Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok bez deficytu - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, budżet ma być zrównoważony; dochody i wydatki mają wynieść po około 435,3 miliarda złotych.
- W obliczu zawirowań, które wokół nas mają miejsce, brexit, spowolnienie w strefie euro, czy spory handlowe pomiędzy Chinami a USA, które prowadzą do pewnych perturbacji gospodarczych na świecie, tworzą taką sytuację, że dzisiaj ten stabilny, zrównoważony budżet daje nam komfort, bufor bezpieczeństwa na rok 2020 - ocenił premier na konferencji prasowej po poniedziałkowym posiedzeniu rządu, na którym przyjęto projekt ustawy budżetowej na przyszły rok.
"Najlepszy budżet w ciągu ostatnich 30 lat"
Morawiecki zapewnił, że projekt zakłada programy socjalne, jakie obiecywał rząd, m.in. 500 plus, trzynaste emerytury.
- W tym budżecie znajdują się projekty dla młodych ludzi, czyli bez podatku PIT do 26. roku życia, obniżony PIT z 18 do 17 proc. dla 24 mln ludzi - dodał.
- Jestem przekonany, że to jest najlepszy budżet w ciągu ostatnich 30 lat - powiedział szef rządu. Jak dodał, dzięki uszczelnieniu podatkowemu, które jest kontynuowane, rząd może zaproponować 13. emeryturę i projekty, które wcześniej obiecywał, również te rozwojowe i dotyczące budowy dróg powiatowych, gminnych, ekspresowych.
- Budżet ten wypełnia również zobowiązania sojusznicze - mówił, dodając, że ma na myśli kwestie bezpieczeństwa.
435,3 mld zł - to prognoza dochodów #budżet.u państwa w projekcie #budżet2020. pic.twitter.com/NVTy391T0a
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) December 23, 2019
Akcyza i podatek od cukru
Z wypowiedzi premiera wynika, że mimo wycofania się ze zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS udało się zachować zrównoważony budżet dzięki m.in. zmianom w zakresie uszczelniania systemu podatkowego.
Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu rządu wyjaśniło, że w prognozie dochodów uwzględniono m.in. podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy, "skutki planowanych działań dotyczących promocji wyborów prozdrowotnych konsumentów", czyli tak zwany podatek od cukru oraz zmniejszenie szarej strefy w obrocie odpadami.
"W 2020 r. planuje się wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego w wysokości ok. 7,1 mld zł" - podał CIR.
Autor: tol//dap / Źródło: PAP