TVN24 Biznes | Z kraju

Projektu w sprawie bonu turystycznego brak. Doradca prezydenta: to kwestia inicjatywy rządowej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Duda: Mam nadzieję, że bon turystyczny będzie można wykorzystać już w te wakacje
Duda: Mam nadzieję, że bon turystyczny będzie można wykorzystać już w te wakacjeTVN24
wideo 2/4
TVN24Duda: Mam nadzieję, że bon turystyczny będzie można wykorzystać już w te wakacje

Nadal nie opublikowano projektu w sprawie bonu turystycznego 500 plus. Ani na stronach rządu, ani Sejmu. - To jest kwestia inicjatywy, która jest po stronie rządu - powiedział w sobotę w radiowej Trójce Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Wprowadzenie bonu turystycznego w wysokości 1000 złotych kilka tygodni temu zapowiadali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju. Rozwiązanie miało wesprzeć lokalną branżę turystyczną. Kilka dni temu okazało się, że rozwiązanie ma zostać wprowadzone, ale jako "inicjatywa prezydencka".

BON TURYSTYCZNY 500 PLUS. PIĘĆ RZECZY, KTÓRE WIEMY

Projekt w sprawie bonu turystycznego

O to, kiedy będzie gotowy projekt w tej sprawie w sobotę był pytany w radiowej Trójce Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP. - To jest kwestia inicjatywy, która jest po stronie rządu. Mam nadzieję, że ten projekt w niedługim czasie się pojawi, będzie zmaterializowany i będzie szybko procedowany w Sejmie i szczególnie w Senacie - powiedział doradca prezydenta.

- Pan prezydent jest zwolennikiem tej koncepcji, ażeby taki bon turystyczny przygotować i żeby on był przeznaczony dla Polaków. To jest konieczna sprawa ze względu na to, że cały sektor turystyczny i wiele firm, które żyje z turystyki, zarabia na turystyce szeroko pojętej zostało dotkniętych pandemią - podkreślił Sałek.

- Okres, który jest zapowiedziany dotyczący wykorzystania tego bonu jest bardzo długi, co daje też możliwość stymulacji gospodarki. To jest istotna rzecz z punktu widzenia tej trudnej sytuacji gospodarczej, w której jesteśmy - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Nowe 500 plus

Zgodnie z zapowiedziami, bon turystyczny ma być przyznawany na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodów w rodzinie. Według szacunków z rozwiązania ma skorzystać około 6 milionów dzieci. Bon turystyczny ma mieć wartość nie 1000 złotych jak proponowało wcześniej Ministerstwo Rozwoju, a 500 złotych.

Bon będzie miał formę elektroniczną i - zgodnie z zapewnieniami - będzie można go wykorzystać do końca 2021 roku. Świadczenie będzie można otrzymać po zarejestrowaniu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zajmować się przekazywaniem tych środków bezpośrednio do usługodawcy.

Bon turystycznyKPRP

Zgodnie z zapewnieniami rządzących, bon turystyczny będzie można wykorzystać jeszcze w czasie tegorocznych wakacji.

Szacowana wartość bonów w formie zaprezentowanej przez prezydenta to około 3 miliardy złotych.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości