Bon turystyczny po zmianach. Pięć rzeczy, które wiemy

Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Emilewicz o wysokości bonu turystycznego
Wicepremier Emilewicz o wysokości bonu turystycznegoTVN24
wideo 2/5
Wicepremier Emilewicz o wysokości bonu turystycznegoTVN24

Miało być 1000 złotych dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, a będzie 500 złotych na każde dziecko. Zapowiadany od kilku tygodni bon turystyczny zmienił się nie do poznania. Kto skorzysta ze świadczenia? Jak będzie można wykorzystać bon? Poniżej przedstawiamy najważniejsze szczegóły dotyczące tego rozwiązania.

Wprowadzenie bonu turystycznego w wysokości 1000 złotych kilka tygodni temu zapowiadali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju. Rozwiązanie miało wesprzeć lokalną branżę turystyczną. Nie opublikowano jednak projektu w tej sprawie. Co więcej, pojawiły się wątpliwości, czy rozwiązanie w ogóle wejdzie w życie. Pod koniec maja mówił o tym rzecznik rządu Piotr Mueller.

Teraz okazuje się, że rozwiązanie ma zostać wprowadzone, ale jako "inicjatywa prezydencka". Bon turystyczny zaprezentowany przez prezydenta Andrzeja Dudę różni się jednak od tego zapowiadanego przez wicepremier Jadwigę Emilewicz oraz wiceministra rozwoju Andrzeja Gut-Mostowego. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, które wiemy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

1. Bon turystyczny 500 plus - dla kogo?

Bon turystyczny w wersji 2.0 ma być przyznawany na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodów w rodzinie. Według szacunków z rozwiązania ma skorzystać około 6 milionów dzieci.

W przypadku propozycji MR była mowa o przyznawaniu bonu wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Oprócz tego miał obowiązywać próg dochodowy, po którego przekroczeniu takie osoby nie byłyby objęte programem. Tym progiem miała być średnia krajowa, czyli około 5200 złotych brutto.

2. Wysokość świadczenia

Zmieniła się wysokość świadczenia. Jak możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta, bon turystyczny ma mieć wartość nie 1000 złotych jak proponowało ministerstwo, a 500 złotych. Tę kwestię poruszył w trakcie poniedziałkowego wystąpienia w Ustce Andrzej Duda.

- To będzie 500 złotych na każde dziecko. Szacujemy, że mamy w Polsce około 2,5 miliona, 2 miliony 400 tysięcy, rodzin wychowujących dzieci – z tego znakomita większość, bo prawie 2 miliony to są rodziny, które mają tych dzieci, co najmniej dwoje. Więc można śmiało mówić, że w 80 procentach będzie to co najmniej 1000 złotych dla rodziny. Taka będzie mniej więcej wartość tego świadczenia - tłumaczył prezydent.

3. Jak wykorzystać bon?

Bon będzie miał formę elektroniczną i - zgodnie z zapewnieniami - będzie można go wykorzystać do końca 2021 roku. Świadczenie będzie można otrzymać po zarejestrowaniu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zajmować się przekazywaniem tych środków bezpośrednio do usługodawcy.

- W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy – czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakaś imprezę turystyczną dla dzieci obóz, kolonie, rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu - tłumaczył prezydent.

Jak zaznaczył, bon ma postać dedykowaną. - To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i w związku z tym będą mogły być obojętnie na co wydane. Tak jest z 500 plus – każdy może wydać 500 plus na co uważa. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną - podkreślił Andrzej Duda.

Bon turystycznyKPRP

4. Termin wypłaty

Zgodnie z zapewnieniami rządzących, bon turystyczny będzie można wykorzystać jeszcze w czasie tegorocznych wakacji. - Pierwsze płatności z bonu turystycznego chcemy realizować w ostatnim tygodniu lipca - powiedziała Emilewicz.

Zgodę na uruchomienie świadczenia będzie musiała jednak wyrazić Komisja Europejska. - Nie spodziewam się trudności związanych z bonem turystycznym z dwóch powodów. Po pierwsze, bo podobne rozwiązania w różnych państwach członkowskich i one były przejmowane także przed pandemią. Po drugie, ze względu na jego powszechność - podkreśliła w poniedziałek wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jak zaznaczyła, "jedynym kryterium jest posiadanie dzieci". Minister rozwoju zwróciła także uwagę, że "bon nie wprowadza dystynkcji, czy to jest na przykład hotel czy agroturystyka".

- Dołożę wszelkich starań, aby kiedy zapisy ustawowe będą znane, aby pozostać w stałym dialogu z Komisją Europejską (…), aby uzyskał akceptację w czasie tych wakacji - zapewniła Emilewicz.

5. Koszt programu

Szacowana wartość bonów w formie zaprezentowanej przez prezydenta to około 3 miliardy złotych. Dla porównania bon turystyczny 1000 plus miał kosztować 7 miliardów złotych.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Adrian Zandberg - kandydat partii Razem na prezydenta RP - spotkał się w piątek po południu z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Jak stwierdził, potrzebne jest weto prezydenta wobec ustawy w sprawie składki zdrowotnej. 

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent USA Donald Trump, cytowany przez portal The Hill. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

Źródło:
PAP

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 procent. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Jest to odpowiedź na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary do 145 procent.

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

Źródło:
BBC, Reuters

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP