TVN24 Biznes | Z kraju

Kolejna sieć handlowa będzie mogła otworzyć swoje sklepy w każdą niedzielę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Maciej Ptaszyński o zakazie handlu w niedziele
Maciej Ptaszyński o zakazie handlu w niedzieleTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSMaciej Ptaszyński o zakazie handlu w niedziele

W odpowiedzi na potrzeby klientów Kaufland wprowadza usługi pocztowe we wszystkich sklepach - poinformowała sieć w komunikacie prasowym. W praktyce wdrożenie tego typu usług pozwala sklepom na prowadzenie działalności również w niedziele niehandlowe, niezależnie od wielkości placówki.

- Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów – powiedział, cytowany w komunikacie sieci, członek zarządu Kaufland Polska Marcin Łojewski.

"Wdrożenie usług pocztowych pozwala sklepom na prowadzenie działalności również w niedziele niehandlowe, niezależnie od wielkości placówki – taką funkcję mogą pełnić zarówno sklepy osiedlowe, jak i duże dyskonty czy hipermarkety" - informuje firma.

Przedstawiciele sieci zastrzegli jednak, że na ten moment markety Kaufland nie będą otwarte w niedziele niehandlowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kolejna sieć

Od kilku lat na podstawie przepisów dotyczących wyjątków w ustawie o zakazie handlu w niedzielę otwiera swoje sklepy sieć Żabka.

W lutym branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl podał natomiast informację o tym, że sieć Lewiatan podpisała umowę z firmą Pointpack, która zajmuje się rozwijaniem usług nadania i odbioru przesyłek kurierskich w sieciach handlowych. Wcześniej firma Pointpack nawiązała współpracę m.in. ze spółką Żabka Polska. Przedstawiciele sieci Lewiatan podkreślali jednak, że "decyzję o otwarciu sklepu podejmuje franczyzobiorca, a informacje o godzinach pracy są dostępne w poszczególnych placówkach."

Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele. Ograniczenie nie obowiązuje też m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Zakaz handlu

W pierwszym roku obowiązywania zakazu handlu w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2019 roku była już tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia - kiedy można było prowadzić handel. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - niedziel bez zakazu miało być siedem. W grudniu 2020 roku z powodu nasilenia epidemii zaszła jednorazowa zmiana przepisów - liczba niedziel handlowych wzrosła do ośmiu.

W 2021 roku wypada siedem niedziel handlowych. Do końca roku większe sklepy będą jeszcze otwarte w niedzielę 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.

Niedziele handlowe w 2021 rokuPAP

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości