dopłacało do naszych rachunków za prąd, tylko my do nich dopłacaliśmy. Przecież te pieniądze pochodzą z naszych podatków. Jak wyliczyliśmy w naszej redakcji, każdy z nas miesięcznie do takiego rachunku za prąd dokładał ze swoich podatków około 112 czy 114 złotych miesięcznie - wyjaśnił dziennikarz.

Zobacz reportaż Czarno na Białym >> Pod prąd

O rachunkach grozy. "Przychodziły już w zeszłym roku"

Jak zaznaczył gość TVN24, "jest to koszt ukryty, którego nie widzimy na co dzień". - Rząd nam z jednej kieszeni zabierał, a do drugiej wkładał. My się cieszyliśmy. Wystarczyło wziąć kalkulator i przekonać się na własnej skórze jak to wygląda - dodał. - Mieliśmy bardzo dużo pieniędzy między innymi na to, żeby przeprowadzić transformacje energetyczną w Polsce. Niestety nie tylko przez ostatnie lata, ale można powiedzieć, że przez ostatnie dwadzieścia lat, rządzący zapomnieli o tym, że trzeba to zrobić. Jesteśmy w tyle Europy i będziemy za to płacić - stwierdził. Przypomniał, że "te pierwsze rachunki grozy już w zeszłym roku przychodziły do ludzi, którzy na przykład ogrzewają swoje domy energią elektryczną, na przykład pompą ciepła".

- Potrafili płacić nawet po dwa tysiące złotych miesięcznie za energię elektryczną. Są limity, a przy pompie ciepła taki limit zimą przekraczamy w dwa, trzy miesiące i już płacimy niemalże normalną stawkę. Ten problem dotyczył w ubiegłym roku około dwóch milionów osób w Polsce, a teraz dotknie wszystkich. Od lipca wszyscy będą dostawali takie rachunki, oczywiście w zależności od zużycia - powiedział Stangreciak.

Dziennikarz zaznaczył, że "rząd do końca czerwca, do limitu tysiąca pięćset kilowatogodzin będzie nam pomagał z rachunkami".

- Jednak w lipcu, jak mówi jeden z naszych specjalistów, który występuje w reportażu, staniemy w prawdzie i przekonamy się. ile naprawdę kosztuje pranie, zmywanie, pieczenie. Te wzrosty mogą być nawet stuprocentowe. Mówi się, że od lipca możemy płacić za każdą kilowatogodzinę nawet 1,57 złotego brutto. I to są ostrożne szacunki, inne mówią, że nawet 2 złote. To będzie zależało od dostawcy energii. To może spowodować, że dużą cześć Polaków może dotknąć ubóstwo energetyczne. To jest przykre - ocenił.

Czytaj też: Ceny prądu w 2024 roku. Zmiany weszły w życie

Fotowoltaika na starych zasadach, to "tak jakby wygrali szóstkę w totolotka"

Rafał Stangreciak zwrócił uwagę na sytuacje, w której "Kowalski dostał siedem tysięcy dopłaty do pompy ciepła".

- On te siedem tysięcy, jak nie ma fotowoltaiki, to wydaje w rachunku za prąd przy takich cenach, jakie nas czekają, czy przy cenach jakie płaciliśmy w ubiegłym roku po przekroczeniu limitów - zauważył. Jak stwierdził, "ci, którzy do 1 kwietnia 2020 roku założyli sobie fotowoltaikę na starych zasadach, to wygrali szóstkę w totolotka". - Oni przez najbliższe trzynaście lat mogą korzystać ze starych zasad i rozliczać się w taki sposób, że oddajemy do zakładu energetycznego 100 procent nadwyżki i zakład oddaje nam 80, bo te 20 procent, to jest opłata za magazynowanie tej energii - wyjaśnił.

- Natomiast w tej chwili wystarczy spojrzeć na fora internetowe i komentarze ludzi, którzy założyli fotowoltaikę na nowych zasadach. Okazuje się, że kiedy potrzebują odkupić prąd, to płacą cenę rynkową. Kiedy potrzebują ją latem sprzedać, to płaci się im kilkadziesiąt grodzy. Jest to średnio opłacalne i ludzie się denerwują. Zainwestowali, a zwrot jest marny - powiedział.

Gwóźdź do trumny to niemodernizowana infrastruktura

Według Stangreciaka, gwoździem do trumny jest infrastruktura energetyczna, która nie była modernizowana od lat. - Tylko łatane były dziury, gaszone pożary w tym naszym systemie - przypomniał.

 - Co z tego, że będziemy mieli nowe farmy wiatrowe? Co z tego, że możemy się pochwalić jedną z największych liczb instalacji fotowoltaicznych w Europie? One latem się wyłączają, bo w sieci jest za dużo prądu, sieć nie jest w stanie ogarnąć takiej ilości energii elektrycznej. Jesteśmy w dużej pułapce, a wyjście z niej zajmie nam lata i niestety wszyscy będziemy za to płacić - zaznaczył.

Czytaj więcej: Szykują się zmiany w rachunkach za prąd. Jest zapowiedź

Autorka/Autor:jr/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Słynny inwestor Warren Buffet ujawnił, co stanie się z jego majątkiem. W rozmowie z "Wall Street Journal" 93-latek powiedział, że ponownie przepisał swój testament. Do tej pory założenie było takie, że po śmierci Buffeta jego majątek trafi do fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zapis uległ jednak zmianie.

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Źródło:
CNN

Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie w najbliższą zimę mogą trwać 12 godzin na dobę - poinformował dyrektor generalny największej firmy energetycznej Yasno Serhij Kowalenko w wywiadzie dla portalu Delo.ua. Jego zdaniem deficyt energii może wynieść 35 procent.

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Źródło:
PAP

Od poniedziałku do końca września w Chorwacji obowiązywać będą sezonowe opłaty drogowe a ceny za wjazd na autostradę podniesione zostaną o 10 procent - poinformowała w piątek spółka państwowa Chorwackie Autostrady (HAC). Podniesienie stawek nie dotyczy autobusów i ciężarówek.

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Źródło:
PAP

Partnerstwo pomiędzy Microsfotem a OpenAI może zostać objęte dochodzeniem z zakresu prawa antymonopolowego Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters organy regulacyjne uważają ich klauzule o wyłączności jako problematyczne. Podobna umowa pomiędzy Google a firmą Samsung w zakresie sztucznej inteligencji również została poddana kontroli.

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Źródło:
Reuters

Co zrobić, gdy w trasie złapie nas burza? Co w sytuacji, gdy auto zostanie zalane? Jakie ubezpieczenia mogą się przydać? O problemach, które mogą spotkać kierowców w wakacje w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN Turbo

Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w lipcu "znacznego wzrostu" inflacji w Polsce w związku z częściowym uwolnieniem cen energii. Zwrócili uwagę, że powodem czerwcowego wzrostu inflacji w Polsce była podwyżka cen żywności.

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Źródło:
PAP

Podwyżka płacy minimalnej, nowe stawki za prąd i gaz oraz zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki - to tylko część regulacji, która zacznie obowiązywać 1 lipca. Z kolei na platformy internetowe zostanie nałożony obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem.

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska (UE) nałożyła sankcje na dwie osoby i cztery podmioty odpowiedzialne za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy, a także im zagrażające. Chodzi o obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję.

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Źródło:
PAP

Od 1 lipca cena energii elektrycznej w taryfach pięciu największych sprzedawców wyniesie 622,80 złotego za megawatogodzinę (MWh) - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). Nie jest to jednak stawka obowiązująca gospodarstwa domowe. Te mają być od lipca do grudnia zamrożone na poziomie 500 złotych za MWh netto.

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Źródło:
PAP

W czerwcu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zniknęło ponad siedem milionów pojazdów. Były to auta stare bez ważnych badań technicznych czy ubezpieczenia OC.

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Źródło:
tvn24.pl, Ministerstwo Cyfryzacji

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie wypracowania podejścia do ugód frankowych. Urzędnicy państwowi spotkali się między innymi z przedstawicielami frankowiczów oraz banków - podano w komunikacie. Wcześniej zapowiadano, że przygotowany zostanie projekt mający usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych w sądach.

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W najbliższych dniach przerwy serwisowe zaplanowały dwa duże banki: ING Bank Śląski i Alior Bank. Klienci mogą mieć kłopot między innymi z realizacją płatności za pomocą blika czy z wypłatami pieniędzy z bankomatów.

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

Źródło:
tvn24.pl

Klienci PGNiG Obrót Detaliczny, którzy otrzymali rachunek na okres po 1 lipca z uwzględnieniem starych stawek, mogą płacić rachunki na ich podstawie - przekazała spółka. Odbiorcy, których kolejny okres rozliczeniowy rozpoczyna się po 1 lipca 2024 roku, otrzymają plany płatności na kolejne miesiące już z nową ceną.

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy. Wbrew apelom czołowych mediów posłowie odrzucili poprawki, które wzmocniłyby polskich wydawców w negocjacjach z gigantami technologicznymi.

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Źródło:
PAP

W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Parlamentarzyści zdecydowali o skierowaniu go do dalszych prac do komisji. Sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Źródło:
PAP

Czesi upodobali sobie Polskę, jako miejsce spędzania wakacji - informuje w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". Szczególnie podoba się im u nas nad Morzem Bałtyckim, lubią również wycieczki objazdowe po kraju.

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu w ujęciu rocznym o 2,6 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W maju inflacja była na poziomie 2,5 procent.

Znamy najnowsze dane o inflacji

Znamy najnowsze dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl

W czasie upałów pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki. Skrócenie czasu pracy, zapewnienie napojów, czy zainstalowanie klimatyzacji lub wentylatorów w pomieszczeniach - to działania, o których wspomniano w Kodeksie pracy. Za nierespektowanie niektórych przepisów przedsiębiorca może zostać ukarany kwotą nawet 30 tysięcy złotych.

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Źródło:
PAP

W tym roku dzień wolności podatkowej wypada 28 czerwca - informuje Centrum imienia Adama Smitha. To symboliczna data, kiedy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie.

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Źródło:
tvn24.pl

30 czerwca otwarte będą wszystkie placówki handlowe. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie poczekać do 25 sierpnia 2024 roku. Niedługo przepisy mogą się jednak zmienić. Na piątek w Sejmie zaplanowano głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Jedna z siedmiu takich niedziel

Jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
PAP

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP

Już cztery miliony Polaków zastrzegły swój PESEL w rejestrze - wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji. Resort przypomina, że z tej usługi można skorzystać przez internet lub w urzędzie gminy.

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Właściciele aut mogą spodziewać się podwyżek stawek za ubezpieczenie komunikacyjne - prognozuje prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Prądzyński.

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Źródło:
tvn24.pl