TVN24 Biznes | Z kraju

Bon turystyczny już od jutra. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP, Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Rozwoju
Wicepremier o tym, kiedy można aktywować bon turystyczny
Wicepremier o tym, kiedy można aktywować bon turystycznyTVN24
wideo 2/7
TVN24Wicepremier o tym, kiedy można aktywować bon turystyczny

Od 1 sierpnia będzie można realizować pierwsze płatności bonem turystycznym. Na program przeznaczono około 3,5 miliarda złotych, a skorzysta z niego ok. 6,5 miliona dzieci. Przyjmowaniem płatności za swoje usługi w formie bonu turystycznego zainteresowanych jest ponad sześć tysięcy podmiotów, a chętnych cały czas przybywa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Polski Bon Turystyczny ma umożliwić wyjazd na wakacje wielu rodzinom, ale jest też formą wsparcia dla branży turystycznej, która bardzo ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Od 1 sierpnia będzie nim można płacić np. za noclegi w hotelach, hostelach, pensjonatach agroturystycznych, a także za różnego rodzaju usługi turystyczne świadczone przez organizacje pozarządowe.

Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące bonu turystycznego:

Kto może skorzystać z bonu?

Z bonu turystycznego skorzystają rodzice z co najmniej jednym dzieckiem do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje więcej, bo 1000 zł.

Podobnie jak w przypadku 500 plus, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.

Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Jak skorzystać z bonu?

Nie musimy składać wniosku o przyznanie bonu, trzeba go jedynie aktywować. Bon turystyczny zostanie wygenerowany w systemie teleinformatycznym, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Bon będzie miał formę unikalnego, 16-cyfrowego numeru, który posiadacze otrzymają za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Bon turystyczny będziemy okazywać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę.

POT przedstawiła proces płatności w trzech krokach:

1. Podanie numeru bonu turystycznego - 16-cyfrowego numeru bonu przypisanego do uprawnionego i wykorzystywanego w kontaktach z podmiotami.

2. Potwierdzenie kodem obsługi płatności, który nadawany jest w momencie aktywacji bonu - kod otrzymywany będzie e-mailem, znany tylko uprawnionemu i będzie wykorzystywany i ujawniany w trakcie płatności.

3. Potwierdzenie kodem SMS - służy do potwierdzenia płatności realizowanej z użyciem bonu.

Za co można "zapłacić" bonem turystycznym?

Bon turystyczny będzie można zrealizować na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie - za pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Będzie można także opłacić imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Jak wyjaśnia Polska Organizacja Turystyczna przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. Oznacza to, że będzie można sfinansować pobyt dziecka na kolonii czy obozach – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym, może to też być udział w wycieczce organizowanej w Polsce.

Gdzie skorzystamy z bonu?

Jak powiedziała w piątek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, przyjmowaniem płatności za swoje usługi w formie bonu turystycznego zainteresowanych jest ponad 6 tysięcy podmiotów. Dodała, że chętnych cały czas przybywa.

Lista zarejestrowanych podmiotów zostanie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej 1 sierpnia.

Czy bonem turystycznym można "opłacić" wyjazd zagraniczny?

Nie. Za pomocą bonu możemy zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne świadczone wyłącznie na terenie Polski przez przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego, które przystąpiły do projektu.

Czy można skorzystać z bonu, jeżeli impreza turystyczna obejmuje jakiś element zagraniczny, np. zwiedzanie Krakowa i Pragi?

Ustawa wymaga, aby usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne były świadczone na terytorium Polski. Jeśli więc dana impreza zawiera w sobie element zagraniczny, to nie może zostać sfinansowana za pomocą bonu.

Czy można płacić bonami za kilkoro dzieci podczas jednej płatności?

Jeśli rodzic ma więcej niż jedno dziecko, to otrzyma jeden numer bonu, którego wartość będzie odpowiadać liczbie dzieci. Zatem jeśli ktoś ma 3 dzieci, to otrzyma bon turystyczny w wysokości 1500 zł i będzie mógł nim zapłacić raz albo kilka razy do wyczerpania kwoty bonu.

Czy można wymienić bon na gotówkę?

Ustawa nie przewiduje takiej możliwości. To oznacza, że bonu nie można wymienić na gotówkę lub inne środki płatnicze.

Czy będzie można skorzystać z bonu, jeśli dziecko urodzi się w 2021 roku?

Tak, ale pod warunkiem, że do 31 grudnia 2021 roku rodzice uzyskają prawo do świadczenia wychowawczego. Wtedy bon turystyczny będzie można zrealizować do końca marca 2022 roku.

Co zrobić, gdy kwota za nocleg będzie przewyższać wartość bonu?

Jak wyjaśnia POT, brakującą kwotę będzie można zapłacić gotówką, kartą lub przelewem.

Czy można sprawdzić, jaką część bonu mogę jeszcze wykorzystać?

Tak, aktualny stan środków przypisanych do bonu będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba będzie wybrać z górnego menu zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny" > "Mój bon".

Jak zarejestrować swoją firmę w programie Polski Bon Turystyczny?

Aby dołączyć do programu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Następnie trzeba złożyć oświadczenie jako przedsiębiorstwo turystyczne lub organizacja pożytku publicznego. Oświadczenie trzeba podpisać: profilem PUE, podpisem kwalifikowanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem zaufanym. Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku.

Autor:mp

Źródło: PAP, Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Rozwoju

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości