"Będą nierówne warunki rynkowe i tego część mediów prywatnych może po prostu nie przetrwać"

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
TVN24
Nowa opłata uderzy w prywatne media
Nowa opłata uderzy w prywatne mediaTVN24
wideo 2/9
laskosz

Nową daninę od wpływów z reklam, którą chce wprowadzić rząd, nadawcy wprost nazywają haraczem. Zdaniem ekspertów, mimo zapowiedzi rządzących o opodatkowaniu cyfrowych gigantów zapłacą go głównie prywatne media. Materiał Pawła Laskosza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kilkadziesiąt redakcji i jeden zgodny głos sprzeciwu wyrażony czy to przerwą w emisji programów bądź brakiem nowych treści w portalach i gazetach, czy we wspólnym otwartym liście do władz Polski i liderów ugrupowań politycznych. Tak media protestowały w środę przeciwko wprowadzeniu tak zwanej składki od reklam.

Nowa składka

Zapowiadaną przez rząd daninę nadawcy wprost nazywają haraczem. Jak piszą we wspólnym liście do władz i polityków, uderzy on "w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także w polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media".

- Po drugiej wojnie światowej polska władza nie lubiła prywatnych właścicieli, ponieważ nie była w stanie ich kontrolować. W związku z tym nałożyła im dodatkowy podatek i w ten sposób wykończyła prywatne firmy w Polsce – powiedział w rozmowie z TVN24 redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.

W zależności od wysokości wpływów z reklamy nadawcy zapłacą od 7,5 do 10 proc. dodatkowego obciążenia. Jeszcze wyższe stawki będą w przypadku reklamowania leków, suplementów diety czy napojów słodzonych.

- Będą nierówne warunki rynkowe i tego część mediów prywatnych może po prostu nie przetrwać, za to zapłacimy wszyscy gorszą jakością życia, bo mniejsza różnorodność w mediach to niższa jakość życia dla nas wszystkich – mówił ekonomista, prof. Witold Orłowski.

Rząd prywatnym, żyjącym z reklam nadawcom chce rocznie zabierać w ten sposób około miliarda złotych. Dla porównania ten sam rząd w ubiegłym roku na media publiczne wydał niemal dwa razy tyle, bo 1,95 mld złotych.

- Jedna trzecia tego haraczu ma być przekazywana do mediów PiS-owskich i to pod legendą ochrony dziedzictwa narodowego. Ten rząd nie ma wstydu, nawet przed własną śmiesznością – stwierdził natomiast zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski.

"W większym stopniu uderzy w mniejsze media"

Danina od reklam, jak przekonuje premier Mateusz Morawiecki, to sposób, żeby wreszcie pieniądze w Polsce zostawiali technologiczni światowi giganci.

- To jest sprawiedliwy krok w celu wyrównania szans dla krajowych graczy w różnych branżach w porównaniu do wielkich graczy zagranicznych – mówił na konferencji prasowej premier.

Tyle tylko, że jak wskazują sygnatariusze listu, owi cyfrowi giganci zapłacą maksymalnie około 100 milionów złotych nowej daniny. Pozostałe media – osiem razy tyle.

- Podatek w większym stopniu uderzy w mniejsze media, media lokalne, mniejsze przedsiębiorstwa, a te duże, internetowe przede wszystkim, nadal będą te zyski transferować za granicę – stwierdził w rozmowie z reporterem TVN24 dr Jakub Kwaśny z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

- Bywa, że firmy mediowe dają nawet powyżej 80 procent, a nawet 90 procent zniżki na emisję reklam. To oczywiście zależy od medium, od sytuacji konkretnej, ale takie zniżki też się zdarzają. Pole manewru jest więc niezwykle wąskie – powiedział prof. Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

To fiskalne obciążenie może mieć konsekwencje nie tylko dla samych nadawców.

- Jest naukowo udowodnione, że każda złotówka wydana na reklamę to mniej więcej siedem złotych z PKB. W związku z tym rząd zamiast zdobyć 800 milionów z podatku to zmniejszy nasze PKB o 6 miliardów prawie i dużo więcej straci na VAT, CIT czy PIT, niż zyska na tym podatku – mówił Jacek Olechowski z Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy.

Kolejna opłata dla mediów

Prywatni nadawcy medialni już teraz obciążeni są wieloma daninami. Poza podatkami to opłaty emisyjne oraz wpłaty na organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, media płacą też za koncesje częstotliwości czy decyzje rezerwacyjne.

- To nie jest sektor, który działa całkowicie poza system podatkowym. Powiedziałabym nawet, że mamy do czynienia z pewnym fiskalizmem. Natomiast propozycja nowego podatku jest natomiast skrajnym fiskalizmem, czyli próbą wyciągnięcia jeszcze większej ilości pieniędzy od mediów, które przecież w ostatnim roku znalazły się naprawdę w trudnym położeniu – mówił prof. Tadeusz Kowalski.

Tymczasem w mediach w Polsce pracują tysiące osób. - Jeżeli w tym momencie nastąpi jeszcze opodatkowanie reklam, to można się spodziewać, że jakość tych mediów poprzez spadek zatrudnienia może ulec pogorszeniu – podsumował dr Jakub Kwaśny.

Autor:Paweł Laskosz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Abonament RTV jest nie do uratowania - uważa członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski. Jego zdaniem oczekiwania i praktyka ostatnich lat spowodowały, że abonament nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych. 

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, RMF FM, tvn24.pl

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

3,3 miliona złotych oszczędności i nieruchomości warte około 63 milionów złotych znalazły się w oświadczeniu majątkowym posła PiS Andrzeja Guta-Mostowego. Dokument został opublikowany w piątek na stronie Sejmu.

To jeden z najbogatszych posłów

To jeden z najbogatszych posłów

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl

Program Bezpieczny kredyt 2 procent cieszy głównie deweloperów i aktywnych inwestorów, a odcina od rynku ogromną rzeszę potencjalnych nabywców, których na nowe mieszkania po wzroście cen po prostu nie stać - stwierdził Damian Kaźmierczak, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB). W piątek rząd przyjął projekt zwiększający około dwukrotnie środki na program Bezpieczny kredyt 2 procent.

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl