"Problem dotyczył około dwóch milionów osób w Polsce, a teraz dotknie wszystkich"

Źródło:
tvn24.pl
Co dalej z cenami prądu w 2024 roku?
Co dalej z cenami prądu w 2024 roku?TVN24
wideo 2/5
Co dalej z cenami prądu w 2024 roku?TVN24

Co dalej z cenami prądu? - W lipcu przekonamy się, ile naprawdę kosztuje pranie, zmywanie, pieczenie. Te wzrosty mogą być nawet stuprocentowe - powiedział na antenie TVN24 Rafał Stangreciak z "Czarno na białym", autor reportażu "Pod prąd". - To może spowodować, że dużą cześć Polaków może dotknąć ubóstwo energetyczne. To jest przykre - ocenił.

Gościem TVN24 był Rafał Stangreciak z "Czarno na białym", autor reportażu "Pod prąd", który można oglądać w TVN24 GO.

Pytany był o to, co dalej z cenami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce? Państwowe dopłaty do rachunków obowiązują tylko do połowy roku. A co będzie potem? Dokładnie nie wiadomo. Poprzedni rząd zobowiązał się dopłacać obywatelom do prądu, a obecny te dopłaty do końca czerwca utrzymał. Jednocześnie obowiązują limity zużycia, do których obowiązują dopłaty. Jednak nie mogą one obowiązywać w nieskończoność.

- Mamy drogi węgiel, prąd. To są dwie drożyzny z tego tytułu. Niestety, nasza energetyka w Polsce jest oparta przede wszystkim na węglu, to jest ponad sześćdziesiąt procent. Jak wiemy, węgiel jest drogi, a do tego dochodzą ETS-y. Robią się koszty. Tak naprawdę, powiedzmy sobie szczerze, to nie państwo dopłacało do naszych rachunków za prąd, tylko my do nich dopłacaliśmy. Przecież te pieniądze pochodzą z naszych podatków. Jak wyliczyliśmy w naszej redakcji, każdy z nas miesięcznie do takiego rachunku za prąd dokładał ze swoich podatków około 112 czy 114 złotych miesięcznie - wyjaśnił dziennikarz.

Zobacz reportaż Czarno na Białym >> Pod prąd

O rachunkach grozy. "Przychodziły już w zeszłym roku"

Jak zaznaczył gość TVN24, "jest to koszt ukryty, którego nie widzimy na co dzień". - Rząd nam z jednej kieszeni zabierał, a do drugiej wkładał. My się cieszyliśmy. Wystarczyło wziąć kalkulator i przekonać się na własnej skórze jak to wygląda - dodał. - Mieliśmy bardzo dużo pieniędzy między innymi na to, żeby przeprowadzić transformacje energetyczną w Polsce. Niestety nie tylko przez ostatnie lata, ale można powiedzieć, że przez ostatnie dwadzieścia lat, rządzący zapomnieli o tym, że trzeba to zrobić. Jesteśmy w tyle Europy i będziemy za to płacić - stwierdził. Przypomniał, że "te pierwsze rachunki grozy już w zeszłym roku przychodziły do ludzi, którzy na przykład ogrzewają swoje domy energią elektryczną, na przykład pompą ciepła".

- Potrafili płacić nawet po dwa tysiące złotych miesięcznie za energię elektryczną. Są limity, a przy pompie ciepła taki limit zimą przekraczamy w dwa, trzy miesiące i już płacimy niemalże normalną stawkę. Ten problem dotyczył w ubiegłym roku około dwóch milionów osób w Polsce, a teraz dotknie wszystkich. Od lipca wszyscy będą dostawali takie rachunki, oczywiście w zależności od zużycia - powiedział Stangreciak.

Dziennikarz zaznaczył, że "rząd do końca czerwca, do limitu tysiąca pięćset kilowatogodzin będzie nam pomagał z rachunkami".

- Jednak w lipcu, jak mówi jeden z naszych specjalistów, który występuje w reportażu, staniemy w prawdzie i przekonamy się. ile naprawdę kosztuje pranie, zmywanie, pieczenie. Te wzrosty mogą być nawet stuprocentowe. Mówi się, że od lipca możemy płacić za każdą kilowatogodzinę nawet 1,57 złotego brutto. I to są ostrożne szacunki, inne mówią, że nawet 2 złote. To będzie zależało od dostawcy energii. To może spowodować, że dużą cześć Polaków może dotknąć ubóstwo energetyczne. To jest przykre - ocenił.

Czytaj też: Ceny prądu w 2024 roku. Zmiany weszły w życie

Fotowoltaika na starych zasadach, to "tak jakby wygrali szóstkę w totolotka"

Rafał Stangreciak zwrócił uwagę na sytuacje, w której "Kowalski dostał siedem tysięcy dopłaty do pompy ciepła".

- On te siedem tysięcy, jak nie ma fotowoltaiki, to wydaje w rachunku za prąd przy takich cenach, jakie nas czekają, czy przy cenach jakie płaciliśmy w ubiegłym roku po przekroczeniu limitów - zauważył. Jak stwierdził, "ci, którzy do 1 kwietnia 2020 roku założyli sobie fotowoltaikę na starych zasadach, to wygrali szóstkę w totolotka". - Oni przez najbliższe trzynaście lat mogą korzystać ze starych zasad i rozliczać się w taki sposób, że oddajemy do zakładu energetycznego 100 procent nadwyżki i zakład oddaje nam 80, bo te 20 procent, to jest opłata za magazynowanie tej energii - wyjaśnił.

- Natomiast w tej chwili wystarczy spojrzeć na fora internetowe i komentarze ludzi, którzy założyli fotowoltaikę na nowych zasadach. Okazuje się, że kiedy potrzebują odkupić prąd, to płacą cenę rynkową. Kiedy potrzebują ją latem sprzedać, to płaci się im kilkadziesiąt grodzy. Jest to średnio opłacalne i ludzie się denerwują. Zainwestowali, a zwrot jest marny - powiedział.

Gwóźdź do trumny to niemodernizowana infrastruktura

Według Stangreciaka, gwoździem do trumny jest infrastruktura energetyczna, która nie była modernizowana od lat. - Tylko łatane były dziury, gaszone pożary w tym naszym systemie - przypomniał.

 - Co z tego, że będziemy mieli nowe farmy wiatrowe? Co z tego, że możemy się pochwalić jedną z największych liczb instalacji fotowoltaicznych w Europie? One latem się wyłączają, bo w sieci jest za dużo prądu, sieć nie jest w stanie ogarnąć takiej ilości energii elektrycznej. Jesteśmy w dużej pułapce, a wyjście z niej zajmie nam lata i niestety wszyscy będziemy za to płacić - zaznaczył.

Czytaj więcej: Szykują się zmiany w rachunkach za prąd. Jest zapowiedź

Autorka/Autor:jr/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce w kwietniu wyniosło 3 procent, wobec 2,9 procent w marcu. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej. Najniższym bezrobociem mogą pochwalić się Czesi. Unijny urząd statystyczny podał też dane dotyczące tygodniowej długości pracy. Polacy znaleźli się w czołówce tych krajów, gdzie pracuje się najwięcej.

Bezrobocie i długość pracy w Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Bezrobocie i długość pracy w Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Źródło:
tvn24.pl

Kraje Unii Europejskiej podjęły w czwartek ostateczną decyzję o nałożeniu wyższych ceł na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprowadzane z Rosji i Białorusi. Wyższe cła mają doprowadzić do zatrzymania importu zbóż z tych krajów do UE.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboże. Jest decyzja

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboże. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Klikając w przycisk zamówienia w internecie, konsument musi zostać wyraźnie poinformowany, jeśli zobowiązał się jednocześnie do uiszczenia opłaty, na przykład za usługę - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Zgodnie z przepisami UE przedsiębiorca faktycznie ma obowiązek poinformować konsumenta przed złożeniem przez niego zamówienia w internecie, że składając je, zobowiązuje się do zapłaty.

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

Źródło:
PAP

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP