"Rzadkie zjawisko" w listopadzie. Mniej bezrobotnych w urzędach pracy

[object Object]
Bezrobocie w Polsce. Jak zmieniło się przez ostatnie 25 lat? tvn24bis
wideo 2/2

Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie tego roku wyniosła 6,5 procenta. Oznacza to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do października i o 1,7 punktu procentowego wobec listopada zeszłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To efekt nie tylko dobrej sytuacji na rynku pracy, ale także obniżenia wieku emerytalnego.

W minionym miesiącu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 milion i 67 tysięcy wobec 1 miliona i 69 tysięcy osób przed miesiącem. Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej komentując najnowsze dane GUS stwierdziła, że spadek bezrobocia w listopadzie jest rzadkim zjawiskiem. - Od 1990 r. spadek bezrobocia w listopadzie odnotowano tylko w 1994, 2006 i 2007 roku. Listopad 2017 to czwarty raz w ciągu 28 lat ze spadkiem stopy bezrobocia w tym miesiącu - powiedziała Rafalska.

W komentarzu na portalu społecznościowym ministerstwa dodała, że "niewątpliwie wpływ na ten kolejny po październiku spadek stopy bezrobocia ma przywrócenie wieku emerytalnego".

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w listopadzie była najniższa w województwie śląskim (5,1 proc.), małopolskim (5,3 proc.) oraz pomorskim (5,5 proc.). Z kolei na drugim biegunie znalazły się województwa warmińsko-mazurskie (11,5 proc.), kujawsko-pomorskie (9,8 proc.) oraz podkarpackie (9,6 proc.).

Stopa bezrobocia rejestrowanego w proc. w listopadzie 2017GUS

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w listopadzie spadła o 11,8 proc. rok do roku do 159,1 tys. osób. Liczba ofert pracy zgłoszonych w listopadzie wyniosła 130,2 tys., co stanowi o 17,9 proc. więcej niż przed rokiem.

Efekt reformy emerytalnej

- Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Zwykle w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty poziomów bezrobocia, jednak obecnie udało się przełamać ten sezonowy cykl. W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek poziomów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane z utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod koniec roku został dodatkowo wsparty przez czynniki sezonowe - ocenił Andrzej Kubisiak z firmy Work Service. Jego zdaniem, wpływ "na tak dobre osiągnięcia mogło mieć również wprowadzenie nowego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków". - Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna, z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy - dodał.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości